Dijital Pazarlama Makaleleri

Küçük İşletmeler için Dijital Pazarlama Teknikleri (Kapsamlı 2022 Rehber)

Online varlığınızı artırmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu rehbere bayılacaksınız.

Küçük bir işletmeyi büyütmenin en iyi yolu dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama teknikleri, çeşitli çevrimiçi kanallarda potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza ve onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Sorun şu ki, başarılı çevrimiçi pazarlama kampanyaları yürütmek için birçok kanal ve tamamlanması gereken çok sayıda görev var ve yapılması gerekenleri unutmak kolaydır.

Bu nedenle eksiksiz dijital pazarlama teknikleri kontrol listesini oluşturduk. Pazarlama kontrol listemiz, işletmenizi büyütmek için dijital pazarlamadan tam olarak yararlanmanızı sağlamak için tamamlamanız gereken tüm önemli görevleri içerir.

Dolayısıyla, çevrimiçi varlığınızı artırmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu listeye bayılacaksınız.

Küçük İşletmeler için Dijital Pazarlama Teknikleri Kontrol Listesi

Dijital pazarlama kontrol listesi nasıl kullanılır?

Bu listeyi kullanmanın en iyi yolu, öğeleri tek tek gözden geçirmek ve dijital pazarlama stratejinize hangilerini eklemeniz gerektiğini bulmaktır.

Çevrimiçi işletmelerin farklı hedefleri vardır ve tüm öğeler sizin durumunuz için geçerli olmayabilir. Listenize eklenen her bir öğeyi kendi avantajınız için tam olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için ayrıntılı olarak incelediğinizden emin olun.

Her liste öğesinin, bu görevi gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir “daha fazla bilgi edinme kaynakları” bölümü vardır.

Referans kolaylığı için, kontrol listesine dijital pazarlama konularına göre de göz atabilirsiniz:

 1. Dijital Pazarlamanın Temelleri Kontrol Listesi
 2. Web Sitesi Pazarlaması Kontrol Listesi
 3. Arama Motoru Optimizasyonu Kontrol Listesi
 4. Ücretli Reklam Kontrol Listesi
 5. İçerik Pazarlama Kontrol Listesi
 6. E-posta Pazarlama Kontrol Listesi
 7. Sosyal Medya Pazarlama Kontrol Listesi

1. Dijital Pazarlamanın Temelleri Kontrol Listesi

Dijital pazarlamada yeniyseniz, yapmanız gereken ilk şey temelleri tanımaktır. Dijital pazarlamanın ne olduğunu ve internet pazarlamasının farklı bileşenlerinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Dijital pazarlamanın ne olduğunu anlayın

Dijital pazarlamanın tanımı basittir. Dijital pazarlama, İnternette pazarlama sürecidir. Pazarlama amacıyla bir veya daha fazla çevrimiçi kanalın kullanılmasını içeren genel bir terimdir.

En önemli çevrimiçi pazarlama kanalları web sitesi pazarlaması, arama motoru pazarlaması, tıklama başına ödeme reklamcılığı, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlamadır.

Çevrimiçi pazarlama kanallarınızı seçin

Dijital pazarlamanın, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için kullanılabilecek bir dizi kanalı vardır. Kanallar iki ana kategoriye ayrılmıştır: çevrimiçi pazarlama kanalları ve çevrimdışı pazarlama kanalları.

Dijital Pazarlama Bileşenleri
Dijital Pazarlama Bileşenleri

Dijital pazarlama kampanyanızı planlarken, hangi kanalları kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Nişinize uygun kanallar dışında her şeyi kullanmak zorunda değilsiniz.

Tüm işletmeler için geçerli olan en yaygın kullanılan kanallar SEM (SEO ve PPC dahil), içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlamadır.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Sosyal medya ve Dijital Pazarlama arasındaki fark
Bu iki kavram arasındaki farkı anlayın ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı öğrenin.

Dijital pazarlama sertifikası alın

Bu adım isteğe bağlıdır ancak şiddetle tavsiye edilir.

Dijital pazarlamayı uygulamak için dijital pazarlama uzmanı olmanız gerekmez, ancak dijital pazarlama sertifikası alma sürecinden geçmek, dijital pazarlamayı doğru şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Size çevrimiçi pazarlamanın ilkelerini öğretebilecek ve markanızı tanıtmak ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak pazarlamak için kullanabileceğiniz tüm tekniklere götürebilecek çok sayıda harika dijital pazarlama kursu (hem ücretsiz hem de ücretli) vardır.

Küçük bir işletme sahibiyseniz, bu bilgileri kendi kampanyalarınızı yürütmek veya birlikte çalıştığınız dijital pazarlama ajanslarını daha iyi yönetmek için kullanabilirsiniz (dijital pazarlamayı dış kaynak olarak kullanmanız durumunda).

Serbest çalışıyorsanız, dijital pazarlama kariyerinizi geliştirmek için sertifikayı kullanabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, uygun eğitim almak yalnızca işinize ve kişisel gelişiminize fayda sağlayabilir.

2. Web Sitesi Pazarlaması Kontrol Listesi

Bir dijital pazarlama kampanyasının odak noktası web sitenizdir ve bu sizin başlangıç ​​noktanızdır. Web sitesi pazarlamanızı gözden geçirmeniz ve bunun dijital pazarlama hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Web sitesi tasarımınızı inceleyin

Yapmanız gereken ilk kontrol, aşağıdakilerden emin olmak için web sitenizin tasarımını incelemektir:

Markanızı doğru bir şekilde temsil eder – Dijital pazarlamanın özünde çevrimiçi markalar oluşturmak ve tanıtmak vardır ve bunu yapmak için markanızı, şirket kültürünüzü ve vizyonunuzu temsil eden bir web sitesine ihtiyacınız vardır.

Kullanımı kolay ve hızlıdır – Modern web sitelerinin kullanımı çok kolay olmalı ve tüm cihazlarda hızlı yüklenmelidir. Gereksiz dağınıklık içermeyen basit bir tasarıma sahip web siteleri her zaman en iyi sonucu verir.

Ürünlerinizin, hizmetlerinizin veya tekliflerinizin net bir açıklaması vardır – Bir web sitesine sahip olmanızın birincil nedeninin, onu kullanıcıları ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında eğitmek / bilgilendirmek için kullanmak olduğunu unutmayın, bu nedenle bu bilgilerin kolayca bulunmasını sağlayın.

Web sitenizin yapısını optimize edin

Web sitesi tasarımınızın “doğru” olduğundan emin olmak için yapmanız gereken kontrollerden biri, web sitenizin yapısını optimize etmek ve incelemektir.

Optimize edilmiş bir site yapısı, bilgilerin hem kullanıcılar hem de arama motorları için uygun şekilde organize edilmesini sağlayacak ve bu, daha fazla organik trafik ve dönüşüm dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlayacaktır.

Web sitenizi SEO için optimize edin

SEO için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak isteğe bağlı gibi görünse de, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının başarısı için kritik bir faktördür.

Aşağıda okuyacağınız gibi, arama motoru optimizasyonu sadece web sitenizi arama motorlarına daha uygun hale getirmekle ilgili değildir, aynı zamanda tüm kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmekle ilgilidir.

Web sitenizi dönüşümler için optimize edin

Herhangi bir pazarlama kampanyasının birincil amacı dönüşümler yaratmaktır. Dönüşümler, farklı işletmeler için farklı şeyler ifade edebilir, ancak ortak olan, web sitenizi dönüşümler için optimize etmeniz gerektiğidir.

Örneğin, hedefiniz satışları arttırmaksa, ürün sayfalarınızı optimize etmek, ödeme süreci, kullanıcılara çeşitli ödeme seçenekleri sunmak, web sitesini güvenli hale getirmek vb. üzerinde çalışmanız gerekir.

Amacınız e-posta listenizi artırmaksa, kullanıcıların listenize nasıl kaydolacaklarını kolayca bulmalarını sağlamanız ve bunu yapmaları için onlara bazı avantajlar sağlamanız gerekir.

Senaryolar çok fazla ve dönüşüm hedeflerinizi tanımlamak ve dönüşüm optimizasyonu üzerinde çalışmak sizin işiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Açılış Sayfası Optimizasyonu – Açılış sayfalarınızı SEO ve dönüşümler için optimize etme.

Web sitenizin performansını değerlendirin

Dijital pazarlama kampanyalarının en güzel yanlarından biri, her şeyin uçtan uca ölçülebilir olmasıdır.

Kampanyalarınızın ve web sitenizin performansını değerlendirmek için kullanabileceğiniz bir dizi ölçüm vardır. Web sitesi bölümü için şunları sağlamanız gerekir:

Google Analytics’i yüklediniz ve doğru şekilde yapılandırdınız
Hedef takibini etkinleştirdiniz
Google analitik raporlarını ve metriklerini nasıl okuyacağınızı ve değerlendireceğinizi biliyorsunuz.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Google Analytics SEO’nuzu geliştirmek için Google Analytics nasıl kullanılır.

3. Arama Motoru Optimizasyonu Kontrol Listesi

SEO, bir çevrimiçi işletmenin uzun ömürlülüğünü (neredeyse) garanti edebilen en verimli dijital pazarlama sürecidir. SEO olmadan uzun yıllar iş dünyasında kalmak çok zordur.

Ücretli Reklamlar gelirinizi artırabilir, ancak çevrimiçi dünyada markanızı büyütmenize ve oluşturmanıza yardımcı olabilecek arama motoru trafiğidir.

SEO Temellerini Öğrenin

Arama motoru optimizasyonu, içeriğinizi anlayabilmeleri ve dizine ekleyebilmeleri için web sitenizi arama motorları için uygun hale getirme işlemidir.

seo bileşenleri
SEO Bileşenleri

SEO sayesinde sitenizin Google’daki görünürlüğünü artırabilir ve arama motorlarından daha fazla trafik alabilirsiniz.

SEO sürecinin Teknik SEO, Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak bilinen üç ana ayağı vardır. En iyi sonuçlar için, web sitenizin her üçü için de optimize edildiğinden emin olmanız gerekir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
SEO Uzmanı nasıl olunur SEO’da nasıl uzman olunacağına dair 10 adımlık rehber.
SEO Türleri – Farklı SEO türleri daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
SEO Kontrol Listesi – Tam SEO kontrol listesi.

Web sitenizi Teknik SEO için optimize edin

Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecidir.

Bu kritik bir süreçtir çünkü teknik SEO hataları, nedenini anlamadan kampanyalarınızın performansına zarar verebilir.

Kontrol edilecek ve optimize edilecek şeyler şunları içerir:

 • Canonical URL’lerin doğru kullanımı
 • txt optimizasyonu
 • URL Optimizasyonu
 • Yapılandırılmış Veri İşaretleme Uygulaması
 • Tarama ve dizine ekleme hatalarını düzeltin
 • Soft 404 hatalarını düzeltme
 • XML Site Haritası Optimizasyonu
 • Web Sitesi Güvenliği (SSL)

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Teknik SEO Rehberi – Web sitenizi teknik SEO için tam olarak nasıl optimize edeceğinize dair eksiksiz bir rehber.

Web sitenizi Site İçi SEO için optimize edin

Site İçi SEO (sayfa içi SEO), içeriğinizi arama motorları için optimize etme sürecidir. Sayfa içi SEO teknikleri, arama motorlarının içeriğinizin hem anlamını hem de bağlamını anlamasına yardımcı olur ve bu, sıralamanız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Sayfa içi SEO’nun bir parçası olarak optimize edilecek şeyler şunları içerir:

 • Sayfa başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı optimize etme
 • Başlıklarınızı optimize etme
 • İçerik biçimlendirme
 • Görüntü Optimizasyonu
 • Dahili bağlantıyı optimize etme

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Site İçi SEO Rehberi – Web sitenizi sayfa içi SEO için nasıl optimize edeceğinize dair adım adım bir kılavuz.

Site dışı SEO için web sitenizi optimize edin

Site dışı SEO, web sitenizi ve internetteki içeriğinizi tanıtmak için web sitenizin sınırları dışında gerçekleştirebileceğiniz faaliyetlerle ilgilidir.

En önemli site dışı SEO görevleri şunlardır:

Bağlantı Oluşturma – Arama motoru sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyebilecek diğer web sitelerinden link alma işlemi.

Sosyal Medya Pazarlaması – Web sitenizi ve içeriğinizi sosyal medya ağlarında tanıtma süreci.

Marka İfadeleri – Linkli veya linksiz adından söz ettirme amacıyla markanızın İnternette bilinmesini sağlama süreci.

Sayfa dışı SEO, EAT (Uzmanlık – Otorite – Güvenilirlik) kurmanın harika bir yoludur.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Site Dışı SEO Rehberi – Web sitenizi site dışı SEO için nasıl optimize edeceğinize dair adım adım bir kılavuz.

SEO Denetimi gerçekleştirin

SEO’nuzun iyi durumda olduğundan emin olmak için önerilen bir adım, bir SEO denetimi yapmaktır. Bir SEO denetimi, web sitenizin SEO’sunda neyin yanlış olduğunu ve nasıl düzeltileceğini size söyleyecektir.

Bir SEO denetimi yapmanın çeşitli yolları ve araçları vardır, ancak en iyi yöntem manuel yöntemdir.

Deneyimli bir SEO uzmanı size hiçbir aracın sağlayamayacağı gerçek yaşam deneyimine ve en iyi SEO uygulamalarına dayalı tavsiyelerde bulunabileceğinden, manuel denetim daha etkilidir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
SEO Denetim Rehberi – Web sitenizde bir SEO denetiminin nasıl gerçekleştirileceğine dair kapsamlı bir rehber (bir kontrol listesi ile).

4. Ücretli Reklam Kontrol Listesi

Ücretli reklamcılık, çevrimiçi satış yapmanın en hızlı yollarından biridir. Girişimler ve hızlı sonuçlara ihtiyaç duyan bir işletme için önerilen kanaldır. Optimize edilmiş ücretli reklamlar, SEO ve diğer dijital pazarlama teknikleri büyümeye katkıda bulunmaya hazır hale gelene kadar işletmeler için gelir ve kâr sağlayabilir.

Mevcut tüm ücretli reklam kanallarını keşfedin

Ücretli Reklamcılık, dijital pazarlamanın büyük bir bölümüdür. Reklamlarınızı hedef kitlenizin önüne yerleştirmek için kullanabileceğiniz pek çok platform var ve en iyi sonuçları elde etmek için olabildiğince çok araştırmanız ve test etmeniz gerekiyor.

En yaygın kullanılan ücretli reklam kanalları şunlardır:

 • Google Reklamları
 • Facebook Reklamları
 • Instagram Reklamları
 • YouTube Reklamları
 • Bing Reklamları
 • Twitter Reklamları
 • LinkedIn Reklamları

Bu ağlarda pilot kampanyalar yürütmek ve sonuçları değerlendirmek için kontrol listenize ekleyin.

Ürünlerinize ve hizmetlerinize bağlı olarak, bazı kanallar diğerlerinden çok daha iyi çalışabilir ve öğrenmenin tek yolu onları test etmektir.

Makine öğreniminin ve yapay zekanın zor işi yapmasına izin verin

Tüm büyük reklamcılık platformları artık dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kitleye doğru reklamları göstermek için makine öğrenimini ve yapay zekayı kullanıyor.

Google Ads, otomatik teklif seçeneklerini, dinamik reklamları (anahtar kelimeleri belirtmek zorunda kalmadan, vb.) sunmuştur ve kampanyalarınızın performansını optimize etmek için tüm bu seçeneklerden yararlandığınızdan emin olmanız gerekir.

A / B testleri çalıştırarak PPC kampanyalarınızı optimize edin

Karlı PPC kampanyaları yürütmenin temel ilkelerinden biri, sürekli A / B testidir.

Bir PPC kampanyasını (herhangi bir platformda) optimize ederken, kampanyalarınızın kullanıcılarınız için güncel ve alakalı olmasını sağlamak için reklam mesajlarını ve türlerini, teklif seçeneklerini ve kitle hedeflemeyi, cihaz hedeflemeyi ve diğer birçok özelliği test etmeye devam etmeniz gerekir.

5. İçerik Pazarlama Kontrol Listesi

SEO, ücretli reklamcılık, e-posta pazarlaması veya sosyal medya pazarlamasının çalışması için, düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturabilecek bir konumda olmanız gerekir ve içerik pazarlaması işte budur.

İçerik pazarlamasının ne olduğunu anlayın

İçerik, HERHANGİ bir dijital pazarlama kampanyasının arkasındaki itici güçtür. İster reklamları, yayınları, podcast’leri veya videoları olsun, içerik, kampanyalarınızın başarısı veya başarısızlığı için çok büyük bir belirleyici faktördür.

İçerik pazarlaması, web trafiğinizi artırmak, yeni müşteriler edinmek, daha fazla satış yapmak veya sadece marka bilinirliğini artırmak amacıyla içerik oluşturma sürecidir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
İçerik pazarlaması ipuçları – İçerik pazarlamasını doğru yapmak için 15 etkili ve hedefe yönelik içerik pazarlaması ipuçları yazımızı okuyun.

Hedef kitlenizin hangi içeriğe ihtiyacı olduğunu belirleyin

İçeriği rastgele yayınlamak, içerik pazarlaması yapmanın yolu değildir. İlk adım, araştırmanızı yapmak ve hedef kitlenizin hangi içeriğe ihtiyaç duyduğunu ve hangi formatta olduğunu belirlemektir.

Metin içeriği mi yoksa video mu? Bir görevi yerine getirmek için adım adım talimatlara ihtiyaçları var mı? Bir soruya cevap mı arıyorlar? Satın alınacak bir ürün mü?

Cevapları aldıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
İçerik pazarlaması VS SEO – İçerik pazarlaması ve SEO arasındaki ilişkiyi anlayın.
İçerik pazarlaması VS Sosyal medya pazarlaması – İçerik ve sosyal medya pazarlaması arasındaki farkı anlayın.

Müşteri Yolculuğunun Her Aşamasıyla İçeriği Eşleştirin

Tipik bir pazarlama hunisinin, İnternette bir şey aradıkları andan dönüştürmeye (satın alma) hazır oldukları ana kadar müşteri yolculuğuna benzeyen birçok aşaması vardır.

Dijital pazarlamada başarılı olmak için, her aşama için doğru içerik türüne sahip olmanız gerekir ve iyi bir anahtar kelime araştırma analizi yapmak, bunu başarmanıza yardımcı olacaktır.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Anahtar Kelime Araştırması – Anahtar kelime araştırması adım adım nasıl yapılır.

Gerçekçi bir içerik pazarlama planı oluşturun

Ne tür içerik oluşturacağınızı ve hangi konular / anahtar kelimeler için oluşturacağınızı öğrendikten sonra, bir sonraki adım bunu gerçekleştirmek için bir plan yapmaktır.

İçerik pazarlama planınız, mevcut kaynaklarınızı, zamanınızı ve bütçenizi hesaba katarak gerçekçi olmalıdır.

İyi içerik, bir dijital pazarlama kampanyasındaki en pahalı öğelerden biridir ve takip edemeyeceğiniz iyimser bir plan oluşturmak yerine, uygulayabileceğiniz daha iyi bir plan oluşturun.

Herhangi bir internet pazarlama kanalında yayınladığınız her içerik parçası, işletmeniz ve kampanyalarınız için bir varlık olarak görülmelidir.

SEO dostu içerik oluşturun

SEO blog yazımı, bilgi ve tecrübe ile ustalaşabilecek bir sanattır. Organik aramaya yönelik içerik için yayınla düğmesine basmadan önce, bunun hem arama motorları hem de kullanıcılar için harika olduğundan emin olmanız gerekir.

Kullanıcılar, amaçlarını karşılayan içeriği okumayı sever ve arama motorları, anlamını anlamalarının kolay olduğu içeriği dizine eklemek ister.

Bu iki kavramı birlikte gerçekleştirmek, SEO dostu içerik yapan şeydir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
SEO İçeriği Nedir – İçerik SEO’su hakkında bilmeniz gereken her şey.

İçeriğinizi tüm olası dijital pazarlama kanallarında dağıtın

Yukarıda belirtildiği gibi, iyi içerik oluşturmak pahalıdır ve oluşturduğunuz her içerik parçası bir varlık olarak görülmelidir. İçerik varlıklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bunları çeşitli kanallara dağıtabilirsiniz.

Örneğin, bir blog yazısını sunuya dönüştürebilir ve LinkedIn’de veya birden fazla tweet’le paylaşabilir ve Twitter’da paylaşabilirsiniz.

İçeriğinizi çeşitli biçimlere ve dağıtım kanallarına dönüştürmek, erişiminizi artıracak ve kanallarınızı beslemek için size kaynak sağlayacaktır.

Araştırma veya istatistiksel analize dayalı kapsamlı içerik yayınlayın

Her gün yaklaşık 4 milyon blog yazısı yayınlanıyor. Bu, her geçen gün hızla büyüyen çok büyük bir sayıdır.

Google’da üst sıralarda yer alma, markanız için daha fazla sosyal paylaşım ve söz alma şansınızı artırmak için içeriğinizin kapsamlı olduğundan ve araştırmaya, istatistiksel verilere veya deneyim ve uzmanlığınıza dayandığından emin olmanız gerekir.

Önemli olan kaç kelime yayınladığınız değil, kullanıcıların ne okumak istediğidir. İstatistikler, uzun biçimli ayrıntılı içeriğin SEO ve sosyal web’de daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Geri dönün ve mevcut içeriğinizi güncelleyin

Yeni konuları / anahtar kelimeleri hedefleyen yeni içerik yayınlamak, dijital pazarlama başarınız için çok önemlidir, ancak yeterli değildir.

En önemli içeriğinizi sık sık tekrar gözden geçirmeniz ve bunun güncellenmiş ve her zaman alakalı olduğundan emin olmanız gerekir.

Bunu yaparak, aşağıdakilerde şansınızı artırabilirsiniz:

 • Mevcut Google sıralamanızı korumak
 • Daha fazla bağlantı elde etmek
 • İçeriğinizi sosyal medyada yeniden kullanmak

Hiç kimse güncel olmayan içeriği okumak istemez ve buna hem arama motorları hem de kullanıcılar dahildir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Evergreen içerik nedir – Evergreen içeriklerin neden yayınlanacak en iyi içerik türü olduğunu öğrenin.

6. E-posta Pazarlama Kontrol Listesi

Markanız ve sadık bir takipçiler topluluğu etrafında bir topluluk oluşturmak, başarılı dijital pazarlama kampanyaları yürütmenin reçetesidir ve e-posta pazarlaması bunu yapmanın aracıdır.

E-posta pazarlamasının ne olduğunu anlayın

E-posta ile pazarlama ölmedi. Sosyal ağların yükselişine rağmen, e-posta pazarlaması hala en etkili satış kanallarından biridir.

Son istatistiklere göre 5,6 milyardan fazla aktif e-posta hesabı olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı yıldan yıla artıyor.

Bir pazarlamacı olarak, e-posta pazarlamasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bir bültene sahip olmak ve haftalık bir e-posta göndermek hikayenin sonu değildir.

Ziyaretçilerin e-posta listenize nasıl kaydolmalarını sağlayacağınızı, e-posta hunilerini nasıl kullanacağınızı, liste segmentasyonunu nasıl kullanacağınızı ve e-posta pazarlamasının işletmeniz için çalışmasını sağlayacak daha birçok özelliği öğrenmeniz gerekir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Küçük işletmeler için e-posta pazarlaması – E-posta pazarlamasına yönelik küçük işletme kılavuzu.

Bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturun

Bir e-posta pazarlama planına sahip olmak, e-posta pazarlamasına yaklaşmanın en iyi yoludur. Stratejiniz aşağıdaki gibi şeyleri içermelidir:

 • İnsanların listenize kaydolmasını sağlamak için ne tür teşvikler sunulmalıdır?
 • Ne sıklıkla e-posta gönderilecek ve ne tür içerik eklenecek
 • Hangi e-postaların / mesajların en iyi sonuçları verdiğini bulmak için yapılacak A / B testleri
 • Listenizi müşteri profiline göre bölümlere ayırmanın yolları
 • Ne kadar yatırım yapılmalı ve öngörülen yatırım getirisi?
 • E-posta pazarlama hedefleriniz nelerdir? (kullanıcıları eğitin, satış yapın vb.)

E-postalarınızı optimize edin

E-posta optimizasyonu, gönderdiğiniz her e-posta için çok önemlidir. E-posta optimizasyonu ile şunu kastediyoruz:

 • E-postalarınızın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlamak için gerekli önlemleri almak.
 • E-posta açılma oranınızı optimize etme (e-postanızı açacak kişi sayısı).
 • Tıklama oranınızı optimize etme (e-postadaki bir bağlantıyı tıklayacak kişi sayısı).

Yukarıdaki sayıları ölçmek, izlemek ve iyileştirmek, karlı e-posta pazarlama kampanyaları yürütmenize yardımcı olacaktır.

7. Sosyal Medya Pazarlama Kontrol Listesi

Sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütmek isteğe bağlı değil, çevrimiçi dünyada bugünü ve geleceği olmasını isteyen şirketler için bir gerekliliktir.

Binlerce şirket tek başına sosyal medya pazarlamasından para kazanıyor ve çok daha fazlası sosyal medyada para kaybediyor, bu yüzden başarısızlık riskini en aza indirmek için bunu doğru yapmanız gerekiyor.

Mevcut tüm sosyal medya ağlarında iş sayfaları oluşturun

Bir işletme olarak, hedef kitlenizin kullandığı tüm ağlarda bir varlığa sahip olmak önemlidir.

Tüm büyük sosyal ağlar (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn), bir işletme hesabı oluşturma seçeneğine sahiptir ve marka adınızın sahiplenildiğinden ve doğru şekilde temsil edildiğinden emin olmanız gerekir.

Aşağıdaki bağlantılar başlamanıza yardımcı olacaktır:

Sosyal medya sayfalarınızı optimize edin

İşletmeniz için oluşturduğunuz tüm sosyal sayfalar için, işletmeniz ve teklifleriniz hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlamak için gerekli bilgilere sahip olduğundan emin olun.

Birçok işletmenin yaptığı bir hata, bir Facebook sayfası oluşturmak ve onu içerik veya bilgi olmadan boş bırakmaktır. Bu, işletmenizin itibarına yarardan çok zarar verebilir.

Sosyal medya takipçilerinizi artırın

Sosyal kanıt, dijital pazarlamada çok güçlü bir araçtır. Güven oluşturmanın ve yeni kullanıcıları markanızı takip etmeye ikna etmenin bir yoludur.

İnsanlar, hakkında hiçbir şey bilmedikleri markalardan çok güvendikleri markalardan ürün satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Sosyal medya takipçilerinizi artırmanın çeşitli yolları vardır, en etkili yöntemler şunlardır:

 • Düzenli olarak faydalı içerik yayınlamak
 • Ücretli reklamları kullanma
 • Teşvikler sunmak (içerik yayınlamak, ödüller vermek vb.).

Sosyal medya sayfalarınızı düzenli olarak güncelleyin

Bir sayfanın güncellendiği tarih, birçok kullanıcının satın alma kararı vermeden önce dikkate aldığı bir konudur.

Bir satın alma işlemi yapmadan önce, kullanıcılar markanızı Facebook’ta arayabilir ve işletme sayfanızı ziyaret edebilir.

Güncel olmayan yayınlarınız veya ‘terk edilmiş’ görünen bir sayfanız varsa, bu güveni azaltabilir ve kararlarını olumsuz etkileyebilir.

En iyi uygulamalar için, sosyal medya sayfalarınızın yeni içerikle düzenli olarak güncellendiğinden emin olun.

Bu, bloğunuzdan içerik, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili haberler, endüstri haberleri, endüstri çalışmaları vb. olabilir.

Bir sosyal medya pazarlama stratejisi ve planı oluşturun

Diğer dijital pazarlama görevleri üzerinde çalışırken sosyal medya sayfalarınızı güncellemek, sınırlı kaynakları olan küçük işletmeler için büyük bir sorun olabilir.

Bunu halletmenin en iyi yolu gerçekçi bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmaktır. Planınız şunları içermelidir:

 • Sosyal medya pazarlama hedefleriniz
 • Hedef kitlenizin analizi
 • Gönderi takvimi
 • Kampanyalarınızın performansını analiz etmek için kullanılacak metrikler

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN KAYNAKLAR
Yeni başlayanlar için 10 sosyal medya pazarlama ipuçları – Sosyal medyaya başlamak için bilmeniz gereken her şey.

Bu noktaya geldiyseniz, tebrikler! Artık dijital pazarlamayı işletmenize nasıl uygulayacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olmalısınız.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu