SEO Makaleleri

SEO uyumlu içerik makale nasıl yazılır?

Hem kullanıcıları hem de arama motorlarını mutlu edecek SEO dostu içeriği nasıl oluşturabilirsiniz?

Arama sonuçlarında üstlerde yer alan ve aynı zamanda okuyucularınız için yararlı olan SEO uyumlu içerik yazmak için bilmeniz gereken en önemli 10 şey nedir?

SEO dostu makale nasıl yazılır?

 1. Benzersiz ve orijinal içerik yazın
 2. Yazı başlıklarınızı yazmadan önce hazırlık yapın
 3. Başlığa dikkat edin
 4. Sayfanın gövdesini unutma
 5. Birbirine bağlamak SEO için iyidir
 6. Metni güzelleştirin
 7. Yazar adını ve biyografisini görüntüleyin
 8. Resimleri kullanın ve optimize edin
 9. Tekrar oku
 10. İçeriğiniz rekabetten daha mı iyi?

Benzersiz ve orijinal içerik yazın

Benzersiz ve orijinal içerik, yeni bir şey önermeniz veya daha önce kimsenin söylemediği bir şeyi söylemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bu, metninizin başka bir web sitesinden veya çevrimiçi kaynaklardan tam bir kopyası olmaması gerektiği anlamına gelir.

Google, yinelenen içeriği belirlemede çok iyidir ve kopyalanmış içeriğe sahip bir web sayfasını veya web sitesini sıralamalarda göstermesi için hiçbir neden yoktur.

Dizinlerinde ihtiyaç duydukları şey, insanların arama sorgularını en doğru şekilde yanıtlayan benzersiz web sayfaları göstermek, kullanıcılarını mutlu tutmak ve tekrar geri gelme şansını arttırmaktır.

Orijinal kaynağa bir bağlantı eklemek, içeriğinizi benzersiz kılmaz! Birçok blog yazarının yaptığı hatalardan biri, içeriği bir web sitesinden olduğu gibi kopyalamak, yayınlamak ve ardından orijinal kaynağa bir bağlantı eklemektir.

Bunu etik olarak yapmak uygun olsa da, içerik benzersizliği açısından hiçbir şeyi değiştirmez.

Web sitenizdeki içerik hala tekrarlanıyor ve Google’a yeni bir şey sunmuyor.

İçeriğinizin benzersiz olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Bir metin parçası girmenize izin veren ve size “benzersiz” olup olmadığını söyleyen bir araç olan copyscape’i kullanabilirsiniz.

Benzersiz değilse, kopyanız “% 100 orijinal” olana kadar değişiklik yapabilirsiniz.

Yazı başlıklarınızı yazmadan önce hazırlık yapın

Bir gönderinin başlığı birçok nedenden dolayı önemlidir ve iyi yapılandırılmış başlıklar arama motoru sıralamasında size yardımcı olacaktır:

 • Arama motorları sayfanın neyle ilgili olduğunu anlar
 • Kullanıcılar, bunun tıklayıp okumak istedikleri bir şey olup olmadığını anlar
 • Bülten aboneleri, bunun açmak ve okumak istedikleri bir e-posta olup olmadığına karar verebilir
 • Reklamcılar bunun reklam vermek isteyip istemedikleri bir sayfa olup olmadığına karar verebilir
 • Aynı zamanda en önemli sayfa içi seo faktörlerinden biridir.

Öyleyse, yukarıdaki kriterleri karşılayan bir gönderi başlığını nasıl seçersiniz:

 • İnsanların sayfanızın konusuyla ilgili ne aradığını öğrenmek için anahtar kelime araştırmanızı yapın.
 • İlgili başlıkları bulmak için anahtar kelimelerinizi kullanarak Google, Yahoo, Yandex ve Bing’de arama yapın. Arama kutusuna anahtar kelimeleri yazarken aldığınız önerileri not alın ve ayrıca diğer insanların ne aradığını görmek için arama sonuçları sayfasını aşağı kaydırın.
 • Başlığınızın temel yapısına karar verdiğinizde (yukarıda açıklanan iki yöntemi kullanarak), başlığınızı kullanıcılar için daha sosyal ve çekici hale getirmeye çalışın. Bir kullanıcı gibi düşünmeye çalışın ve başlığınızın sizi o sayfayı tıklayıp ziyaret etmeye teşvik edip etmeyeceğine karar verin.
 • Başlık uzunluğunuzun 65 karakterden az olduğundan emin olun.

Önemli: Yukarıdaki yönergeleri değerlendirirken, bir başlıktaki anahtar kelimelerin sırasının önemli olduğunu aklınızda bulundurun. Bu nedenle, önce anahtar kelimelerinizi, sonra da kalan kelimeleri yazmayı deneyin.

Örneğin, hedef anahtar kelimeniz “Google SEO” ise, en etkili olacak başlıklara örnekler:

Google SEO nedir ne işe yarar
Google SEO çalışması nasıl yapılır
Google SEO dostu makale nasıl yazılır

Başlığa dikkat edin

Bir web sayfasını tararken, arama motorları bir sayfanın içeriğini anlamak ve bunun mümkün olan en hızlı şekilde dizinlerine eklemeye değer olup olmadığına karar vermek ister.

Sizin işiniz, SEO anahtar kelimelerinizi sayfanızın başında bir giriş stili paragrafında belirterek onlara bu görevde yardımcı olmaktır.

Bu makalenin ilk 2 satırına bir göz atın ve “SEO dostu makale” hedefli anahtar kelimelerin girişte nasıl yer aldığını görün.

Sayfanın gövdesini unutmayın

Bu, sayfanızın başlığına ve açıklamasına gerekli özeni göstermeniz gerektiği anlamına gelirken, anahtar kelimelerinizi de doğal olarak sayfanın gövdesine eklemeyi düşünmelisiniz.

Profesyonel İpucu: Metninize doğal olarak anahtar kelimeleri nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için SEO İçerik Kılavuzunu okuyun.

Birbirine bağlamak SEO için iyidir

İç bağlantılar çok önemli olduğundan, müşterilerime her zaman kendi web sitelerinde kendi küçük ağlarını oluşturmak için yazılarında, makalelerinde ve sayfalarında dahili bağlantı kullanmalarını tavsiye ediyorum.

İç bağlantı kurma detayları hakkında bir makale yazdım, ancak kullanıcı gezintisini kolaylaştırmak için dahili bağlantıları nasıl kullandıklarını görmek için herhangi bir Wikipedia makalesine de hızlıca göz atabilirsiniz.

Metni güzelleştirin

Sayfanızı hazırlarken ayrıntılara biraz dikkat etmek ve kullanıcıların istediklerini bulmaları için metni okumalarını kolaylaştırmak önemlidir.

Kalın, italik, resimler, videolar, küçük paragraflar ve başlıklar ekleyerek sayfanın güzel görünmesini sağlayın.

Şuna açıklık getireyim, “Metnimi güzelleştirirsem, bu bana daha iyi bir sıralama getirir mi?”. Elbette hayır, ancak sıralamanızı dolaylı olarak etkileyebilecek birçok başka şekilde yardımcı olabilir.

Yazar adını ve biyografisini görüntüleyin

Web artık anonim değildir, bu, bir web sayfasında içerik yayınlarken yazarla ilgili ayrıntıları da göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu özellikle sağlıkla ilgili, finans vb. gibi hassas konular için geçerlidir, ancak genel olarak yazar bilgilerini göstermek bir sayfayı güvenilir kılar.

Bunu yapmanın en iyi yolu, makalelerinizin altına küçük bir yazar biyografi kutusu eklemektir (biyografimi okumak için aşağı kaydırın).

Resimleri kullanın ve optimize edin

İçeriği daha az yorucu ve okumayı daha kolay hale getirdikleri için görseller kullanıcı için iyidir. Belirli bir sayfa hakkında daha fazla bilgi edinmenin ek bir yolu olduğu için arama motorları için de iyidirler.

İçeriğinizde görselleri kullanmak için en iyi uygulamalar şunları içerir:

 • Gerekli telif haklarına sahip olduğunuz resimleri kullanın
 • Görsellerin web sitenizi yavaşlatmasını istemediğiniz için görsel boyutunu optimize edin
 • Görüntünün neyle ilgili olduğunu açıklamak için ALT metnini kullanın – anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz
 • Sayılar veya ilgisiz karakterler yerine anlamlı resim dosyası adları kullanın

Tekrar okuyun

Söylemeye gerek yok ama yazım hataları, dilbilgisi hataları, anlamsız cümleler veya sadece anlam ifade etmeyen metinler içeren bir şeyi yayınlamak istemezsiniz.

Yayınla düğmesine basmadan önce, yukarıda belirtilen yönergelere uyup uymadığını kontrol ettiğinizden ve hatasız veya eksiksiz iyi okuduğundan emin olun.

İçeriğiniz rekabetten daha mı iyi?

Bu benim son tavsiyem, ama bu çok önemli.

İnternette yayınladığınız herhangi bir şey üzerinde çok fazla rekabet olduğunu hepimiz biliyoruz ve arama motorlarının üst sıralarında neyi göstereceklerini belirlemede işleri gerçekten zor.

Arama motoru sonuçlarında (SERPS’te) daha iyi bir konum elde etme şansınızı artırmak için, sayfanızın diğerlerinden daha iyi olduğundan emin olmanız gerekir.

Onları içeriğinizin arama yapanlar için dizinlerinde olduğundan daha faydalı olduğuna ikna etmeniz gerekir.

Elbette, etki alanı otoritesi, geri bağlantılar (backlink), sayfayı kimin yazdığı vb. gibi rol oynayan çok daha fazla faktör var ancak ilk adım olarak yapabileceğiniz şey, yayınla düğmesine basmadan önce bazı kontroller yapmaktır.

Bu yüzden, bir sayfayı bitirip yayına girmeye hazır olduğunda, Google’da sayfanızın başlığını arayın ve ilk 10 pozisyondaki web sitelerini çok dikkatli inceleyin.

Bunları aşağıdaki alanlarda sayfanızla karşılaştırın:

 • Kelimeler açısından ortalama içerik uzunluğu nedir? İçeriğiniz yetersizse, devam etmeden önce daha fazla içerik eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Diğer sayfalarda ne tür içerik var? Çok fazla resim, video var mı? Sayfanızla nasıl karşılaştırılır?
 • Bilginin kalitesi? Sağlanan bilgilerin kalitesi söz konusu olduğunda, sayfanız diğerlerinden daha mı iyi ve kullanıcılar için daha mı yararlı?

Sonuç

SEO dostu içerik hakkında konuştuğumuzda, arama motorları tarafından kolayca anlaşılabilen içeriği kastediyoruz.

Sayfanız hakkında ne kadar çok şey anlayabilirlerse, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etme şansınız o kadar artar.

SEO metin yazarlığında benzersiz içerik, gönderi başlığı, giriş, gövde metni, iç bağlantı yapısı, sayfanın görünümü, yazar ve görseller gibi faktörler çok önemlidir.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu