Dijital Pazarlama Makaleleri

Daha Fazla Müşteri Kazanmak için En İyi Yerel Lokal Çevrimiçi Pazarlama Taktikleri

Bu yazıda, daha fazla müşteri kazanmak ve işinizi büyütmek için en iyi yerel çevrimiçi pazarlama taktiklerini öğreneceksiniz.

Bu stratejileri, müşterilerimin yerel arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve fiziksel mağazalarına daha fazla ziyaretçi çekmesine yardımcı olmak için kişisel olarak kullandım.

Etkili yerel dijital pazarlama ipuçları arıyorsanız okumaya devam edin.

Yerel Çevrimiçi Pazarlama Nedir?

Yerel çevrimiçi pazarlama, belirli bir coğrafi bölgedeki insanları hedeflemek için interneti kullanan ve işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmalarına ve onları fiziksel konumlarına çekmelerine olanak tanıyan bir stratejidir.

Bu, SEO, sosyal medya ve ücretli reklamlar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir.

Yerel pazarlama neden önemlidir?

Yerel pazarlama, müşterilerin fiziksel konumlarını ziyaret etmelerini gerektiren işletmeler için çok önemlidir. Bulunduğunuz yeri ve ne sattığınızı bildirmenin bir yolu olmadan, sunduklarınızı arayan insanlara ulaşmak zordur.

Tüm Google aramalarının % 46’sı yerel bilgiler için yapıldığından, tüketiciler aktif olarak yerel işletmeleri arıyor.

Yerel pazarlama, konuma özgü ürün ve hizmetler arayan bu tüketicileri yerel işletmelerle buluşturur.

Bu, kaynaklarınızı işletmenizle daha alakalı belirli bir hedef kitleye odaklamanıza olanak tanır.

En İyi Yerel Çevrimiçi Pazarlama Teknikleri

 1. Web Sitenizi Yerel Seo İçin Optimize Edin
 2. Google Benim İşletmem Hesabınızı Optimize Edin
 3. Daha Fazla Müşteri Yorumu Alın
 4. Facebook Yerel Pazaryeri’ni kullanın
 5. İçerik Pazarlamanızı Yerelleştirin
 6. Konuma Özgü Bağlantılar Alın
 7. Yerel Dizinlere Kayıt Olun
 8. Sosyal Medya İşletme Profillerinizi Doğrulayın
 9. Yerel Müşterileri Hedeflemek İçin Facebook Reklamlarını Kullanın
 10. Mevcut Müşterilerinize Ulaşmak İçin Yeniden Hedeflemeyi Kullanın
 11. Mobil Kullanıcılara Odaklanın
 12. Google ve Bing Ads ile Yerel Müşterileri Hedefleyin
 13. Yerel Konumlarınız İçin Özel Açılış Sayfaları Oluşturun

1. Web Sitenizi Yerel Seo İçin Optimize Edin

Yerel bir çevrimiçi pazarlama stratejisi oluşturmanın ilk adımı, web sitenizi yerel SEO için optimize etmektir.

Yerel aramalar genel aramalardan farklıdır ve arama yapan kişinin en alakalı sonuçları bulmasına yardımcı olmak için “Arama Terimi + [konum]” veya “çevremdeki (yakınımdaki) + Arama Terimi” gibi ifadeler içerir.

Arayan kişi acil bir ihtiyacı karşılamaya çalışırken bunlara genellikle daha büyük bir aciliyet duygusu eşlik eder.

Özünde, yerel SEO, küresel SEO’ya benzer şekilde çalışır, ancak Google, yerel arama sonuçları için farklı bir sıralama faktörleri kümesi kullanır. Bu içerir:

 • Aramayı yapan kişinin tam yeri
 • Google My Business’daki varlık
 • Google My Business profilinde kullanılan anahtar kelimeler
 • İsim, adres, telefon numarası (NAP) Kaydı
 • İşletme için Google Haritalar yıldız puanı
 • Çevrimiçi yorumların niteliği
 • Çevrimiçi yorumlarda kullanılan anahtar kelimeler
 • Sosyal medya paylaşımlarının sayısı
 • Lokasyondaki ziyaret sayısı

Web sitenizi yerel SEO için optimize etmeye başlamak için, hedef kitlenizin kullandığı alakalı yerel arama terimlerini bulmak için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

Bir arama terimleri listesi derledikten sonra, web sitenizin arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için anahtar kelimeleri içeriğinize entegre etmeye başlayabilirsiniz.

Bu, içeriğinizin genel olanlardan daha fazla yere özgü ifadelere sahip olacağı anlamına gelir. Örneğin, “Meksika restoranı” ifadesini kullanmak yerine bir Meksika restoranı işletiyorsanız, ana sayfanız “Ankara’daki en iyi Meksika restoranı” diyebilir.

İçeriğinize yerel anahtar kelimeleri entegre ettikten sonra, web sitenizi yerel SEO için optimize etmek üzere şu ek adımları gerçekleştirebilirsiniz:

Web sitenize konum sayfaları ekleyin – İşletmenizin birden fazla konumu varsa, tüm konumlarınızı listeleyen bir konum sayfası oluşturun. Ayrıca her bir konum için ayrı bir sayfa oluşturabilirsiniz.

Bu bilgiler, arama motorlarının işletmenizi bulunduğunuz her belirli alanla ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır.

Konumunuz için başlık etiketlerini ve meta açıklamaları optimize edin – Meta açıklamaları ve başlık etiketleri, arama motorlarının sayfadaki içerik türünü anlamasına yardımcı olan bir web sitesine eklenen kod parçalarıdır.

Google’daki arama sonuçlarına daha önce baktıysanız, meta verilerin SERP’lerde (arama sonuç sayfası) nasıl göründüğünü biliyorsunuzdur.

Başlık etiketi, her listenin en üstünde görünen mavi sayfa başlığıdır, meta açıklaması ise sayfanın altındaki metindir.

Yerel SEO’nuzu geliştirmek için, konumunuz ve işletme kategorinizle ilgili ayrıntıları başlık etiketlerinize ve meta açıklamalarınıza ekleyebilirsiniz.

Ana sayfanız için hem başlığa hem de açıklamaya işletme kategorinizle birlikte şehrinizi ve semtinizi ekleyin.

Yerel aramalar için sıralanmak istediğiniz konum sayfaları veya diğer sayfalar için de aynısını yapmalısınız.

Yerel şema kullanın

Başlık etiketleri gibi, şema işaretlemesi, arama motorlarının anlamasına yardımcı olmak için sitenize eklenen mikro verilerdir. Konuma dayalı şema, Google’ın işletmenizin yerini belirlemesine olanak tanır.

Şema biçimlendirmenizi sitenizde işletmenizi tanımladığınız her yere ekleyin. Birden fazla konumunuz varsa, her bir konum sayfasına uygun şema işaretlemesini eklemeniz gerekir.

2. Google Benim İşletmem Hesabınızı Optimize Edin

Google Benim İşletmem (Google My Business – GMB), Google’ın ücretsiz yerel işletme dizinidir. İşletmenizin yerel arama sonuçlarında görünmesi için GMB profilinizi ayarlamanız gerekir.

Nitelikli yerel işletmeler, Google’daki yerel dizine ücretsiz kayıt olabilir ve müşterilere aşağıdaki değerli bilgileri sağlayabilir:

 • İş adresi
 • Telefon numarası
 • Çalışma saatleri
 • İşyeri hakkında açıklama
 • İşyeri fotoğrafları
 • Sunulan Hizmetler
 • Kabul edilen ödeme türleri

İşletmenizi Google My Business’a eklemek, Google’ın Local Finder, Local Pack ve Google Haritalar’da görünme şansınızı da artırabilir.

Henüz GMB girişinizi talep edip doğrulamadıysanız, bunu hemen yapmak için Google Benim İşletmem’e gidin.

Pek çok yerel işletme, Google’ın sunduğu tüm özellikleri kullanabilecekken, GMB kaydını yapmayı unutarak hata yapar.

Kayıt talep ettikten sonra, GMB listenizi optimize etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Google’ın istediği tüm bilgileri sağlayın – Google, profilinizi tamamlamak için doldurmanız gereken çeşitli sorular sağlar. İstenen tüm bilgileri verdiğinizde, potansiyel müşterilerin şirketiniz hakkında değerli bilgiler bulmasını kolaylaştırırsınız.

Bu bilgileri tamamlamazsanız başka birinin yapabileceğini unutmayın. Evet, rakipleriniz dahil herkes işletme girişiniz için “düzenleme önerebilir”.

İsme rağmen, bu değişiklikler önerilen düzenlemelerden daha fazlasıdır. Kullanıcı tarafından oluşturulan bu değişiklikler, size bildirilmeden girişinizde yayınlanmaya başlayabilir.

Kaydınızın her zaman güncel ve doğru bilgilere sahip olmasını sağlamak için, girişinizi ilk talep ederken şirketinizle ilgili tüm ayrıntıları tamamlayın ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için kaydınızı düzenli olarak kontrol edin.

Soru ve cevaplardan yararlanın – Sorular ve Cevaplar, insanların işletmeniz hakkında cevaplayabileceğiniz sorular sormasına olanak tanır.

Bu, işletmenizle ilgilenen potansiyel müşterilere faydalı bilgiler sağlamanız için harika bir fırsat sağlar.

Fotoğraf ekleyin – İşletmenizin fotoğraflarını eklemek, müşterilerin şirketinize daha ayrıntılı bir şekilde bakmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Markanıza kişisel bir dokunuş katar ve girişinizi çok daha ilgi çekici hale getirir.

3. Daha Fazla Müşteri Yorumu Alın

Birçok tüketici, hangi şirketle iş yapacağına karar vermede yardımcı olması için yorumlara güvendiğinden, yerel işletmenizin başarısı için müşteri yorumları kritik önem taşır.

google yerel işletme yorumlar
Örnek Google Yerel İşletme Yorumları

İnsanlar, kaliteli ürünler veya hizmetler sunup sunmadığınızı ve samimi ve iletişim kurmanın kolay olup olmadığını görmek için işletmenizi araştıracaklar.

Kullanıcılar çoğunlukla olumlu yorumlar görürse, müşteri olma olasılıkları daha yüksektir. Tersine, çok fazla olumsuz yorum, insanları şirketinizle iş yapmak konusunda isteksiz kılacaktır.

Müşterilerinizden olumlu yorumlar almak devam eden bir süreçtir. Yorumlar toplamak ve bunu sürekli hale getirmek için bir sistem kurmanız gerekecektir.

Müşterilerinizden daha fazla yorum almanın bazı etkili yolları şunlardır:

 • Müşterilerin onları nasıl topladığınızı bilmeleri için önceki incelemeleri web sitenizde gösterin.
 • Yorum yazmalarını isteyen takip e-postalarıyla müşterilere ulaşın
 • Yorum karşılığında indirim veya ücretsiz bir çekilişe giriş gibi teşvikler sağlayın
 • Web sitenizde, müşterilerin yorum yazmalarına imkan tanıyan bir sayfa oluşturun ve önemli inceleme sayfalarına bağlantılar sağlayın

4. Facebook Yerel Pazaryeri’ni kullanın

Facebook Yerel Pazaryeri (Marketplace), yerel bölgedeki insanlar tarafından görülebilen ücretsiz reklamlarda satılık ürünleri listelemenize olanak tanır. Amacı, alıcılar ve satıcılar için pazarda yer almaları için temiz, daha kolay bir imkan sağlamaktır.

Facebook Marketplace’e ürün eklemek basit bir işlemdir:

Facebook hesabınıza giriş yapın ve Marketplace‘e gidin. Buradan, ürününüzü eklemeye başlamak için mavi “+ Yeni İlan Oluştur” düğmesini tıklayın.

Facebook yerel pazaryeri marketplace
Facebook Marketplace

Listelemekte olduğunuz ürünün, fiyatın ve girişi kimin görmesini istediğinizin bir açıklamasını sağlamanız gerekecektir. Ayrıca, listelediğiniz herhangi bir ürünün en az bir resmini eklemeniz gerekecektir.

Pazar, Facebook messenger ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir, böylece ayrıntıları görüşebilir veya potansiyel müşterilerle bir buluşma planlayabilirsiniz.

5. İçerik Pazarlamanızı Yerelleştirin

Alakalı yerel içerik oluşturmak ve paylaşmak, yerel halka ulaşmanın ve ödeme yapan müşterilere dönüştürmenin kanıtlanmış bir yoludur. Yalnızca geniş ve genel içerik üretmeye kıyasla hedef kitlenizle daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Bloglar, e-kitaplar ve kılavuzlar, infografikler ve videolar dahil olmak üzere yerel işletmeniz için oluşturabileceğiniz birçok içerik türü vardır.

İçerik pazarlama stratejiniz yerel SEO stratejinizle uyumlu olmalıdır, çünkü yüksek kaliteli içerik kullanmak, alakalı anahtar kelimeler için sıralama yapmanın harika bir yoludur.

İçeriğinizin odak noktası olmasını istediğiniz konulara karar vererek başlayın. Yerel kullanıcıların hangi aramaları yaptığını belirlerken yaptığınız anahtar kelime araştırmasını kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca spesifik ve hedefe yönelik olun. Hedef kitlenizin çözmek istediği en büyük sorunları bulun ve bu sorunları çözmek için eyleme geçirilebilir öngörülerle dolu içerikler oluşturun.

6. Konuma Özgü Bağlantılar Alın

Bağlantı kurma, yerel işletmeler için dijital pazarlamanın ayrılmaz bir bileşeni olmalıdır. İşletmenizi bir otorite haline getirmenize ve web sitenizin SEO’sunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Belirli bir bölgeyle bağları olduğundan, yerel işletmeler, yerel olmayan sitelere sağlanan geri bağlantılara (backlink) kıyasla benzersiz bir fırsata sahiptir.

Konuma özgü bağlantıların elde edilmesi, ilgili yönlendirme trafiğinin sabit bir akışını sağlayacak ve yerel arama sonuçlarında görünmenize yardımcı olacaktır.

İşletmenize konuma dayalı bağlantılar almanın bazı yolları şunlardır:

Yerel Ticaret Odanız – Yerel Ticaret Odanız, sitenize alakalı bir bağlantı için kolay bir fırsat sunar. Bağlantı bağlamsal olmayabilir, ancak en azından adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı sayfaya eklemelisiniz.

Her Ticaret Odasının, işletmenizin listelenmesi için farklı gereksinimleri vardır. Bazıları üyelik ve yıllık ücret gerektirebilir.

Maliyet ne olursa olsun, işletmeniz için yüksek kaliteli bir yerel bağlantı alacağınız için kesinlikle buna değer.

Diğer Yerel İşletmeler – Yerel bir işletme olarak, muhtemelen bölgedeki diğer işletmelerle ilişkileriniz vardır.

Zaten tanıdığınız kişilerden kaliteli konuma dayalı bağlantılar almak için bu ilişkilerden yararlanabilirsiniz.

 • Tedarikçiler, distribütörler, toptancılar, yükleniciler ve komşular dahil olmak üzere işletmenizin sahip olduğu her birliği listeleyerek başlayın.
 • İşletmenizin bağlantısının anlamlı olacağı belirli bir sayfa bulmak için web sitelerine bakın.
 • Onlara fikrinizi iletin ve sizinle bağlantı kurmaya istekli olup olmadıklarını sorun.
 • Karşılığında bir şey sağlayarak anlaşmayı tatlandırabilirsiniz. Belki de mantıklı olduğu bir yerde işletmeye geri dönen bir bağlantı (backlink) siz de sağlayabilirsiniz.

Aldığınız bağlantıların, konum detaylarınızın yer aldığı bir sayfaya yönlendiğine emin olun. Daha da iyisi, işletmenizin konumunu kullanan bağlantı metnini (anchor) hedefleyin.

7. Yerel Dizinlere kayıt olun

Yerel işletme bilgilerinizin yerel dizinlerde ve alıntı sitelerinde listelenmesi, yalnızca işletmenizi daha fazla müşteri için görünür kılmakla kalmaz, aynı zamanda bu sitelerden gelen geri bağlantılar (backlinks) SEO için bir destek sağlayabilir.

İşletmenizi dizinlere kaydederken, NAP’nizin tutarlı olduğundan emin olun.

Yazım hataları, kısaltmalar veya yanlış telefon numarası gibi herhangi bir tutarsızlık sorunlara neden olabilir, çünkü Google ve diğer arama motorları işletmeniz hakkındaki hangi bilgilerin doğru olduğunu bilmekte sorun yaşayacaktır. Bu, işletmenizin arama sonuçlarında hiç görünmemesine neden olabilir.

Ayrıca, işletmenizin değerlerini ve onu benzersiz kılan şeyleri yansıtan ayrıntılı bir şirket açıklamasına da yer vermelisiniz. Uygun olan yerlerde alakalı arama terimleri ekleyin ve arama yapanlara işletmeniz için daha ilgi çekici bir his vermek için ilgi çekici fotoğraflar kullanın.

İşletme bilgilerinizi listeleyebileceğiniz çok sayıda yer ve sektöre özel dizin vardır. Bilgilerinizi daha niş dizinlere eklemeden önce daha popüler olanlarla başlayın.

En popüler dizinlerden ikisi, daha önce tartıştığımız Google My Business ve Facebook’tur. Bunların yanı sıra, daha iyi bilinen dizinlerden bazıları şunlardır:

8. Sosyal Medya İşletme Profillerinizi Doğrulayın

Sosyal medya platformları, yerel müşterilere ulaşmanın ve onlarla etkileşim kurmanın bir başka etkili yoludur.

Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve Twitter dahil olmak üzere yerel hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz birçok sosyal medya platformu vardır.

GMB profiliniz gibi, sosyal medya hesaplarınızı mümkün olan en kısa sürede doğrulamak isteyeceksiniz. Bu, yerel hedef kitlenize sayfalarınızın resmi olduğunu bildirir.
Doğrulama süreci her platform için biraz farklı olacaktır. En popüler sosyal medya platformlarından ikisi olan Facebook ve Twitter için hesabınızı nasıl doğrulayabileceğinize bir göz atalım.

Facebook – Facebook’ta işletmenizin sayfasını doğrulamak için ayarlarınızdaki “Sayfa Doğrulama” sayfasına gitmeniz ve şirketinizin telefon numarası, konumu ve diğer ayrıntılar gibi işletme bilgilerinizi sağlamanız gerekir.

Bilgileri verdikten sonra, “Beni Şimdi Ara” düğmesini tıklayın, Facebook sizi arayacak ve girmeniz için size bir doğrulama numarası verecektir.

Doğrulama numarasını girdikten sonra, işletme sayfası doğrulamasını tamamlamanıza yardımcı olmak için birkaç iş günü içinde sizinle iletişime geçeceklerdir.

Twitter – Twitter, hangi hesapları doğruladıkları konusunda katıdır. Çoğu yerel işletme bu şemsiyenin altına girecek, böylece profilinizi doğrulamak için resmi bir doğrulama isteği gönderebilirsiniz. İddianızı kanıtlamak için bazı web sitesi bağlantılarıyla birlikte hesabınızın neden doğrulanması gerektiğine dair bir açıklama sağlamanız gerekecektir.

Aşağıdakilere sahip olarak da doğrulanma şansınızı artırabilirsiniz:

 • Doğrulanmış bir telefon numarası
 • Onaylanmış bir e-posta adresi
 • Bir biyografi
 • Bir profil fotoğrafı
 • Bir başlık fotoğrafı

Formu doldurduktan sonra, Twitter bir cevapla yaklaşık bir hafta içinde size geri dönecektir.

9. Yerel Müşterileri Hedeflemek İçin Facebook Reklamlarını Kullanın

Facebook, işletmelerin yer hedefleme ile reklam kampanyalarının hedef kitlesini hassaslaştırmasını kolaylaştırıyor. Reklamlarınızı yalnızca yerel tüketicilere odaklamayı seçerek, dönüşümleri ve pazarlama kampanyalarınızın verimliliğini artırabilirsiniz.

Hedef kitlenizi en küçük ayrıntısına kadar filtrelemek için sayısız hedefleme seçeneği kullanabilseniz de, hedeflemeniz konusunda çok kısıtlayıcı olmanın, hedef kitlenizi o kadar çok filtrelemeye neden olabileceğini bilmek önemlidir ki, birçok değerli olası müşteriyi kaçırırsınız.

Yerel pazarlama kampanyalarınızı hedeflerken sağlıklı bir denge kurun. Konumla ve birkaç alakalı demografik özellik ile başlayın.

Kampanyalarınız bir süre yayınlandıktan ve değerli performans verilerini topladıktan sonra, ek kitle hedefleme ile reklamlarınızı daha da optimize edebilirsiniz.

10. Mevcut Müşterilerinize Ulaşmak İçin Yeniden Hedeflemeyi Kullanın

Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama, işletmenizle halihazırda etkileşimde bulunan kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan bir pazarlama taktiğidir. Bu, web sitenizi ziyaret etmiş veya Google veya Facebook’ta önceki reklamlarınızdan birini görmüş kişileri içerebilir.

Bu, yerel pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır çünkü web trafiğinin yalnızca % 2’si ilk ziyarette dönüşür.

Yeniden hedefleme, ilk kişide dönüşüm sağlamayan % 98’ine ulaşmanıza olanak tanır, böylece onlarla bir bağlantı kurmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca mevcut müşterileri yeniden hedefleyebilirsiniz. Sizden zaten satın almış olan birine tekrar satış yapmak, yeni bir müşteri kazanmaktan daha kolay olduğu için bu çok önemlidir.

Hem Facebook hem de Google, yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmayı kolaylaştırır.

Facebook için, Facebook piksel’i web sitenize eklemeniz yeterlidir; Facebook, satın alma işlemleri de dahil olmak üzere kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği tüm eylemleri takip edebilecektir. Daha sonra, önceki müşterilerinizi hedeflemek için Facebook’ta belirli kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği tüm işlemleri izleyebilmek için sitenize yeniden pazarlama kodu eklemeniz gerektiğinden, Google da benzer şekilde çalışır. Hem arama hem de görüntülü reklamları kullanarak önceki müşterilerinize yeniden pazarlama yapabilirsiniz. Yalnızca bu reklamların dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda tıklama başına maliyet de genellikle daha düşüktür.

11. Mobil Kullanıcılara Odaklanın

Yerel pazarlama stratejinizi oluştururken mobil kullanıcılara odaklanmak önemlidir. Tüm web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor ve tüm Google aramalarının yaklaşık % 60’ı artık akıllı telefonlarda gerçekleşiyor.

Bu mobil kullanıcı kitlesini sadık müşterilere dönüştürmek istiyorsanız, web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil uyumlu bir web sitesi yalnızca mobil cihazlarda harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda hızlı yüklenen sayfalar ve sorunsuz işlevsellikle de iyi performans gösterir.

Web sitenizi mobil uyumlu yapmanın en kolay yolu, duyarlı (responsive) web tasarımı kullanmaktır. Bu, web sayfalarınızın içeriğini kullanıcının cihazına göre otomatik olarak uyarlayacak bir web tasarımı yaklaşımıdır. Bu, sayfalarınızın her zaman harika görünmesini ve ziyaretçilerinizin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayacaktır.

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek, arama motoru sıralamanızı da iyileştirecektir.

Google artık sıralamaları belirlemek için mobil öncelikli indekslemeyi kullanıyor, yani teknik ve diğer SEO faktörleri için temel oluşturmak için web sitenizin mobil sürümünü kullanıyorlar.

Mobil sayfalarınızın hızlı yüklenmesini ve arama yapanların amacına uygun değerli içerikler sağlamasını sağlayarak, değerli anahtar kelimeler için yüksek sıralama şansınızı artırırsınız.

12. Yerel Müşterileri Google ve Bing Ads ile Hedefleyin

google yerel reklam kampanyasi
Google Ads ile Yerel Müşterileri Hedefleyin

İçerik pazarlama ve SEO stratejilerinize ek olarak tıklama başına ödeme (PPC) reklamları kullanmak, yerel çevrimiçi pazarlama stratejinizi genişletmenin harika bir yoludur.

Arama reklamları, sonuç sayfalarının en üstünde görünür, böylece işletmeniz, yerel bir arama yaptıkları anda müşterilerin karşısına çıkabilir.

SEO gibi, web sitenize yüksek nitelikli hedeflenmiş trafik çekmenizi sağlamak için alakalı yerel anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Kampanyalarınızda hedeflenecek anahtar kelimeleri seçtikten sonra, reklamınızın yerleşimi için maksimum teklifinizi (veya tıklama başına maliyeti) belirleyebilirsiniz.

Maksimum teklifiniz ve reklamınızın kalite puanı, reklamınızın Google’ın sonuçlar sayfasının neresinde görüneceğini belirler. Google, en iyi reklamları sayfanın en üstüne yerleştirmek ister, böylece kalite puanınız ne kadar yüksekse, reklamlarınız o kadar iyi yerleşim alır.

Kalite puanınız; beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış deneyimi gibi çeşitli faktörlere dayanır.

Yerel kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için, her kampanya için özel bir yerel açılış sayfası kullanabilirsiniz. Bu, hedef kitlenizin arama amaçlarıyla yakından eşleşen bir sayfaya ulaşmasını ve daha yüksek bir dönüşüm şansına yol açmasını sağlayacaktır.

13. Yerel Konumlarınız İçin Özel Açılış Sayfaları Oluşturun

Son yerel pazarlama ipucum, yerel konumlarınıza ayrılmış benzersiz açılış sayfaları oluşturmaktır.

Tüketiciler yerel bir işletmeyi ararken çok özel ilgi alanlarına sahip olduklarından, alaka düzeyi yerel internet pazarlamacılığı için son derece önemlidir.

Ziyaretçiler, işletmenizin aradıkları şeye tam çözüm sağlayıp sağlamayacağından emin olamayacağından, geniş ve genel açılış sayfalarını kullanmak size dönüşüm kayıplarına mal olabilir.

Bunun yerine, her konum için ayrı açılış sayfaları oluşturmalı ve bu sayfaları tüm ilgili yerel arama terimleri için optimize etmelisiniz.

Alakalı anahtar kelimelerin yanı sıra, her yerel açılış sayfası adresiniz, saatleriniz, iletişim bilgileriniz ve yol tarifleriniz dahil olmak üzere temel bilgileri sağlamalıdır.

Yerel açılış sayfalarınızı benzersiz yerel içeriğinizi sağlamak için bir platform olarak kullanabilirsiniz. Genel bir ana sayfadan ziyade yerel bir sayfaya bağlanma olasılıkları daha yüksek olduğundan, yerel haber sitelerinden ve bloglardan bağlantılar almak için de harika bir kaynaktır.

Özetle Öğrendikleriniz

Yerel işletmeler için çevrimiçi pazarlama, belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır.

Yerel bir çevrimiçi pazarlama stratejisi oluşturmak için, web sitenizi yerel SEO için optimize ederek başlayabilirsiniz.

Bu, alakalı yerel arama terimleri için anahtar kelime araştırması yapmayı ve ardından bu anahtar kelimeleri içeriğinize ve meta verilerinize dahil etmeyi içerir.

Ardından, işletmenizi Google Benim İşletmem ile başlayarak ilgili tüm yerel dizinlerde listelersiniz. GMB profilinizi optimize etmek, kullanıcıları müşteri olmaya ikna etmek açısından kritik öneme sahiptir ve Google’ın Yerel Paketi, Yerel Bulucu ve Google Haritalar’da görünmenize yardımcı olur.

Tüm önemli iş bilgilerini yerel dizinlere ekledikten sonra, yerel içerik oluşturarak, konuma özgü bağlantılar alarak ve sosyal medyada kullanıcılarla etkileşim kurarak yerel hedef kitlenizle olan bağlantınızı geliştirebilirsiniz.

SEO’nuzu ve içerik pazarlamanızı sağlamlaştırdıktan sonra, yerel müşterileri hedeflemek için Facebook reklamları ve Google ve Bing’den PPC reklamları gibi ücretli reklamları kullanmaya başlayın.

Her bir konum için ayrı bir açılış sayfası oluşturarak ve sizinle tekrar iş yapma olasılığı yüksek olan önceki müşterilere yeniden pazarlayarak kampanyalarınızın sonuçlarını iyileştirebilirsiniz.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu