Dijital Pazarlama Makaleleri

Evergreen İçerik Nedir ve Blog Başarınız İçin Neden Önemlidir?

Bu makalede, evergreen içerik neden önemlidir ve doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak için izlenecek yolları öğreneceksiniz.

Evergreen içerik (eskimeyen içerik), bir web sitesi veya bloğun sahip olabileceği en değerli varlıklardan biridir. Yalnızca organik trafiğinizi artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dijital pazarlama dünyasında uzun vadeli başarıyı garanti eder.

Bu makalede, evergreen içeriğin neden önemli olduğunu ve evergreen içerik doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak için izlenecek en iyi uygulamaları öğreneceksiniz.

Evergreen içerik nedir?

Dijital pazarlama bağlamında, her zaman geçerli olan ve belirli bir zaman dilimiyle ilişkili olmayan içeriktir.

Evergreen İçerik Özellikleri

İçeriğin “eskimeyen” olarak değerlendirilebilmesi için aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

Zamana bağlı değildir – Yani belirli bir dönemle ilişkili değildir, ancak onu her okuduğunuzda önemlidir.

Benzersiz ve orijinaldir – İnternette zaten yayınlananların tam bir kopyası olmayan içeriktir.

Yararlıdır – Orijinal içeriklerin tamamı yararlı değildir. “Evergreen” olarak kabul edilen bir makale okuduğunuzda, ondan bir şeyler öğrenmelisiniz.

Optimize edilmiştir – Başka bir deyişle, bazı temel sayfa içi SEO optimizasyon kurallarını izleyen bir web sitesinde yayınlanır.

Ayrıntılı ve bilgilendiricidir – Kelime sınırı olmamasına rağmen, genellikle “Evergreen içerik” kapsamlı ve bilgilendiricidir.

Aranabilir – Yukarıdakilerin gerçek bir değere sahip olması için, her zaman yeşil içerik konusu, kullanıcıların Google’da aradığı bir şey olmalıdır, aksi takdirde SERPS’de üst sıralarda yer alsanız bile, web sitenize herhangi bir ziyaret almazsınız.

Yukarıdaki kuralların TÜMÜNE uymayan hiçbir şey “Evergreen içerik” olarak kabul edilemez.

Evergreen İçerik Örnekleri

İşleri kolaylaştırmak için gerçek örneklere göz atalım:

“Nasıl yapılır” türündeki makaleler eskimeyen içerik olarak kabul edilir çünkü:

 • Bir soruna çözüm veya cevap sağladıkları için faydalıdırlar.
 • Her zaman önemlidirler. “Omlet nasıl pişirilir” konulu bir makale, ister şimdi ister 5 yıl sonra okuyun her zaman alakalı olacaktır.
 • “Nasıl yapılır” makaleleri genellikle ayrıntılıdır ve size bir sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin tam adımları (bazen fotoğraf ve videolarla) verir.
 • İnsanlar “Nasıl yapılır” makalelerini aramayı sever. Bu internetin güzelliğidir, yapmak ya da öğrenmek istediğiniz her şeyi araştırarak bulabilirsiniz.
 • İçeriğin SEO optimizasyonu üzerine bazı çalışmalarla birlikte benzersiz olması koşuluyla, “nasıl yapılır” makaleleri, her zaman yeşil olan içeriğin mükemmel bir örneğidir.

Yukarıdaki kriterlerin tümünü karşılayan bir başka güzel örnek de şu anda okumakta olduğunuz makaledir.

Evergreen kategorisindeki diğer makale türleri şunlardır:

 • Listeler
 • İpuçları
 • Wikipedia tarzı içerik
 • Karşılaştırma yazıları
 • Adım adım kılavuzlar
 • Hikaye anlatma

Evergreen içerik olarak kabul edilmeyen nedir ve neden?

“Haber makaleleri” – bu tür bir makale asla eskimeyen içerik değildir, çünkü 5 kuraldan 4’ünü (benzersiz, ayrıntılı, kullanışlı, SEO optimize edilmiş) karşılasalar bile alaka düzeyinde başarısız olurlar. Bir “haber” makalesi yalnızca belirli bir süre için geçerlidir.

“Moda ve teknoloji makaleleri” – Kısa bir süre içinde geçerliliğini yitirirler. Örneğin iPhone 12’nin harika bir incelemesini yazabilirim ama bu birkaç yıl içinde modası geçmiş olacak ve hiç kimse güncelliğini yitirmiş bir modeli umursamayacak veya okumak istemeyecektir.

“Belirli bir döneme dayalı istatistiksel veriler ve vaka çalışmaları” – Bugün pek çok insan, bankaların milenyum hatasından nasıl etkilendiğine veya 2019’da twitter kullanan kişilerin yüzdesine ilişkin bir vaka çalışmasını okumak istemiyor.

Evergreen içerik neden önemlidir?

Bir web sitesi veya blog başlattığınızda, size daha fazla organik trafik kazandırmak için ne tür içerik yayınlayacağınızı merak etmek yaygındır.

İçeriğin türü (metin, fotoğraf, videolar), uzunluk (kısa veya uzun yazılar yazmalı mıyım?), Ne sıklıkta yayınlayacağım, makale başlıklarınızı nasıl seçeceğiniz ve daha fazlası gibi dikkate alınması gereken birçok parametre vardır.

Birçok yayıncının takip etmediği ve bu genellikle başarısızlığa yol açan çok önemli bir faktör, eskimeyen içerik yayınlama gerekliliğini hafife almalarıdır.

Her zaman yeşil içerik önemlidir çünkü:

Zaman içinde trafiğinizi artırmanıza yardımcı olabilir – SEO için optimize edilmiş Evergreen içerik sonunda Google’da yer alacak ve potansiyel olarak yıllarca trafik oluşturacaktır.

Daha fazla bağlantı almanıza yardımcı olabilir – Backlinkler, arama motoru sıralama algoritmalarında çok önemli bir rol oynar ve diğer yayıncıların tekrar tekrar bağlayacağı yüksek kaliteli, her zaman Evergreen içerik yayınlamak için daha fazla bağlantı elde etmenin yollarından biridir.

Sosyal ağlarınızda kullanabilirsiniz – Her zaman yeni içerik oluşturmak zorunda kalmamanız için, her zaman Evergreen içerik sosyal ağlarda birden çok kez paylaşılabilir.

E-A-T oluşturmanıza yardımcı olur – EAT, Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik anlamına gelir. Bunlar, Google sıralamasında büyük rol oynayan üç faktördür.

Evergreen içerik yayınlayarak, web sitenizi işinizle ilgili konularda bir otorite haline getirebilirsiniz.

PROFESYONELLER İÇİN İPUCU: E-A-T’ye aşina değilseniz, daha fazla bilgi için Arama Motoru Sıralama Faktörleri’ni okuyun.

İlham almanıza yardımcı olmak için, Evergreen içerik yayınlayarak, trafiğimizi en rekabetçi çevrimiçi nişlerden birinde ayda 120.000’den fazla ziyarete ulaştırmayı başardık.

Trafiğinizi artırmak için Evergreen içerik nasıl kullanılır?

Evergreen olmayan içerik kötü değildir, beni yanlış anlamayın. İnsanlar haberleri, ünlülerle ilgili dedikoduları, modayı, teknik incelemeleri vb. okumak isterler ve neyse ki her dakika bunu yapan binlerce web sitesi, yayıncı ve muhabir vardır.

Bir blog yazarı veya web sitesi sahibi olarak Evergreen içeriğin sizin için yapacağı şey, zamanınızı daha iyi kullanmanıza yardımcı olmaktır.

Bloğunuza veya web sitenize ayırabileceğiniz zamanın sınırlı olduğunu ve bu zamanı (veya içerik yayınlamayı dış kaynak olarak kullanırsanız ücretli kaynakları) mümkün olan en iyi şekilde kullanmak istediğinizi ve her zaman Evergreen içeriğin zaman kısıtlamaları sorununa cevap olduğunu kabul ediyorum.

Sınırsız zamanınız varsa, o zaman, elbette, her tür içeriği yapın, ancak zamanınız sınırlıysa, o zaman bunu size yıllarca trafik ve gelir getirecek bir şeye harcayın.

Yıllar boyunca oluşturduğum eskimeyen içeriğin gerçek hayattan bazı örneklerini görelim:

SEO nedir ve neden önemlidir? – Her zaman evergreen kalmasını sağlamak için makaleyi sık sık gözden geçiriyorum.

SEO Uzmanı nasıl olunur – SEO konusunda uzman olma adımlarını açıklayan bir nasıl olunur makalesidir.

Evergreen içerik nasıl organik trafik yaratır?

Evergreen içerik, web sayfalarını sıralarken Google tarafından belirlenen tüm kalite kriterlerini karşıladığından, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

Evet, Google her zaman kullanıcılara sunmak için en alakalı içeriği arar, ancak aynı zamanda benzersiz ve orijinal, ayrıntılı, bilgilendirici ve kullanıcılar için yararlı olduğu kanıtlanmış içeriği bulmak için web’de de arama yapar.

SEO uyumlu içerik makale yazıları yazarak ve içeriğinizi doğru bir şekilde tanıtarak (sosyal medyayı düşünün), er ya da geç, organik trafikteki artıştan başka bir şey olmayan sıkı çalışmanızdan ödülü almaya başlayacaksınız.

Ne kadar çok organik trafik alırsanız, AdSense’ten veya seçtiğiniz başka bir para kazanma yönteminden o kadar çok para kazanabilirsiniz ve web siteniz Google’ın ve diğer arama motorlarının gözünde o kadar önemli hale gelir.

PROFESYONELLER İÇİN İPUCU: “Evergreen içerik” alanı çok rekabetçidir ve eskimeyen içeriğin Google’da sıralanması birkaç ay (veya daha fazla) sürebilir, bu nedenle sabırlı olmanız gerekir. Daha fazla bilgi için şunu okuyun: Google’da Sıralamaya geçmek ne kadar sürer?

İçeriğinizin eskimeden kalmasını nasıl sağlarsınız?

Daha az alakalı hale gelmek için içeriğin başlangıçta evergreen olan tüm özelliklere sahip olduğu durumlar vardır.

Örneğin, “AdSense’in nasıl çalıştığı” üzerine bir yazı yayınladım ve bunu asla eskimeyen bir gönderi olma niyetiyle yazarken, AdSense yakın gelecekte çalışma şeklini değiştirirse güncelliğini yitirebilir.

Bu sorunun çözümü, makalelerinizi gözden geçirdiğinizden ve her zaman alakalı olacak şekilde değişiklik yaptığınızdan emin olmaktır.

Bunu yaparken, makaleyi bir bütün olarak değiştirmekten kaçının (bu, sıralaması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir), ancak yanlış veya eski olabilecek sorunları veya referansları düzeltmek için küçük değişiklikler yapmaya çalışın.

Evergreen içeriği ve Evergreen olmayan içeriği bir araya getirmeli misiniz?

Kesinlikle, iyi bir web sitesi her tür içeriğe sahip olmalıdır. Evergreen içerik, mevcut trendleri arayan ziyaretçileri (özellikle sosyal medya ağlarından) çekmek için arama motoru sonuç sayfalarında ve Evergreen olmayan içerikte iyi bir varlık oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

“Haber / Moda” web siteleri için bile, trend konuları daha fazla ayrıntıya girmek için Evergreen içeriği kullanabilirsiniz.

Örneğin, ünlüler hakkında haberler yayınlıyorsanız ve “Kimin 20 kilo verdikten sonra nasıl göründüğüne bakın” yazınız varsa, “Kim gibi nasıl kilo verilir” yazıp bunu “Evergreen” e daha yakın hale getirebilirsiniz.

Sonuç

Bir web siteniz, e-ticaret siteniz veya kurumsal bloğunuz varsa ve kademeli olarak organik trafiğinizi oluşturmaya başlamak, Google’ın güvenini artırmak ve gelecek yıllar için yararlı içerikler oluşturmak istiyorsanız, cevap Google Blog’da bahsedildiği gibi her zaman Evergreen içerikte.

Bunu yaratmak daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak faydaları ve kazanımları uzun vadeli olacaktır.

Evergreen içerik, web sitenizi veya bloğunuzu diğerlerinden ayıran şeydir ve zamanla genişletilebilen ve daha güçlü hale gelebilen sağlam bir temel oluşturmanın tek yoludur.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu