Sosyal Medya Makaleleri

20 En Önemli ve Büyük Sosyal Medya Hataları

İnsanların sosyal medyada başarılı olmasına yardımcı olan bir içerik oluşturmamıza rağmen, kendimiz için çok sayıda sosyal medya hataları yapıyoruz. Bu hataların çoğundan öğrendiğimiz en önemli 20'sini ve bunları kendiniz yapmaktan nasıl kaçınabileceğinizi paylaşıyorum.

Sosyal medyaya yeni başlayanlar, çeşitli sosyal medya platformlarında öğrenecek ve yapacak çok şey olduğundan ve bazen nereden başlayacağınızı, ne yapacağınızı ve ne yapmayacağınızı bilemediğinizden, başlangıçta kafanız karışabilir.

Tecrübelerime göre, çoğu yeni başlayanlar aşağıdaki hataları yapar ve bunlardan kaçınmayı başarırsanız, paradan, zamandan ve hayal kırıklığından tasarruf edersiniz. Ayrıca zamanınızı gereksiz görevlere harcamadan daha hızlı iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sosyal medya sizin için hala yeni bir şey ise, bu 2 makaleyi (Etkili bir sosyal medya kampanyası için 7 öneri ve yeni başlayanlar için 10 sosyal medya pazarlama ipuçları) okuyarak başlamanızı ve ardından insanların sosyal medya ağlarını kullanırken yaptığı en yaygın hataları öğrenmek için bu yazıya geri dönmenizi öneririm.

1. Nitelik yerine adete odaklanmak

Bloglarınızda ve podcast’lerinizde çok fazla içerik ürettiğiniz için paylaşacak çok şeyiniz olabilir.
Yayınlarınızı günde yalnızca bir veya iki ile sınırlamak, sizi en iyi içeriği paylaşmaya zorlayacaktır. Bu kaliteli gönderiler Facebook hayranlarınızda yankı uyandırabilir ve Facebook algoritması onları daha fazla insana gösterebilir.

Küçük işletme sahipleri ve tek başına sosyal medya yöneticilerinin genellikle Facebook’ta günde 5-6 kere içerik yayınlamaya veya Twitter’da günde 8-10 kere tweet atmaya yetecek kadar yüksek kaliteli içerik oluşturmaya veya bulmaya zamanları yoktur. Her gün gönderi paylaşma sayınızı azaltarak, gönderi miktarı yerine gönderilerin kalitesine odaklanabilirsiniz.

2. Sadece Facebook’a yoğunlaşmak

Facebook kelimesi sosyal medyayla eşanlamlı hale gelmesine rağmen, web sitenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz tek sosyal ağ değildir. Belki kişisel kullanım için Facebook ihtiyacınız olan tek şeydir, ancak SEO amaçları ve daha fazla web trafiği için, diğer sosyal ağlara da vakit ayırıp çalışmanız gerekir. Zamanınız kısaysa Instagram bir sonraki en iyi seçiminizdir.

3. Aynı anda tüm sosyal medya platformlarında olmaya çalışmak

Daha az kanal, daha fazla odak, daha iyi içerik sunmak hedefiniz olmalı.

Sadece Facebook’a veya Instagram’a konsantre olmamanız gerekirken, aynı anda çok fazla platformda etkileşim kurmaya çalışırsanız, iyi sonuçlar elde etmeniz çok zor olacaktır. Bu, birçok insanın yaptığı hatalardan biridir ve sonunda tüm sosyal medya pazarlamasının faydasız olduğuna inanmaya başlayabilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisi, her platformun nasıl çalıştığını anlayabilmeli ve hangi platformda başarılı olacağını görmek için tüm sosyal medya platformlarını test etmeyi bir görev olarak kabul etmelidir.

Ayrıca o kadar da iyi olmadığımız konu, belirli bir platformu ne zaman kullanmayı bırakacağımıza karar vermektir.

Yani Facebook, Snapchat, Instagram, Twitter, Pinterest, LinkedIn’de aynı anda takipçi kazanmaya çalışmak yerine, birkaç ağla başlayabilir ve profilleriniz geliştikten sonra bir sonrakine geçebilirsiniz.

Belli bir zaman sonra sosyal medya profillerinizin organik olarak büyüdüğünü ve her ağ için harcayacağınız çabanın daha az olacağını göreceksiniz.

Sosyal medya profillerinizi değerlendirin ve hangi kanalların işletmeniz için performans gösterdiğini ve hangilerinin uygun olmadığını düşünün. İşletmenize uygun olmayan veya iyi performans göstermeyen sosyal medya platformlarından uzaklaşarak, uygun olanlara enerjinizi verebilirsiniz.

4. Aynı içeriği tüm platformlarda yayınlamak

Her kanal için özel içerik üretmek, erişimi ve etkileşimi arttırmaktadır.

Size tavsiyem sosyal medya platformlarının her biri için benzersiz içerik paylaşmanız yönündedir.
Çünkü her platformdaki insanların görmek istedikleri içerik ve beklentileri farklıdır.

Örneğin, Instagram’da hashtag’ler erişiminizi artırmanıza yardımcı olurken, Facebook üzerinde aynı etkiye sahip değildir.

5. SEO optimize edilmemiş sosyal medya profiline sahip olmak

Hem sosyal medyada hem de arama motorlarında varlığınızı arttırmak için sosyal medya profilinize SEO yapabilirsiniz. SEo’nun, Sosyal medyanın görünürlüğünüzü arttırmanın yanı sıra, web sitenize doğru da trafik arttırması söz konusu olacaktır.

Bunu yapmak o kadar da zor değil, temelde profillerinizi web sitenizde yaptığınız gibi farklı sosyal medya ağlarında ele almanız gerekir. Kullandığınız başlıklara, url’lere ve açıklamalara özen gösterip, söylediklerinizde ve paylaştıklarınızda özgün olmaya çalışmalısınız.

6. Sadece yatay videolar ve fotoğraflar kullanmak

Facebook ve Twitter gibi çoğu sosyal medya platformu için ideal görüntü boyutu olduğu için telefon veya profesyonel kameranızdan çıktığı şekli ile videolarınızı ve fotoğraflarınızı yayınlamaya alışkınsınız.

16:9 Full HD format, bu artık doğru olmayabilir.

Facebook ve Twitter’da kare videolar ve görseller artık kırpılmadığı için, kullanıcının akışında % 80 daha fazla yer kaplıyor. Denemelerimiz neticesinde kare videoların özellikle cep telefonlarında yatay videolardan daha yüksek ortalama görüntüleme ve etkileşime sahip olduğunu gördük.

Sizin için de daha iyi performans gösterip göstermediklerini görmek için kare videolar ve fotoğraflar denemenizde fayda olabilir.

7. Web sitenizde sosyal medya paylaşım düğmeleri yok

Özellikle yeni başlayanlar için sosyal medya başarısının bir sırrı, kullanıcılarınıza içeriğinizi sosyal medyada paylaşmayı kolaylaştırmanız gerektiğidir. Bu, sosyal medya düğmelerinin web sitenizde veya bloğunuzda öne çıkan yerlerde ve doğru boyutlarda sunulması gerektiği anlamına gelir.

En iyi performans için şunları yapmanızı öneririm:

Sitenizde kenar çubuğu sağ üst kısma “Facebook Beğen” kutusu yerleştirin.
Her blog yazınızda içeriğinizi paylaşabilmeleri için sosyal medya butonları bulunmalıdır. Bu Başlığın hemen altında veya yazı görseli altında yer alabilir. Bunun ayrıca yeteri kadar büyük ve görünür olmasına dikkat edin.
Fotoğraflar içeren bir siteniz varsa Pinterest için Pin’leme düğmesinin yer almasına ve doğru yapılandırıldığına emin olun.
İçeriğinizi paylaşmak isteyecek telefon ve tablet kullanıcılarını da düşünerek parmakla rahat tıklanabilecek büyük düğmeler kullanmaya özen gösterin.

8. Sadece kendi içeriğinizi paylaşmak

Sosyal ağların birincil amacı, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmaktır ve çeşitli web sitelerinden ilginç içerik paylaşmak, fark edilmeniz ve takipçilerinizi artırmak için önerebileceğimiz bir yoldur.

Başkalarının içeriklerinden uzak durmaya çalışıyoruz çünkü bunun kârımıza (trafik ve gelir) katkıda bulunmayacağını düşünüyoruz. Gerçekten bizimkinden başka birinin web sitesine trafik göndermek istiyor muyuz?

Aslında bunun dar görüşlü bir düşünce olabileceğini anladık. Çok fazla kendi içeriğimizden potansiyel olarak rahatsız olabilecek çoğunlukla aynı kişilere pazarlama yapıyorduk ve hayranlarımıza sürekli pazarlama yaparken hayran kitlemizi fazla büyütemiyorduk.

Doğru yöntem – Nişinizdeki liderleri takip etmeyi, içeriklerini tutarlı bir şekilde paylaşmayı ve onlara yorum yazarak veya yazılarınızda onlardan bahsederek etkileşim kurmayı deneyin.

Başkalarından kaliteli içerik yayınlayarak, marka bilinirliğimizi ve Facebook’ta takipçilerinizi artırabilirsiniz. Bu içerikler, sizi daha önce duymamış ve bazılarını Facebook Sayfası hayranlarınıza dönüştürmüş olabilecek kişilere ulaştırabilir. Artık kendi içeriğinizi daha büyük bir ilgili kitleyle paylaşabilirsiniz.

9. Sosyal medyada yerel video paylaşmamak

Yerel videolar, sosyal medyada YouTube videolarından beş kat daha fazla paylaşılıyor.

Quintly, altı milyondan fazla Facebook gönderisini analiz etti ve Facebook’a yüklenen videoların Facebook’taki YouTube videolarından daha fazla etkileşim ve paylaşım aldığını tespit etti.

Facebook yerel videoları için etkileşim oranı, YouTube videolarına göre ortalama % 168 daha yüksekti ve yerel videolar 8 kat daha fazla yorum aldı.

Ancak biz hala videolarımızı sosyal medya platformlarına yüklemek yerine YouTube bağlantılarını paylaşıyoruz.
Bunun yerine daha fazla kişiye ulaşmak için kendi videolarınızı direk paylaşmayı denemelisiniz.

10. Çok hızlı takipçi arttırmaya çalışmak

Tüm üyelikli web sitelerinde kurallar olduğu gibi sosyal medya sitelerinin de kendi kuralları vardır.
Kurallara uymadığınızda profilinizi oluşturmak için harcağınız tüm zamanı ve hatta hesabınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her gün yüzlerce insan ekleyip çıkarmaya çalışmadan mantıklı bir yaklaşım izleyin. Her sosyal ağda günde 10-15 kişi ekleyip çıkartmak ve profilinizi yavaş yavaş büyütmek takibe alınmanızı engellemek için uygun ve yeterli olacaktır. Hızlı takipçi kazanma ve satın alma gibi illegal yöntemlerden kaçınmanız durumunda profilinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır.

Daha agresif yöntemler izlerseniz, sizi yavaşlatacak ve ilerlemenize engel bir takım cezalar alabilirsiniz (örneğin Facebook 30 gün boyunca yeni arkadaşlar eklemenize izin vermeyebilir, Twitter hesabınızı askıya alabilir, vb.)

11. İçerik paylaşırken kitle hedeflememek

Tercih edilen kitleyi belirlemeniz içeriğinizi daha alakalı hale getirir.
Bir buluşma veya atölye çalışması yaparsanız, etkinliği Facebook sayfanızda tüm hayranlarınızla paylaşmayın.

Hayranlarınız dünyanın her yerinden olmasına rağmen olaylar genellikle belirli bir yerdedir. İstanbul’da yaşıyorsanız, büyük olasılıkla Ankara buluşmamızı alakalı bulmayacaksınız.
Bu tür yerelleştirilmiş etkinlikleri paylaşırken Facebook’un tercih edilen kitle özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hedeflenen Facebook etkinlik yayını

Facebook gönderilerimizin çoğundan daha az kişiye ulaşsa da, Facebook Sayfamızı Beğendikleri (içeriğimize ve etkinliklerimize ilgi gösterdiklerini gösterir) ve İstanbul’da yaşadıklarından onlar için oldukça alakalı olacaktır. Aynı zamanda, İstanbul dışındaki hayranlarınız kendileri için az alakalı olan bu gönderiyi görmeyeceklerdir.

Facebook’un algoritması, görebildiğiniz her gönderiye kişiselleştirilmiş bir alaka düzeyi puanı atar ve size ilk önce sizinle en alakalı gönderiyi gösterir. Gönderilerinizi yalnızca ilgili kitleyle sınırlayarak, Facebook, yayınlarınızı diğer markaların daha az alakalı gönderilerinden daha fazla izleyiciye gösterebilirsiniz. Bu, özellikle yerel bir hedef kitleye sahip yerel işletmeler için yararlıdır.

12. Takip edilmek istiyorsunuz fakat geri takip etmiyorsunuz!

Yeni başlayanların sosyal medyada yaptığı başka bir yaygın hatadır. Tüm zamanlarını yeni kişileri takip etmeye ve onları takip etmeyenleri takipten çıkarmaya harcıyorlar. Fakat önemli bir konu da takip ettiğinizin kişilerin takipçilerini takip etmeyi unutmamaktır.

Sizi takip eden kişileri takip etmezseniz, bazıları sizi takip etmeyi bırakacak ve bu nedenle takipçilerinizin sayısında dalgalanmalar görebilirsiniz. Bunu izlemek için kullanabileceğiniz pek çok araç vardır ve sizi takip eden kişiyi takip etmeniz gerekmese de, özellikle başlangıçta bunu yapmanız önerilir.

13. Yayınları güncellememek ve güçlendirmemek

En iyi performans gösteren yayınlar, güçlendirildiğinde daha da iyi sonuç verir.
Sürekli yeni gönderi yayınlamaya ara vererek mevcut iyi ama az etkileşim alan yayınlarınızı güçlendirmek iyi bir yaklaşım olabilir.

Güçlendirmek için Facebook gönderilerini şu şekilde bulabilirsiniz:

  • Facebook Page Insights’ın Gönderiler sekmesine gidin
  • “Yayınlanan Tüm Yayınlar” ın sol üst köşesindeki açılır menüyü tıklayın ve “Etkileşim Oranı” nı seçin
  • Artırmak istediğiniz gönderiler, ortalamanın üzerinde katılım oranına sahip olanlardır. Yüzde 6 veya daha yüksek katılım oranına sahip gönderiler bizim için iyi hedeflerdir.

Bu yaklaşımı Twitter, Instagram ve Pinterest hesaplarınızda da kullanabilirsiniz. Twitter Analytics ayrıca size bireysel tweet’lerin etkileşim oranını da sağlar. Instagram ve Pinterest için ise, her gönderi için katılım oranlarını manuel olarak hesaplamanız gerekir (bunu, toplam etkileşimi Instagram erişimiyle veya Pinterest için gösterimleri bölerek yapabilirsiniz).

Bu yaklaşım harikadır, çünkü erişiminizi artırmak için reklam parası harcamadan önce sizi büyük erişim ve etkileşim sağlayan kaliteli içerik oluşturmaya teşvik eder. Ayrıca, sosyal medyada kitlelere ulaşmak için reklamlara aşırı güvenmenizi de engeller. Gary Vaynerchuk’un dediği gibi, “hiçbir ücretli medya kötü yaratıcılığı iyi içeriğe dönüştürmeyecek”.

14. Kişisel profil ile işletme profili arasındaki farkı bilmiyorsunuz

Hemen hemen tüm sosyal medya ağlarının (belki Twitter dışında) kişisel ve işletme profilleri için farklı sürümleri vardır. Facebook’ta Facebook Business sayfasını, Instagram İşletmeler için Instagram işletme hesabını ve Pinterest kısa süre önce Pinterest Business‘ı tanıttı.

Facebook’da, bir işletme sayfası kişisel bir profile aittir, bu nedenle önce kişisel profilinizi oluşturmanız ve ardından bir işletme sayfası oluşturmanız gerekir. Her ağın kendi kuralları vardır ve önemli olan web sitenizi tanıtmak için bir işletme sayfası oluşturmaktır. İşletme profilini yalnızca web sitenizdeki gönderileri tanıtmak için ve kişisel profilinizi hem size ait hem de diğer kişilerin gönderilerini tanıtmak için de kullanabilirsiniz.

15. Sosyal medyada soruları yanıtlamamak

Marka sosyal medyada sorulara yanıt verdiğinde kullanıcıların markanın ürününü kullanma olasılığı % 70 daha yüksektir
Sprout Social’ın araştırmasına göre, şaşırtıcı bir şekilde markalar yanıt isteyenlerin yüzde 89’unu görmezden geliyor.

Aynı araştırmada, bir markanın müşterilerin sosyal medyadaki sorularına yanıt vermesi durumunda şu büyük faydaları bulundu:

  • İnsanların % 70’inin markanın ürün veya hizmetini kullanma olasılığı daha yüksektir.
  • İnsanların % 65’i daha fazla marka bağlılığına sahip olmakta.
  • İnsanların % 75’inin kendi profillerinde iyi bir deneyim paylaşma olasılığı yükselmektedir.
  • Sosyal medya profillerimizdeki çoğu soruyu yanıtlarken, üzerinde çalıştığımız bir alan da (hatta) daha hızlı yanıtlamaktır. Müşteri desteği için sosyal medyada bir markaya ulaşan kişilerin yüzde 42’sinin 60 dakika içinde yanıt beklediği keşfedilmiştir.

Sosyal medya izleme ve etkileşim araçlarını kullanarak, Twitter profiliniz, Facebook Sayfanız ve Instagram profilinizdeki tüm sözlere ve mesajlara tek bir yerden hızlı bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

16. Tüm sosyal ağları manuel yönetmeye çalışıyorsunuz

Her şeyi kendiniz manuel yapamazsınız. Birden fazla ağda aktifseniz, sık sık gönderi yapmak, yorum yazmak ve takipçilerinizle etkileşim kurmak için çok zamana ihtiyacınız olacaktır, bu nedenle belki bazı görevler için bir araç kullanmayı düşünmelisiniz, ancak hepsi için değil.

Bu araçlar, mümkün olan yerlerde kişisel temas, otomatik yanıtlar veya insan olmayan herhangi bir şey kullanmak yerine daha iyi sonuçlar üretecektir.

17. Profilinizi ücretli reklamlarla tanıtmıyorsunuz

Daha fazla Facebook hayranı edinin, gönderilerinizde daha fazla Facebook beğenisi alın
Daha fazla instagram takipçisi edinin ve gönderilerde beğeni alın
Daha fazla tweet alın ve daha fazla twitter takipçisi edinin

Bunu yapmanın en hızlı yolu farklı platformların reklam seçeneklerini kullanmaktır. Facebook, Facebook reklamlarına sahiptir, instagram tanıtım oluşturma, Google Ads platformuna sahiptir. Kullanımı kolaydır, çok pahalı değildirler ve sonuçlar fazlasıyla tatmin edicidir.

Diyelim ki Facebook işletme sayfanızda 1000 takipçi var. Facebook işletme hesabınızı kullanarak yeni bir gönderi oluşturduğunuzda, yalnızca yaklaşık 100 kişi tarafından görülecektir, yani takipçilerin yalnızca % 10’u gönderiyi zaman çizelgelerinde görecektir. Diğer ağların benzer kuralları vardır ve bir gönderiyi gören kişi sayısını artırmanın en kolay yolu reklamcılık kullanmaktır.

18. İletişim kurmayı unutuyorsunuz

Sosyal ağ yalnızca bağlanmakla ilgili değildir, aynı zamanda etkileşimle de ilgilidir. Sosyal ağları kullanırken hedeflerinizden birinin yeni müşteriler ve daha fazla takipçi bulmak olduğunu unutmayın, bu nedenle insanları takip etmenin yanı sıra onlarla iletişim de kurmanız gerekir. Kişisel iletişim, işletmenizi çevrimdışı olarak tanıtmanın en etkili yoludur ve bu, çevrimiçi dünyada da geçerlidir.

19. Gönderilerinizde kaliteli fotoğraf kullanmıyorsunuz

Birçok çalışma, kaliteli görsel kullanan gönderilerin daha fazla beğeni, tweet, Pin vb. alacağını göstermiştir. Bu, twitter dahil tüm sosyal ağlar için geçerlidir. Bu nedenle, sosyal medyada bir şeyler paylaşmak istediğiniz her seferinde, buna kaliteli bir fotoğrafın eşlik ettiğinden emin olun.

20. İyi bir başlık yazmaya zaman harcamıyorsunuz

Bu bir süredir fark ettiğim bir şey ve eminim sosyal medyada deneyimi olan insanlar da bunu fark etmiş olabilir. Facebook’ta web sitemden bir URL yayınladığımda çoğu zaman, Facebook’tan çok sayıda beğeni olduğunu ancak bu sayfa için Facebook’tan çok fazla ziyaret olmadığını fark ediyorum. Bu, insanların gönderiyi zaman çizelgelerinde gördükleri ve web sitesini ziyaret etmeden yalnızca başlığı okuyarak ve yayınlanan görseli görerek BEĞEN düğmesine tıkladıkları anlamına gelir.

Sosyal medya paylaşımlarınızda çekici başlıklar ve akılda kalıcı açıklamalarla birlikte güzel görseller kullanmanın önemini vurgulamak için bu örneği veriyorum. Bu üç şeyi doğru anlar ve uygularsanız hızlı bir şekilde takipçi kazanabileceğinizi göz ardı etmeyin.

Sonuç

Sosyal medya, bir dijital pazarlama kampanyasının çok önemli bir bileşenidir ve çevrimiçi rekabet etmek isteyen her pazarlamacı için bir zorunluluktur. Sosyal medyaya yeni başlayanlar, her sosyal ağın nasıl çalıştığını anlamakta güçlük çekebilir, bu nedenle yukarıda özetlenen 20 hatayı yapmaktan kaçınmak çok önemlidir.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu