SEO Makaleleri

SEO’nuzu Geliştirmek için Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Her işletme web sitesi sahibinin bilmesi gereken temel özellikleriyle, SEO'nuzu geliştirmek için Google Analytics nasıl kullanılır, öğrenmek için yazıyı okumaya başlayın.

SEO’nuzu geliştirmek için kullanabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biri Google Analytics‘tir.

Diğer sunduğu özelliklerin yanı sıra, Google Analytics size web sitenizin arama motorlarındaki performansıyla ilgili birçok veri sağlayabilir.

İyileştirilmesi gereken sayfaları, diğerlerinden daha çok erişilen sayfaları ve hemen ilgilenmeniz gereken sayfaları keşfetmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

SEO konusunda yeniyseniz, Google Analytics’in özelliklerini çok kullanışlı bulacaksınız ve yakında en sevdiğiniz araçlardan biri haline gelecektir.

Analytics’i bir süredir kullanıyorsanız, web sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için bilgilerinizi tazeleme ve raporlarının gücünden yararlanmanın zamanı gelmiştir.

Bu yazıda öğrenecekleriniz:

Google Analytics Kullanmanın Yararları

Web sitenize Google Analytics yüklenmemişse, bu, gözleriniz kapalı araba sürmek gibidir.

Analytics size web siteniz hakkında aşağıdakiler ve çok daha fazlasını söyleyecektir:

 • Ne kadar trafik alıyorsunuz ve nereden
 • Ziyaretçilerin hangi sayfaları ziyaret ettikleri ve her sayfada ne kadar zaman geçirdikleri
 • Çıkmadan önce hangi sayfaları ziyaret ettikleri
 • Hangi düğmeler daha fazla tıklama alıyor ve daha sonra ne yapıyorlar?
 • Trafiğinizin hangi kısmı dönüşüyor (sizin yapmalarını istediğiniz bir işlemi gerçekleştirir)
 • Cep telefonu, tablet veya masaüstü kullanan kaç kullanıcı var
 • Kullanıcılarınızın nerede bulunduğu (ülkeler) ve web sitenize göz atmak için hangi yazılımı kullandıkları

Bunlar, analiz raporlarının yanıtlayabileceği birkaç sorudur.

Daha ileri seviye kullanıcılar, bunu bir adım öteye taşıyabilir ve müşteri segmentasyonu yapabilir, denemeler yapabilir ve güçlü Analytics platformunun pazarlamacılara sağladığı bir çok özelliği kullanabilir.

Bu yazının amacı, tüm Google Analytics özelliklerini kapsamak değil, SEO’nuzu geliştirebilecek eylemler bulmak için sağlanan verilerin nasıl kullanılacağını açıklamaktır.

Ayrıntılara girmeden önce, Analytics’in bir Google ürünü olduğunu ve herhangi bir web sitesinde veya mobil uygulamada kullanmanın ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

Google Analytics Web Sitenize Nasıl Yüklenir?

Google Analytics’i web sitenize kurmanın birkaç yolu vardır, ancak ilk adım bir hesap oluşturmak ve web sitenizi Analytics’e kaydetmektir.

Google Analytics‘e gidin ve sağ üst köşedeki “Hemen Başlayın” düğmesini tıklayın.

Ekrandaki talimatları izleyin ve ardından bir mülk kurun. Mülk, analiz kodunu eklemek için kullanacağınız web sitesidir.

Ardından, izleme kimliğiniz ve kodunuz sunulacak. Bu, web sitenize eklemeniz gereken koddur.

Analiz izleme kodunuzu nereye eklemelisiniz?

Kod, web sitenizdeki her sayfanın bölümüne yerleştirilmelidir.

Çoğu modern CMS’de (wordpress vb.) bu seçenek yerleşik olarak bulunur, bu nedenle yapmanız gereken tek şey kodu uygun bölüme kopyalayıp yapıştırmaktır.

WordPress kullanıyorsanız, Monster Insights, Google Site Kit gibi size yardımcı olacak birçok eklenti vardır.

Temel Google Analytics Ayarları

Artık web sitenizde Analytics çalışıyor olduğuna göre, raporları incelemeden önce yapılacak bir sonraki şey, aşağıdaki değişiklikleri yapmaktır.

Raporlama zamanını, para birimini ve bot filtrelemesini ayarlayın

YÖNETİCİ> GÖRÜNÜM AYARLARI‘na gidin ve saat diliminizin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Doğru para birimini seçin (bir e-ticaret web siteniz varsa bu kullanışlıdır) ve BİLİNEN BOTLAR VE ÖRÜMCEKLERDEN GELEN TÜM İSABETLERİ HARİÇ TUT için BOT FİLTRELEME kutusunu işaretleyin.

Google Analytics Temel Ayarları
Google Analytics Temel Ayarları

Bu, arama motorlarından veya diğer bot tarayıcılardan gelen ziyaretleri saymayacağından raporlarınızdaki “veri kirliliğini” ortadan kaldıracaktır.

Google Analytics’i Google Arama Konsolu ile ilişkilendirin

Google, Google Analytics hesabınızı Search Console hesabınızla ilişkilendirmenize izin verir. Analytics mülkünüzü Search Console hesaplarınıza bağladığınızda Search Console verileri Analytics’e aktarılır ve Google Analytics raporlarınıza dahil edilir.

Ayarlar > ÜRÜN BAĞLANTISI > Tüm Ürünler > Search Console > Search Console’u Bağla butonuna tıklayın. Search Console sitesi “Ekle” linki ile ilişkilendirilecek web sitesini seçin ve KAYDET‘e tıklayın.

Google Analytics ile SEO Nasıl Geliştirilir?

Google Analytics’i kullanmanın ana nedenlerinden biri, trafiğinizi analiz etmek ve web sitenizin Arama Motorlarındaki sıralama konumunu potansiyel olarak iyileştirebilecek kararlar vermektir.

Google Analytics raporları size aşağıdaki sorulara ilişkin yanıtlar verebilir. Her yanıtta bu raporun SEO konusunda size nasıl yardımcı olabileceğini de öğreneceksiniz.

Arama Motorlarından ne kadar SEO trafiği alıyorum?

Düzenli olarak kontrol etmeniz gereken ölçümlerden biri, arama motorlarından ve özellikle Google’dan ne kadar trafik aldığınızdır.

Cevabı TÜM TRAFİK raporlarında bulabilirsiniz.

İlk adım olarak EDİNME > TÜM TRAFİK > KANALLAR’ı seçin ve sağ üstteki tarih açılır menüsünden tarih aralığını ayarlayın.

Bu raporun gösterdiği şey, web sitenize trafik getiren tüm kaynakların bir özetidir.

Organik trafiğin toplam trafiğe katkısını grafiksel olarak görmek için, organic search sol yanındaki kutuyu işaretleyin ve SATIRLARIN GRAFİĞİNİ ÇİZ kutusuna tıklayın.

Daha fazla ayrıntıya inmek ve trafiğinizin tam olarak nereden geldiğini görmek için soldaki menüden KAYNAK/ARACI’yı seçin.

Ardından “Google/Organic” e tıklayın. Bu, belirtilen dönem için Google Organik Aramadan ne kadar trafik aldığınızı gösterir.

Google Analytics'te Organik Trafik Raporu
Google Analytics’te Organik Trafik Raporu

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Çeşitli arama motorlarından ne kadar trafik aldığınızı günlük olarak izlemek ve zaman içindeki performansınızı izlemek için kullanabilirsiniz.

Herhangi bir büyük düşüş trafiği fark ederseniz, bu, sıralamanızın bir kısmını kaybettiğiniz anlamına gelir ve nedenleri ve anahtar kelimeleri / sayfaları tam olarak bulmak için daha derin bir araştırma yapabilirsiniz.

En popüler ve en az popüler sayfalarım hangileri?

SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek bir başka yararlı ölçüm, web sitenizdeki hangi sayfaların en çok ziyaret aldığını bilmektir.

DAVRANIŞ > SİTE İÇERİĞİ > TÜM SAYFALAR‘ı seçerek bunu görüntüleyebilirsiniz.

Her sayfanın aldığı sayfa görüntülemelerini görmenin yanı sıra, web sitenizde geçirdikleri zamanı, hemen çıkma oranını ve belirli bir sayfayı görüntüledikten sonra web sitenizden çıkan kullanıcıların yüzdesini de görebilirsiniz.

Tüm Sayfalar ve Açılış Sayfası Raporu
Tüm Sayfalar ve Açılış Sayfası Raporu

İnsanlar sitemi ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaları (açılış sayfalarını) görüyor?

Bir adım daha ileri gitmek için, AÇILIŞ SAYFALARI‘na tıklayabilir ve web sitenize ilk geldiklerinde hangi sayfaları görüntülediklerini görebilir ve bunları en popüler sayfalarla karşılaştırabilirsiniz.

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Bu, kullanıcıların hangi sayfaları daha çok ziyaret etmeyi sevdikleri konusunda size bir ipucu verebilir ve belki bunları sitenizde kenar çubuğunuza ekleyebilir veya ana sayfanızda “yapışkan gönderiler” olarak ayarlayabilirsiniz.

Kullanıcıların en popüler sayfalarınızı ziyaret etmelerini kolaylaştırmak, web sitenizde geçirdikleri zamanı artıracak ve bunun bir çok başka faydası da olacaktır.

Rapordaki sütunlardan biri hemen çıkma oranını gösterir. Hemen çıkma oranı, web sitenizden ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden kaç kişinin ayrıldığını gösteren bir yüzdedir.

Hemen çıkma oranının değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Hangi sayfaların yüksek yüzdeye sahip olduğunu belirlemeniz ve hemen çıkma oranını düşürmek ve kullanıcıların ayrılmadan önce web sitenizden daha fazla sayfayı ziyaret etmelerine yardımcı olmak için harekete geçmeniz gerekir.

Web sitemin Çıkış sayfaları hangi sayfalar?

Aynı derecede önemli bir rapor da, siteden ayrılmadan önce ziyaret ettikleri web sitesinin son sayfasını gösteren ÇIKIŞ SAYFALARI raporudur.

Çıkış Sayfaları Raporu
Çıkış Sayfaları Raporu

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Çıkış yüzdesi yüksek olan sayfalar, düzenleri değiştirilerek veya içeriği daha ilginç hale getirilerek revize edilebilir.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, önceki ve sonraki değerleri takip etmek önemlidir, böylece değişikliklerin web sitenizi iyileştirip iyileştirmediğini tespit edebilirsiniz.

Mobilden ne kadar trafik geliyor?

Günümüzde herkes mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın önemi hakkında konuşuyor.

İstatistikler, daha fazla kullanıcının akıllı telefonlarını kullanarak web’de masaüstü bilgisayarlardan çok gezindiğini gösteriyor.

Bu eğilimin web siteniz için de geçerli olup olmadığına dair fikir edinmek için KİTLE > MOBİL > GENEL BAKIŞ altındaki Mobil trafik raporunu görüntüleyebilirsiniz.

Mobil Trafiğe Genel Bakış Raporu
Mobil Trafiğe Genel Bakış Raporu

Bu raporda gördüğünüz, trafiğinizin 3 kategoriye ayrılmış olmasıdır: mobile (mobil), desktop (masaüstü) ve tablet.

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Sonuçlara bağlı olarak birkaç işlem yapabilirsiniz.

Örneğin, mobil cihazlardan gelen çok sayıda ziyaretçiniz varsa, mobil sayfalarınızı inceleyebilir ve hızlı yüklendiğinden emin olabilir, Google mobil yönergelerine uyabilir, ancak aynı zamanda “harekete geçirici mesaj” düğmelerinizin de göze çarpan konumlarda olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu, birçok web yöneticisinin yaptığı yaygın bir hatadır. Masaüstü kullanıcıları için “harekete geçirici mesajları” optimize ediyorlar, ancak web sitesi trafiği arttıkça kullanıcıların çoğu mobilden geliyor ve mobil web siteleri dönüşümler için optimize edilmediğinden dönüşüm oranları düşüyor.

Mobil trafiği yönetmenin en iyi yolu, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmaktır ve bu doğru olsa da, artık rahatsınız anlamına gelmez.

Sayıları incelemeli ve mobil uyumlu web sitenizi, mobil cihazlardaki dönüşümlerin masaüstüyle eşit (veya daha fazla) olacağı şekilde değiştirmelisiniz.

Kullanıcılarım nerede bulunuyor?

Ziyaretçilerinize doğru içeriği sağlamanıza yardımcı olabilecek diğer bir rapor, KİTLE > COĞRAFİ > YER altında bulunan konum raporudur.

Coğrafi Konum Raporu
Coğrafi Konum Raporu

Zaten yeterli miktarda trafik alırsanız, kaç ülkeden ziyaretçi aldığınıza şaşıracaksınız. Bu, beni her zaman büyüleyen bir rapordur, çünkü küçük ölçekte de olsa, İnternetin gücünü ve dünyanın dört bir yanındaki insanları nasıl bağlayabileceğini göstermektedir.

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini görebilir ve onlara özel içerik sağlamaya çalışabilirsiniz.

Örneğin, Dünya çapında satış yapan bir e-ticaret mağazanız varsa ve çok sayıda ziyaretçinizin İngiltere’den geldiğini fark ederseniz, ürün fiyatlarınızı kendi para biriminde (GBP) görüntüleyebilir veya Almanya’dan çok sayıda ziyaret alırsanız, içeriğinizi daha kolay anlayıp etkileşime geçebilmeleri için web sitenizin Almanca versiyonuna da sahip olmayı düşünebilirsiniz.

Şu anda web sitemi kaç kişi ve hangi sayfaları görüntülüyor?

Şu anda web sitenizde kaç ziyaret var ve bunlar hangi sayfaları ziyaret ediyor?
GERÇEK ZAMANLI raporunda (GERÇEK ZAMANLI > GENEL BAKIŞ) görülebilir.

Günde birkaç dakikanızı (farklı zamanlarda) bu raporlarda geçirin ve web sitenizde neler olduğunu izleyin. Ziyaretler nereden geliyor, web sitesini bulmak için ne aradılar, hangi sayfaları görüntülüyorlar, ayrılmadan önce ne kadar zaman harcıyorlar vb.

Gerçek Zamanlı Genel Bakış Raporu
Gerçek Zamanlı Genel Bakış Raporu

Bu gerçek zamanlı görünüme sahip olmak bazen alışılmışın dışında düşünmenize ve web sitenizi iyileştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Kullanıcılar web sitemin arama kutusuna ne yazıyor?

Web sitenizde bir ARAMA KUTUSU varsa, kullanıcıların arama kutusuna ne yazdığını ve hangi web sayfalarını ziyaret ettiklerini öğrenmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

Önce AYARLAR > GÖRÜNÜM AYARLARI‘na giderek Site Arama İzlemesi‘ni etkinleştirmeniz gerekir.

Google Analytics Site Arama İzlemesi
Google Analytics Site Arama İzlemesi

Ardından ARAMA TERİMLERİ raporunu DAVRANIŞ > SİTE ARAMA > ARAMA TERİMLERİ altında görüntüleyebilirsiniz.

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

İlk olarak, arama kutusunun kullanıcılarınızın gerçekten kullandığı bir şey olup olmadığını öğrenebilir, yoksa kaldırabilirsiniz.
İkinci olarak, kullandıkları gerçek arama terimlerini görebilir ve web sitenizde bu arama terimleri için sayfalara sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
Üçüncüsü, “arama terimlerini” kullanabilir ve bu terimleri sayfalarınıza ekleyerek içeriğinizi “kullanıcı dostu” hale getirebilirsiniz. Bu, kullanıcıların doğru sayfayı görüntülediklerini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Web sitem bir Google Cezası aldı mı ve bu ne zaman oldu?

Google, sıralama algoritmalarında her yıl yüzlerce değişiklik yapıyor ve bir noktada web siteniz olumlu veya olumsuz etkilenebilir.

Bir Google cezası alıp almadığınızı ve bunun ne zaman ve neden olduğunu öğrenmek için Google organik trafik raporunu incelemeniz gerekir.

Google analytics panosundan web sitenizi seçin ve ardından EDİNME > TÜM TRAFİK > Kaynak/Aracı‘ya gidin.

Listeden GOOGLE/ORGANIC‘i seçin. Şu anda raporda gördüğünüz şey, Google aramadan aldığınız ziyaretlerin sayısıdır.

Tarih açılır menüsünü kullanın ve uzun bir süre seçin ve trafiğinizde ani değişiklikler olup olmadığına bakın.

Ardından, Google’ın sıralama algoritmalarına yaptığı tüm önemli tarihleri ​​gösteren bu sayfaya gidin ve algoritmanın uygulandığı tarihler ile trafiğinizdeki değişiklikler arasında bir ilişki olup olmadığına bakın.

Bu rapor SEO için neden önemlidir?

Bir cezaya maruz kalırsanız, araştırmanızı yapmanız ve cezaya neyin sebep olduğunu bulmanız ve kurtarma aksiyonu almanız gerekir.

İlişkili Yazı: Web sitenizin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını kontrol etme.

Google Analytics’te Hedefler nasıl oluşturulur?

“Hedefler”, trafiğinizi web sitenizin en önemli bölümlerine nasıl yönlendireceğinizi anlamanıza yardımcı olabileceğinden, Google Analytics’in en kullanışlı işlevlerinden biridir.

Her web sitesinin hedefleri (amaçları) olmalıdır.
Tipik örnekler:

 • Kullanıcıların belirli bir sayfayı ziyaret etmesini istiyorsunuz
 • Kullanıcıların bülteninize kaydolmasını istiyorsunuz
 • Bir ürün veya hizmet satıyorsunuz
 • Kullanıcıların iletişim bilgilerini bir forma (potansiyel müşteriler) girmesini istiyorsunuz
 • Kullanıcıların sizinle iletişim kurmasını istiyorsunuz
 • Kullanıcıların mobil uygulamanızı indirmesini istiyorsunuz

Yukarıdakileri Analytics’te “Hedefler” olarak oluşturarak şunları yapabileceksiniz:

 • Daha fazla dönüşüm oluşturan trafik kaynaklarını anlayın
 • Kullanıcıların dönüştürmeden önce izlediği yolu anlayın
 • Kullanıcıların bir işlemi terk etmesine neden olan sayfaları (veya adımları) belirleyerek dönüşüm sürecinin nasıl iyileştirileceğini anlayın (tipik örnek, kullanıcıların alışveriş yapmasını engelleyen kafa karıştırıcı bir alışveriş sepetidir).

Bunlar, web sitesi türüne bağlı olarak, SEO stratejinizle uyumlu daha fazla hedef bulabileceğiniz Hedeflerin yalnızca birkaç örneğidir.

Google Analytics’te hedefler nasıl ayarlanır?

Google’ın hedef belirleme konusunda ayrıntılı bir kılavuzu vardır ve bunu dikkatlice okumanızı öneririm.

Farklı Hedef türlerini, bunların nasıl çalıştığını ve nasıl yapılandırılacağını anlamanız önemlidir.

Aşağıda en yaygın hedeflerden birinin nasıl oluşturulacağına dair gerçek bir örnek göstereceğim, “İletişim Formu Hedefleme”.

 • İşletme web sitemin hedeflerinden biri, aylık hizmetlerimi arayan yeni potansiyel müşteriler elde etmek olsun.
 • Web sitesinde hizmetlerimizi açıklayan bir sayfam ve ilgilenen müşterilerin bizimle iletişime geçmesi için bir iletişim formum var.
 • Bir müşteri bir iletişim formu gönderdiğinde, bir “Teşekkürler sayfası” ‘na gelir.
 • Google Analytics’te “Teşekkür ederiz” sayfasını varılacak hedef olarak ayarlayarak, hangi trafik kaynaklarının daha fazla dönüşüm oluşturduğunu görebilir ve bu verileri, zamanımı ve bütçemi işim için daha karlı olan şeylere ayırmak için kullanabilirim.

Örneğin, Google aramadan gelen kullanıcılardan daha fazla dönüşüm alırsam, blog yazıları yazmaya daha fazla zaman ayıracağım, Facebook’tan alırsam, Facebook için daha fazla zaman harcayacağım vb.

Yukarıdaki, birçok web sitesi ve çevrimiçi işletme için geçerli olan tipik bir senaryodur.

Analytics’te oturumunuz açıkken YÖNETİCİ sekmesini tıklayın ve GÖRÜNÜM‘ün altında HEDEFLER‘i tıklayın.

Analytics'te Yeni Hedef Oluşturma
Google Analytics Yeni Hedef Oluşturma

YENİ HEDEF‘i tıklayın, hedefiniz için bir ad yazın, HEDEF’i seçin ve DEVAM’ı tıklayın.

Hedefte EŞİTTİR’i seçin ve “Teşekkür ederiz” sayfanızın URL’sini yazın (aşağıdaki örnekte olduğu gibi alan adı olmadan) ve KAYDET’i tıklayın.

Google Analytics Yeni Hedef Oluşturma Ayarları
Google Analytics Yeni Hedef Oluşturma Ayarları

Analytics raporlarınıza geri döndüğünüzde, yeni bir açılır menü ve hedef tamamlama değerlerinizi gösteren fazladan bir sütun olduğunu fark edeceksiniz.

Artık trafik kaynağına göre hedef tamamlama sayısını, gelecekteki adımlarınız için değerli bilgileri ve web sitenizin veya işletmenizin büyümesi için değerli bilgileri görebildiğinize dikkat edin.

Sonuç

Google Analytics, her SEO Uzmanı için sahip olunması gereken bir araçtır. Bir bloğunuz, kurumsal web siteniz veya eticaret siteniz olsun, Google Analytics size web siteniz hakkında başka türlü bilemeyeceğiniz pek çok şey söyleyebilir.

Analytics ücretsiz bir üründür ve web sitenize kurulumu çok kolaydır. Yükledikten sonra, veri toplamak için birkaç gün bekleyin ve ardından farklı raporları deneyerek web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Google Analytics ve dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız ve tüm seçenekleri kafa karıştırıcı buluyorsanız, endişelenmeyin, temel bilgileri öğrendikten sonra işler çok daha kolay hale gelecektir.

Kendinizi yukarıda açıklanan raporlara alıştırın ve ardından yavaş yavaş daha fazla rapor ve seçeneği keşfetmeye çalışın.

Raporlardaki verileri daha verimli bir şekilde kullanabilmek için hedeflerinizi oluşturmayı unutmayın. Nihai hedefinizin web sitenizin trafiğini artırmak, dönüşümleri artırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğunu her zaman aklınızda bulundurun.

Umarım SEO’nuzu Geliştirmek için Google Analytics nasıl kullanılır yazımı açıklayıcı ve faydalı bulmuşsunuzdur. Eğer öyleyse paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu