Sosyal Medya Makaleleri

Sosyal medya SEO stratejilerine nasıl dahil edilir

Sosyal medya pazarlaması ve SEO iki ayrı uygulama gibi görünse de birlikte kullanıldıklarında herhangi bir kuruluşun dijital pazarlama stratejisini geliştirebilirler.

Pazarlamacılar, marka bilinirliğini artırmak ve web sitelerine daha kaliteli trafik çekmek için arama motoru optimizasyonuna yatırım yapmalıdır.

Pazarlama ekipleri, insanlar ürün veya hizmet ararken bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak için SEO’yu kullanır. Çoğu kişi, ihtiyaç duyduklarını bulmak için arama motorlarını kullanır ve arama motoru sıralama sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda görünen bir markadan satın alma veya bu markayla etkileşim kurma olasılıkları daha yüksektir. Doğru yapıldığında SEO, pazarlama ekiplerinin SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasına ve trafikte ve kalitesinde artışlar görmesine yardımcı olabilir.

Pazarlamacıların, çeşitli kanallara ve araçlara erişim de dahil olmak üzere bir web sitesinin SEO’su üzerinde çalışmak için sayısız yolu vardır. Ancak, SERP’lerde görünme şansını artırmak için pazarlama ekiplerinin iyi bir içerik stratejisine ihtiyacı vardır.

Blog içeriği, iç ve dış kaynaklara bağlantılar, optimize edilmiş meta açıklamaları ve sosyal medya, SEO’yu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sosyal medya, içerik paylaşmak, bir izleyici kitlesiyle bağlantı kurmak, farkındalık oluşturmak ve bir web sitesine trafik çekmek için bir kanal görevi gördüğü için bir markanın içerik stratejisi için kritik öneme sahiptir.

Bir kuruluşun sosyal medyayı genel SEO stratejisine nasıl dahil edebileceğini keşfetmeye başlayın.

Sosyal medya SEO’yu nasıl etkiler?

Sosyal medya, SERP’lerin içeriği nasıl sıraladığına doğrudan katkıda bulunmaz. Bununla birlikte, sosyal medya platformlarında bağlantı paylaşımı, marka görünürlüğünü artırır ve SEO’yu etkiler.

Sosyal medya, sosyal metrikler ve sinyaller aracılığıyla dolaylı olarak arama görünürlüğünü ve organik arama sıralamalarını artırabilir. Paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar gibi ölçümler, güven, müşteri sadakati ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur. Ek olarak, bu ölçümler, arama motorlarının bir markanın çevrimiçi itibarını değerlendirmek ve SERP sıralamalarını etkilemek için aradığı çevrimiçi görünürlüğü ve trafiği dolaylı olarak yükseltir.

Etkili arama, içerik ve bağlam arasında bir koordinasyon gerektirir. Arama motorları, bir SEO stratejisine ve sosyal medya platformları da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan düzenli olarak kendilerine yönlendirilen trafiğe sahip siteleri saygın olarak görür.

Sosyal medya SEO’yu aşağıdaki şekillerde etkileyebilir:

 • Marka itibarını artırır,
 • Marka bilinirliğini artırır,
 • İçeriği kapsamlı ve ücretsiz olarak dağıtır,
 • Yerel SEO‘yu artırır,
 • Evergreen içeriklerin ömrünü uzatır
 • Çevrimiçi görünürlüğü artırır.

Sosyal medya SEO için neden önemlidir?

Sosyal medya, SERP sıralamalarını dolaylı olarak etkilese de, web sitelerine ve bloglar ve kampanya odaklı sayfalar gibi içeriklere kaliteli trafik çekebildiği için SEO’yu etkileyebilir. Bir marka, hedef kitlesiyle bağlantı kuran ve onlara değer katan kaliteli içerik oluşturduğunda, tüketiciler marka savunucusu haline gelebilir. Bu kitle içerikle etkileşime girer ve bunu arkadaşları ve takipçileriyle paylaşabilir. Bu döngü, takipçiler içerikte değer buldukça, içerikle etkileşim kurdukça ve içerik paylaştıkça devam eder.

Kaliteli içerik, blog yazıları, videolar, infografikler, e-kitaplar, web seminerleri, incelemeler ve podcast’ler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde yayınlanabilir. Bu tür pazarlama teminatları değerli bilgiler sunar, tekrar gelen ziyaretçileri teşvik eder ve potansiyel müşterileri pazarlama hunisine yönlendirebilir.

Pazarlama ekipleri, içeriği dağıtmak için sosyal medya kuruluşlarını kullanırsa, gönderileri daha geniş kitlelere ulaştırabilirler. Daha büyük kitleler daha sonra görünürlüğü artırabilir, trafik kalitesini artırabilir ve tümü dolaylı olarak SERP’leri etkileyen ilgili web sitelerine geri bağlantılar oluşturabilir.

SEO vs sosyal medya

Sosyal medya yönetimi, sosyal ağlar için içerik yayınlamayı ve optimize etmeyi içerirken, SEO, web sitesi içeriğini daha aranabilir hale getirmeyi içerir, böylece ilgili sektör ifadeleri ve soruları için SERP’lerde görünür.

Ne SEO ne de sosyal medya diğerinden daha önemli değil. Birbirlerini desteklerler ve her yaklaşımın avantajları ve dezavantajları vardır, ancak pazarlama ekipleri her ikisini de kapsayıcı bir dijital pazarlama stratejisinde kullanırlarsa daha fazla başarı getirebilir.

Sosyal medyayı SEO’ya dahil etmek için 7 ipucu

Pazarlama ekipleri, SEO ve sosyal medya stratejilerini etkili bir şekilde birleştirmek için bu yedi ipucunu kullanabilir.

 1. Anahtar kelime araştırmasını gönderi konularıyla uyumlu hale getirin. Anahtar kelime araştırması, pazarlama ekiplerinin sosyal medya kanallarında paylaşılacak içeriği düşünmesine yardımcı olabilir. Ekipler, sıralaması iyi olan anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturmalı ve daha iyi sıralama gerektiren eski içeriği güncellemelidir.
 2. Sosyal medyada paylaşmak için kaliteli içerik oluşturun. Pazarlamacılar nicelikten çok niteliğe odaklanmalıdır. Hedef kitle ile ilgili konuların yanı sıra onları farklı kanallarda en çok nelerin ilgilendirebileceğini yazabilir ve paylaşabilirler.
 3. Sosyal tanıtımla yüksek sıralamadaki eskimeyen içeriği (evergreen içerik) yeniden ziyaret edin. Pazarlama ekipleri, SERP sıralaması ve etkileşimi yüksek olan sayfaları tekrar ziyaret edebilir ve neleri iyi yaptıklarını değerlendirebilir. Ayrıca, bu içerik genellikle iyi performans göstermeye devam ettiğinden, yüksek performanslı eskimeyen içeriği sosyal kanallar aracılığıyla yeniden dağıtabilirler.
 4. Kullanıcılar için içerik paylaşımını kolaylaştırın. Sosyal medya gönderileri paylaşmayı teşvik edebilir, ancak bir web sitesindeki içerik, sosyal simgeler ve bağlantılarla kolayca paylaşılabilir olmalıdır. Bu bağlantılar, sosyal medya yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu çok az çabayla içerik dağıtımını ilerletebilir.
 5. Görselleri SEO ve sosyal için optimize edin. Pazarlama ekipleri, kanallar arasında paylaşımı teşvik ederken görselleri web ve sosyal medya için optimize etmelidir. Görseller %80 görsel ve mümkünse %20 kopya olmalı ve çok büyük olmamalıdır.
 6. Katılımı ve konuşmayı teşvik edin. Pazarlamacılar, kullanıcılarda duygusal bir yanıt oluşturacak kadar ilgi çekici gönderiler yapmalıdır. Sohbeti teşvik eden gönderiler soru sorabilir, alakalı makaleler içerebilir veya geri bildirim isteyebilir. Kuruluşlar, konuşmaların devam etmesi için bir sosyal yöneticinin yorumlara yanıt vermesini sağlamalıdır.
 7. Sosyal medya profillerini optimize edin. Kullanıcılar bir sosyal medya profilini ziyaret ettiklerinde, marka hakkında öğrenmeleri gereken tüm ilgili bilgileri içermelidir. Sosyal medya ekipleri, profili bilgilendirici ve profesyonel hale getirmeli, markayla iletişim kurmanın ve web sitesine yönlenmenin birçok yolunu içermelidir.

Sonuç

Sosyal medya, insanların yeni markalar keşfetmesine yardımcı olur ve SEO, bir markanın hedef kitleden daha fazla trafik elde etmesine yardımcı olur. Her ikisini de kullanan pazarlama ekipleri, şirketlerinin çeşitli kaynaklardan trafiği, farkındalığı ve otoriteyi artırmasına yardımcı olabilir.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu