SEO Makaleleri

Yeni Başlayanlar İçin 7 En Temel Google Analytics Raporları 2021

Google Analytics size web siteniz hakkında pek çok bilgi verebilir ve eğer başlangıç ​​seviyesindeyseniz bu 7 en temel Google Analytics raporlarını öğrenmelisiniz.

Google analytics size web siteniz hakkında pek çok bilgi verebilir ve eğer başlangıç ​​seviyesindeyseniz raporlar arasında kolayca kaybolabilirsiniz.

Bu yazıyla amacım, yeni başlayanların web siteleri hakkında bazı temel bilgileri anlamalarına yardımcı olmak için 7 en temel Google Analytics raporlarını açıklamak ve göstermek.

Bunlar, 4 önemli soruyu (‘ne’, ‘ne zaman’, ‘nerede’ ve ‘kim’) yanıtlamak isteyen herhangi bir web yöneticisi için mutlak temel unsurlardır.

Google Analytics Temel Raporları

 1. Her gün ve nereden kaç ziyaret alıyorum?
 2. Masaüstü / Mobil / Tabletten kaç kullanıcı ziyaret ediyor?
 3. Sitemin en popüler sayfaları hangileri?
 4. İnsanlar sitemi ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaları (açılış sayfalarını) görüyor?
 5. Şu anda web sitemi kaç kişi görüntülüyor?
 6. Kullanıcılar web siteme göz atarken hangi düğmeleri tıklıyor?
 7. En çok ziyaretimi günün hangi saatinde alıyorum?

1. Her gün ve nereden kaç ziyaret alıyorum?

Bu, günlük olarak kontrol ettiğim bir rapordur. Bu raporu, EDİNME > Tüm Trafik > Kaynak / Aracı seçerek görüntüleyebilirsiniz.

Bu raporun gösterdiği, seçilen dönem için ziyaretlerin sayısı ve bunların kökenidir.

Aramadan kaç ziyaret geldiğini (yani organik), kaç ziyaretin doğrudan olduğunu vb. görebilirsiniz.

Kaynağa / Aracıya Göre Trafik Raporu
Kaynağa / Aracıya Göre Trafik Raporu

Üstteki çubukta (grafiğin altında) diğer şeylerin yanı sıra şunları da görebilirsiniz:

 • Sayfa / Oturum : ziyaret başına sayfalar, yani okuyucularınızın web sitenizden ayrılmadan önce ortalama kaç sayfa görüntülediği – sayı ne kadar büyükse o kadar iyidir
 • Ort. Oturum Süresi : Ziyaretçileriniz sitede ne kadar (ortalama) kalıyor – sayı ne kadar büyükse o kadar iyi
 • Yeni Kullanıcılar : İlk ziyaretlerin sayısı (seçilen tarih aralığı için)
 • Hemen Çıkma oranı : Hemen çıkma oranı, sitenizdeki diğer sayfaları görüntülemeden web sitenizden ayrılan kişilerin yüzdesidir. Sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir.

2. Masaüstü / Mobil / Tabletten kaç kullanıcı ziyaret ediyor?

Çok faydalı bir rapor, Mobil Genel Bakış’dır. Bir masaüstü bilgisayardan, cep telefonundan veya tabletten web sitenizi kaç kullanıcının ziyaret ettiğini gösterir.

Bu rapora KİTLE > Mobil > Genel Bakış‘ı seçerek erişebilirsiniz.

Mobil Genel Bakış Raporu
Mobil Genel Bakış Raporu

3. Sitemin en popüler sayfaları hangileri?

Sitenizin en popüler sayfalarının hangileri olduğunu öğrenmek için DAVRANIŞ > Site İçeriği > Tüm Sayfalar‘a gidin.

En popüler sayfanızın ana sayfanız olmaması veya sitenizin kategorilerinden hangilerinin daha çok ziyaret edildiği gibi bir dizi sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Popüler Sayfalar Raporu
Popüler Sayfalar Raporu

4. Kişiler sitemi ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaları (açılış sayfalarını) görüyor?

Açılış sayfaları raporu, insanlar web sitesini ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaların görüldüğünü gösterir. Bu raporu Kaynak / Aracı ile birleştirebilir (ikincil boyut açılır listesinden Kaynak / Aracı seçin) ve her bir trafik kaynağından ilk olarak hangi sayfaların ziyaret edildiğine dair doğru bir tablo elde edebilirsiniz.

Bu raporu görüntülemek için DAVRANIŞ > Site İçeriği > Açılış Sayfaları‘nı seçin.

Açılış Sayfaları Raporu
Açılış Sayfaları Raporu

İkincil boyut özelliğini kullanarak her zaman farklı kombinasyonlar kullanabileceğinizi ve yepyeni bir rapor kümesi görebileceğinizi unutmayın.

5. Web sitemi şu anda kaç kişi görüntülüyor?

Bu, ziyaretlerin sayısını gerçek zamanlı olarak gösteren çok faydalı bir rapordur. Bu raporu GERÇEK ZAMANLI > Genel Bakış‘ı seçerek bulabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Genel Bakış Raporu
Gerçek Zamanlı Genel Bakış Raporu

6. Kullanıcılar web siteme göz atarken hangi düğmeleri tıklar?

Farklı raporların yanı sıra, Google Analytics’in çok güzel bir özelliği de Sayfa İçi Analytics’tir. Sayfa İçi Analytics ile bir sayfanın hangi düğmelerinin / bağlantılarının / alanlarının tıklandığını görebilirsiniz.

Bu, birçok açık nedenden ötürü bilmek iyidir ve web sitenizi analiz etmenize ve optimize etmenize gerçekten yardımcı olabilir. Belki de içeriğin bir kısmını ekranın üst kısmına taşımalı veya okuyucularınızın daha çok neyi tercih ettiğini (metin veya resimler) ve diğer birçok yararlı bilgiyi görmelisiniz.

Sayfa içi analiz verilerinizi görüntülemek için önce resmi Sayfa Analizi Chrome Uzantısını yüklemeniz gerekir.

Sayfa Analizi Chrome Eklentisi
Sayfa Analizi Chrome Eklentisi

Yüklendikten sonra, sayfa içi analizleri görüntülemek istediğiniz bir sayfaya gidin ve krom tarayıcınızdaki Analytics simgesini tıklayın. Aşağıda gösterilene benzer bir ekran görmelisiniz. Daha fazla bilgi almak için farenizi farklı metriklerin üzerine getirin.

Not: Google Analytics verilerini tarayıcınızda görüntülemek için, Google Analytics’te söz konusu web sitesi için yönetici rolüne sahip bir hesapla Google’da oturum açmanız gerekir.

Sayfa İçi Analytics Raporu
Sayfa İçi Analytics Raporu

7. En çok ziyaretimi günün hangi saatinde alıyorum?

Varsayılan olarak, Google Analytics istatistikleri size Güne göre gösterir ve ana panelde Hafta veya Aya göre seçim yapma seçeneğiniz vardır.

Yararlı bir rapor, özellikle web sitenizde ürün veya hizmet satıyorsanız, verileri günün saatlerine göre analiz etmektir.

Günün hangi saatinde en çok trafiği aldığınızı bilmek, yeni gönderilerinizi ne zaman yayınlayacağınız konusunda daha iyi kararlar vermenize, hatta Adwords kampanyalarınızı ayarlamanıza ve bu saatlerde teklifleri artırmanıza yardımcı olabilir.

Özel Bir Rapor Oluşturun

Bunu yapmanın iki yolu var. İlk önce yeni bir özel rapor oluşturabilirsiniz. Kulağa zor geliyor ama değil, sadece aşağıdaki basit adımları izleyin.

Soldaki menüden ÖZELLEŞTİRME > Özel Raporlar > Yeni Özel Rapor‘u seçin.

Günün Saati - Google Analytics Raporu
Günün Saati – Google Analytics Raporu

Metrik Ekle > Oturum ve Boyut Ekle > Saat‘i seçmelisiniz.

Kaydettikten sonra bu raporu tekrar görüntülemek için ÖZELLEŞTİRME > Özel Raporlar‘a gidin ve Günün Saati raporunu tıklayın.

Bu raporun okunmasını kolaylaştırmak için üst çubuktan PERFORMANS simgesine tıklayın ve raporu saate göre sıralayın (saat kelimesine iki kez tıklayarak).

Saat Başına Ziyaret (Yüzde)
Saat Başına Ziyaret (Yüzde)

Lütfen raporun 24 saat biçimini kullandığını unutmayın.

İkincil boyut olarak Saati ekleyin

İkincil Boyut olarak Saat Raporu
İkincil Boyut olarak Saat Raporu

Diğer bir seçenek de ikincil boyutu kullanmak ve açılır menüden saati seçmektir. Saati, oluşturduğunuz hemen hemen tüm raporlara ikincil boyut olarak ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Google Analytics, web sitenizde olup biten her şeyi kapsayan bir dizi rapora sahiptir. Şimdi başlıyorsanız, en iyi yaklaşım yukarıda özetlenen temel raporlara kendinizi alıştırmaktır. Bu raporlar, web sitenize ne kadar trafik aldığınızı ve nereden aldığınızı anlamak için analiz etmeniz için yeterli veri sağlayacaktır.

Daha deneyimli hale geldikçe, SEO’nuzu geliştirmek için Google analitics nasıl kullanılır yazımı okuyabilir ve ayrıntılı olarak segmentleri ve gelişmiş filtreleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu