Dijital Pazarlama Makaleleri

Dijital Pazarlama Nedir?

Bu kılavuzda, dijital pazarlamanın ne olduğunu, çeşitli dijital pazarlama kanallarının neler olduğunu, dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu inceleyecek ve dijital pazarlama ve Internet dünyasındaki rolü hakkındaki bazı yanlış anlamaları gidereceğiz.

Dijital pazarlama, son birkaç yılda en popüler moda sözcüklerden biri haline geldi. Herkes dijital pazarlamadan bahsediyor ve profesyoneller bunun çevrimiçi bir işi büyütmenin yolu olduğunu söylüyorlar.

Üniversiteler yeni dijital pazarlama kurslarının reklamını yapıyorlar ve genel olarak, kullanıcıların dijital pazarlamayı öğrenmek, kullanmak ve çevrimiçi varlıklarını geliştirmek için artan talepleri var.

Bu Kılavuzda:
Dijital pazarlama nedir?
Dijital pazarlama kanalları
Dijital pazarlama stratejisi nedir?
Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir?
Dijital pazarlama yanılgıları

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, ürünleri veya hizmetleri İnternet üzerinde, aynı zamanda radyo, televizyon, cep telefonları ve elektronik reklam panoları gibi elektronik cihazlarda tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemlerini içeren geniş bir terimdir.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki temel fark, dijital pazarlama kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesi ve bunun pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlamasıdır.

Dijital Pazarlama kanalları

Dijital pazarlamanın bir dizi kanalı vardır ve bunlar çevrimiçi pazarlama kanalları ve çevrimdışı pazarlama kanalları olarak ikiye ayrılır.

İkisi arasındaki temel fark, çevrimiçi pazarlama kanallarının yalnızca İnternete dayalı olması, çevrimdışı pazarlama kanallarının ise İnternet’e bağlı olması gerekmeyen dijital cihazlarla ilgili olmasıdır.

Dijital Pazarlama Kanalları
Dijital Pazarlama Kanalları

Çevrimiçi Pazarlama Kanalları

 • Web Sitesi Pazarlaması
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı
 • İçerik pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Satış Ortaklığı pazarlaması
 • Inbound Pazarlama
 • Mobil Pazarlama
 • Video Pazarlama

Çevrimdışı pazarlama kanalları

 • TV Pazarlama
 • SMS Pazarlama
 • Radyo Pazarlama
 • Billboard Pazarlama

Web Sitesi Pazarlaması

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama kampanyalarının odak noktasıdır. Kendi başına çok güçlü bir kanaldır, ancak aynı zamanda diğer çevrimiçi pazarlama kampanyalarının çoğunu yürütme aracıdır.

Web siteniz markanızı, ürününüzü ve hizmetlerinizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.

Bir web sitesine sahip olduktan sonra, bir sonraki adımınız bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak ve daha fazla trafik ve müşteri elde etmek amacıyla web sitenizi ve içeriğinizi tanıtmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemidir.

SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve arama motorlarından organik trafik almasına yardımcı olmaktır.

seo bileşenleri
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO’nun bir dizi alt işlemi vardır. Başlıca olanlar:

SEO HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İÇİN KAYNAKLAR
Bir SEO Uzmanı Olun – Arama Motoru Optimizasyonunda nasıl uzman olunacağına dair adım adım bir kılavuz.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı, size ücretli reklamlar aracılığıyla bir dizi ağdaki internet kullanıcılarına ulaşma olanağı sağlar.

Google, Bing, Linkedin, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta PPC kampanyaları oluşturabilir ve reklamlarınızı ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili terimleri arayan kişilere gösterebilirsiniz.

PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet vb.) ve hatta belirli ilgi alanlarına veya konumlarına göre sınıflandırabilirsiniz.

Bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında, sağlayıcıya bir ücret ödersiniz (ve dolayısıyla tıklama başına ödeme terimi bundan gelir).

En popüler PPC platformları Google Ads ve Facebook’tur.

PPC Kampanyaları ve SEO, Arama Motoru Pazarlaması (SEM) olarak bilinen şeyi oluşturur.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması tamamen içerikle ilgilidir. Dijital dünya, metin, fotoğraf, ses ve video gibi farklı biçimlerde büyük bir içerik koleksiyonudur.

Bir içerik pazarlama kampanyasının amacı, içeriği kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve daha sonra sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.

Bir bloğa sahip olmak ile bir içerik pazarlama kampanyası yürütmek arasındaki fark, daha sonra hangi içeriğin ne zaman yayınlanacağı, kimi hedefleyeceği ve içerik kampanyalarınızın etkinliğini nasıl izleyeceğiniz konusunda belirli hedeflere sahip olmasıdır.

İçerik pazarlamasının ana araçları:

 • Bloglar
 • e-Kitaplar
 • Çevrimiçi kurslar
 • İnfografikler
 • Podcast’ler
 • Web seminerleri

E-Posta pazarlama

Sosyal medya ağlarının artan kullanımına rağmen, e-posta pazarlama hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir.

Pek çok kişi, e-posta pazarlamacılığını her gün aldığımız yüzlerce spam e-posta iletisiyle karıştırır, ancak e-posta pazarlamasının amacı bu değildir.

E-posta pazarlama, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmanın bir aracıdır ve bu, bu kişilerin sizden haber almak istemesini ve onların gelen kutularını ele geçirmemenizi gerektirir.

Aslında, birçok başarılı çevrimiçi işletme ve pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır ve ardından e-posta pazarlaması yoluyla bu potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için bir dizi huni (funnel) oluştururlar.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, çeşitli sosyal ağlardaki insanlara içerik pazarlama kampanyaları (ilanlar), ücretli reklamlar veya her ikisi aracılığıyla ulaşmakla ilgilidir.

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı marka bilinci ve sosyal güven oluşturmaktır, ancak sosyal medya pazarlamasında daha derine indikçe, onu potansiyel müşteriler veya hatta doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin Facebook’u ele alalım. Facebook satış hunisi 3 ana adımdan oluşur.

Dönüşüm hunisinin üst kısmı farkındalıktır. Bu, markanızı Facebook kullanıcılarına tanıtmak için Facebook reklamlarını kullanabileceğiniz aşamadır. Bu aşamadaki amacınız, reklamınızı olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmak ve yeni takipçi kazanmaktır.

İkinci adım, dikkate alınması gereken bir konudur. Bu aşamada amacınız, (markanıza ilgi gösteren) insanları huninin ortasından geçirip web sitenizi ziyaret etmelerini, sayfanızla etkileşim kurmalarını, uygulamanızı yüklemelerini, size mesaj göndermelerini sağlamak, vb.

Üçüncü adım dönüşümdür. Bu, dönüşüm huninize giren insanları dönüşüme ikna etmeye çalıştığınız son adımdır. Bir ürünün veya hizmetin satışı veya mağazanızın ziyareti gibi işletmeniz için değeri olan herhangi bir şey dönüşüm olabilir.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing), İnternet kullanımının artmasıyla önemli ölçüde büyüyen en eski pazarlama biçimlerinden biridir.

Temel olarak, satış ortaklığı pazarlamasında, diğer kişilerin ürünlerini tanıtırsınız ve her satış yaptığınızda veya bir potansiyel müşteriyi tanıttığınızda bir komisyon alırsınız.

Amazon gibi birçok tanınmış şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen satış ortaklık (Affiliate Marketing) programlarına sahiptir.

Dijital pazarlama stratejinizi tasarlarken, insanları markanıza dahil etmenin ve ürünlerinizi komisyon karşılığında satmanın bir yolu olarak satış ortaklığı pazarlamasını dahil etmelisiniz.

Diğer bir deyişle, çevrimiçi olarak tanıtacağınız bir ürün veya hizmetiniz olduğunda, insanların kaydolabileceği ve ürünlerinizi İnternette tanıtmak için kullanabilecekleri kaynakları ve materyalleri bulabilecekleri bir satış ortaklığı programı oluşturmayı düşünmelisiniz.

Ödül olarak komisyon alacaklar, ancak bir sağlayıcı olarak sizin için faydaları çok daha fazladır.

Satış ortaklarınız yalnızca daha fazla satış yapmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın en iyi temsilcileri olabilir ve diğer insanları şirketinizden satın almaları veya bağlantı kurmaları için olumlu yönde etkileyebilirler.

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama, temel olarak içerik oluşturma süreci aracılığıyla yeni müşterilere ulaşmak için çeşitli dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinizi ve dönüşünceye kadar onları bir huniden nasıl ‘iteceğinizi’ ifade eden bir terimdir.

Inbound pazarlamanın ana unsurları içerik, dikkat, katılım, güven ve memnuniyettir.

Tüm bu unsurların tek bir amacı vardır: İşletmelerin potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmasına ve onlarla daha fazla satışa yol açacak iki yönlü bir iletişim kanalı kurmasına yardımcı olmak.

Tüm dijital pazarlama kanallarının benzer satış hunileri vardır. Çoğu durumda farklı olan, huninin her aşamasını açıklamak için kullanılan terminolojidir. Genel olarak, bir dijital satış hunisinin 3 ana hedefi vardır: İnsanların markanızı öğrenmesini sağlamak, markanızla etkileşime geçmelerini sağlamak (web siteniz veya uygulamanız aracılığıyla) ve dönüşmelerini sağlamak.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, Google Play, Apple uygulama mağazası veya Amazon pazarı gibi farklı mobil uygulama mağazalarında müşterilere ulaşma sürecini ifade eder.

Bu uygulama mağazalarının binlerce uygulaması ve her gün milyonlarca kullanıcısı vardır. Mobil pazarlamayla, uygulamalarınızı ücretli reklam veya diğer yöntemlerle (uygulamalar arası promosyonlar vb.) tanıtabilir, böylece daha fazla kullanıcı tarafından görülebilir ve yüklenebilir.

Not: Mobil pazarlama, web sitenizin mobil uyumlu bir sürümüne sahip olmakla aynı şey değildir. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek bir zorunluluktur ve gereklidir, aksi takdirde web siteniz mobil cihazlarda yapılan Google aramalarında görünmez. Mobil pazarlama, bir uygulama oluşturmak ve bu uygulamayı kullanıcıların indirmesi için Google Play’e veya diğer uygulama mağazalarına yüklemekle ilgilidir.

Video Pazarlama

Video pazarlama nispeten yeni bir şey ama son zamanlarda o kadar popüler hale geldi ki, onu görmezden gelemezsiniz.

YouTube, en popüler ikinci arama motoru haline geldi ve birçok kullanıcı, bir satın alma kararı vermeden, bir şeyler öğrenmeden veya sadece eğlenmek için YouTube’a yöneliyor.

YouTube, Video pazarlamasını gerçekleştirebileceğiniz ortamlardan yalnızca biridir. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için Facebook Videoları, Instagram, Vimeo gibi pek çok başka platform var.

Videodan yararlanmanın en iyi yolu, onları SEO’nuza, içerik pazarlamanıza ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza entegre etmektir.

Bağımsız video kampanyaları yürütmek maliyetli olabilir ve her zaman olumlu bir yatırım getirisi oluşturmaz, ancak video diğer kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanıldığında, YG haklı çıkar.

Dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak video pazarlamanın nasıl kullanılacağına dair bazı örnekleri inceleyeceğiz.

Çevrimdışı Pazarlama Kanalları

Yukarıda açıklanan kanallar, dijital pazarlamanın en önemli bileşenleridir. Bunlar, İnternet üzerinden yürütülebilen kanallardır (dolayısıyla çevrimiçi pazarlama kanalları terimi) ve çoğu durumda, güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olmak için kullanmanız gereken tek kanaldır.

Aşağıda açıklanan çevrimdışı dijital pazarlama kanalları halen kullanılmaktadır ancak tüm şirketler için uygun değildir. Örneğin, küçük bir işletme, TV veya elektronik reklam panolarında reklam verecek bütçelere sahip değildir.

TV Pazarlama

TV pazarlaması ölmedi, aksine önümüzdeki yıllarda patlama yaşayacak bir pazarlama kanalıdır.

Şu anda, TV reklamcılığı % 100 hedeflenmemektedir. Pazarlamacılar, yalnızca sınırlı sayıda kişiden elde ettikleri istatistiklere dayanarak varsayımlarda bulunabilirler.

Web TV’nin benimsenmesi bunu önemli ölçüde değiştirecek. Pazarlamacılar, bir dizi faktöre göre kitleleri hedefleyebilecek ve hangi içeriğin üretileceği konusunda bilinçli kararlar alabilecek.

SMS Pazarlama

SMS pazarlaması, en güçlüleri arasında olmasa da, potansiyel müşterilerle temasa geçmek için hala bir seçenek.

Bugünlerde web ve mobil cihazlarda ve ayrıca Facebook messenger’da push mesajları gibi daha iyi alternatifler var.

Bununla birlikte, SMS pazarlaması, yerel topluluk mağazanızı daha fazla ziyaret etmek için kullanılabilir.

Radyo Pazarlama

Radyo pazarlama, kullanabileceğiniz ancak diğer yöntemler kadar etkili olmayan başka bir araçtır. Radyo pazarlamacılığının temel sorunu, yatırımınızın getirisini tam olarak bilmemenizdir.

Bir radyo reklamı için ödeme yaptığınızda, belirli radyo istasyonunun sahip olduğu dinleyici sayısına bağlı olarak yalnızca reklamı duyan kişi sayısını varsayabilirsiniz.

Radyo pazarlaması yerel işletmeler ve sosyal medya çılgınlığından çok etkilenmeyen küçük topluluklar için hala iyidir.

Billboard Pazarlama

Billboard pazarlaması, dijital pazarlamanın bir parçası olarak kabul edilir. Elektronik reklam panoları birkaç halka açık yerde mevcuttur (Şehir reklam panolarını veya Stadyum reklamlarını düşünün) ve dijital pazarlama kanallarınız arasında daha geleneksel olandır.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır.

Bir dijital pazarlama stratejisi tasarlarken hangi kanalları kullanacağınızı, her kanala atayacağınız kaynakları (insanlar, zaman ve para) ve sonuçlar açısından ne bekleyeceğinizi düşünmeniz gerekir.

Birçok dijital pazarlama yöneticisi veya küçük işletme sahibi tarafından yapılan yaygın bir hata, her şeyi bir kerede yürütmeye çalışmaları ve günün sonunda hiçbir sonuç alamamalarıdır.

Ya dijital pazarlama kampanyaları yürütmek için gerekli uzmanlığa sahip olmadıkları için ya da bütçelerini işleri için uygun olmayan kanallara harcadıkları için.

Dijital Pazarlama Stratejisi Örneği

Her bir dijital pazarlama stratejisi benzersiz olmasına ve bir işletmenin belirli ihtiyaçlarına ve hedeflerine dayanmasına rağmen, tüm pazarlama kanallarının ortak bir hedefe doğru nasıl çalışabileceğini anlamanıza yardımcı olacak bir örneği aşağıda okuyabilirsiniz.

Örnek: Dijital ürünler satan bir şirket için Dijital Pazarlama Stratejisi (çevrimiçi kurslar, e-kitaplar vb.).

Adım 1: Web Sitesi – İlk adım, hızlı ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmaktır. Web sitesinde, şirketi ve ürünlerini sunmak için birkaç açılış sayfası (veya satış sayfası) olmalıdır.

Adım 2: SEO – Bir sonraki adım, bir SEO Denetimi gerçekleştirmek ve hangi alanların SEO için optimize edilmesi gerektiğini belirlemektir. Önce teknik SEO, ardından Site İçi SEO ve son olarak Site Dışı SEO ele alınmalıdır.

Adım 3: İçerik Pazarlama – Kapsamlı anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına ve SEO Denetiminin bulgularına dayanarak, şunları içerecek bir içerik pazarlama planı oluşturmalısınız:

 • Web sitesi için ne tür içerik oluşturulmalı (metin ve videolar)
 • Ne zaman yayınlanmalı (yayın takvimi)
 • Nasıl tanıtılır (sosyal medya kanalları, e-posta ve PPC kampanyalarını içerebilir).

Adım 4: Sosyal Medya Pazarlaması – Marka farkındalığını ve satışlarını artırmak için tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarından yararlanın. İşletmenizi pazarlamak için hangi sosyal medya kanallarının uygun olduğunu belirleyin (müşteri profiline dayalı olarak) ve bu ağlarda içerik yayınlamak için bir program oluşturun.

Aynı zamanda, ürünlerinizle ilgilenme veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşma olasılığı en yüksek olan etkileyicilerin ve diğer kişilerin listelerini oluşturmaya başlayın.

Adım 5: E-posta Pazarlama – Web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarınızdaki çeşitli CTA alanlarını kullanarak bir e-posta listesi oluşturmaya başlayın.

İlk hedefiniz, insanların haber bülteninize kaydolmalarını veya ücretsiz materyali indirmeleri veya ücretsiz denemelere kaydolmalarını sağlamaktır.

Abonelerinizi farkındalık aşamasından dönüşüm aşamasına ‘itmek’ için birkaç e-posta pazarlama hunisi oluşturun.

Adım 6: Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı – Yukarıdaki faaliyetlere paralel olarak, Google’da ürünle ilgili anahtar kelimeleri arayan kişileri ve web sitenizi ziyaret eden ancak dönüşüm sağlamayan kullanıcıların peşinden gitmek için Facebook’ta yeniden pazarlama kampanyalarını hedeflemek için bir Google Ads (Eski adıyla AdWords) Kampanyası oluşturun.

Adım 7: Video Pazarlama – Yukarıdaki 3. adımın bir kısmı, video içeriği oluşturabileceğiniz konuları / anahtar kelimeleri belirlemektir. Videolarınızı özel bir YouTube kanalında, Facebook, Instagram ve kampanyalarınızda hedeflediğiniz diğer platformlarda yayınlayın.

Her video için web sitenizde bir blog yazısı oluşturun ve videoyu metin içeriğiyle birlikte yerleştirin.

Adım 8: Mobil Pazarlama – Kullanıcıların Uygulama Mağazalarından indirebilecekleri, en son haberlerinizi ve insanların uygulamanız aracılığıyla kurslarınıza erişme yollarını içerecek bir mobil uygulama oluşturmayı düşünün.

Adım 9: Sonuçları Ölçün ve Analiz Edin – Google Analytics’in doğru şekilde kurulduğundan ve yapılandırıldığından ve yukarıdaki kampanyaların etkinliğini doğru bir şekilde ölçebildiğinizden emin olun.

Bir excel sayfası oluşturun ve her kampanya için maliyet, ziyaret sayısı, dönüşüm sayısı, ulaşılan insanlar vb. hakkında ayrıntıları ekleyin.

Yukarıdakiler, dijital pazarlama stratejinizin neleri içermesi gerektiğinin bir özetidir. Sınırlı kaynaklara sahip küçük bir işletmeyseniz, en baştan tüm planı uygulayamamanız normaldir.

Yapmanız gereken şey, web siteniz, SEO’nuz ve içerik pazarlamanızla başlayarak adım adım bir yaklaşım izlemektir.

Bunları birkaç ay boyunca yerinde tutmayı başardıktan sonra, trafikte ve gelirde kademeli olarak bir artış yaşayacaksınız ve ardından diğer araçları karışıma ekleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir?

Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolü, iyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Hangi kanalları kullanacağına, bütçeyi nereye ve hangi sırayla tahsis edeceğine karar vermek onun görevidir.

DPY ayrıca diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedefler için çalıştığından emin olma rolüne sahiptir.

Tipik bir “dijital pazarlama ekibi” aşağıdaki rollere sahiptir:

Dijital Pazarlama Müdürü

Aşağıdakilerle ilgili becerilere ve iyi bilgiye sahip bir kişi:

 • SEO
 • Sosyal medya
 • İçerik pazarlama
 • PPC reklamcılığı

SEO Uzmanları dijital pazarlama yöneticileri değildir. Bir dijital pazarlama yöneticisi, yalnızca SEO değil TÜM dijital pazarlama kanalları hakkında geniş bir bilgiye sahiptir.

Başarılı dijital pazarlama yöneticilerinin çoğu, diğer pazarlama kanallarıyla da çalışma deneyimi olan deneyimli SEO uzmanlarıdır.

İçerik pazarlama müdürü

Bir içerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama planını oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur. Ne tür içerik oluşturacağına ve hangi kanalları kullanacağına karar verecek kişidir.

Sosyal medya Yöneticisi

Bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımından sorumludur. Doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda iletmek için içerik pazarlama müdürü ile yakın bir şekilde çalışır.

SEO yöneticisi

Ekip yapısına bağlı olarak, SEO ile ilgili görevler için Dijital Pazarlamaya yardımcı olabilecek özel bir SEO yöneticisine sahip olmaya karar verebilirsiniz.

PPC yöneticisi

Bir PPC yöneticisi, başta Google Ads, Facebook Ads (Instagram dahil) ve Bing olmak üzere farklı platformlarda ücretli kampanyalar yürütmekten sorumludur.

PPC yöneticileri, niteliklerini kanıtlamanın başka bir yolu olan Google Ads veya Facebook’ta sertifika alabilir.

E-posta pazarlama yöneticisi

Bir e-posta pazarlama yöneticisinin işi, diğer tüm kanallar aracılığıyla oluşturulan herhangi bir e-posta potansiyelinin, sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta hunilerine girilmesini sağlamaktır.

Ara sıra bir haber bülteni göndermek e-posta ile pazarlama değildir. Uygun bir e-posta pazarlama kampanyası, müşterileri müşterilere dönüştürür ve bu etkinlikleri izlemek için özel bir yöneticiye sahip olmanızın nedeni budur.

Dijital pazarlama yanılgıları

“Dijital pazarlama” terimi nispeten yenidir ve bu nedenle, farklı bir anlama geldikleri durumlarda bile insanların onu kullanması yaygın hale gelmiştir.

Dijital pazarlama bileşenleri
Dijital Pazarlamaya Genel Bakış

En yaygın yanlış anlamalar şunlardır:

Dijital Pazarlama VS İnternet Pazarlaması

İnternet pazarlama, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir ve aynı şey değildir.

İnternet pazarlamacılığı veya çevrimiçi pazarlama, İnternette kampanya yürütmek için kullanabileceğiniz yöntemleri ifade eder.

Yukarıdaki şemada gösterildiği gibi, İnternet pazarlamasının ana bileşenleri şunlardır: Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC’yi içerir), Web Sitesi Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması, İçerik Pazarlaması, E-posta Pazarlaması, Satış Ortaklığı, Mobil Pazarlama ve Video Pazarlama.

Dijital pazarlama, diğer dijital kanalları da içerdiği için çevrimiçi / İnternet pazarlamasının çok üstündedir.

Dijital pazarlama VS Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medyada aktif bir varlığınız olduğunda, aslında dijital pazarlama kampanyaları değil, sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütüyorsunuz.

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın bileşenlerinden sadece biridir. Dijital pazarlamanın avantajlarını tam olarak deneyimlemek için planınıza daha fazla dijital kanal eklemeniz gerekir.

ÖZETLE ÖĞRENDİKLERİNİZ
Dijital pazarlama, internette ve diğer elektronik cihazlarda pazarlama ile ilgilidir. Tek bir süreç değildir, ancak elde etmek istediğiniz şeye bağlı olarak kullanabileceğiniz bir dizi alt bileşenden oluşur.
Tüm yöntemler tüm işletmeler için işe yaramaz, bu nedenle, her bir süreci nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla anlatan bir dijital pazarlama stratejisi bulmak önemlidir.
Dijital pazarlama yöneticisi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerini izlemekten sorumlu kişidir.
Belirli bir proje için hangi pazarlama faaliyetlerinin daha uygun olduğuna karar verebilmesi için internetin nasıl çalıştığına dair geniş bir bilgiye sahip olması gerekir.
Dijital pazarlama ekibinin diğer tipik üyeleri içerik yöneticisi, SEO yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, e-posta pazarlama yöneticisi ve PPC yöneticisidir.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu