SEO Makaleleri

Teknik SEO Nedir? 15 Adımda Uygulama Rehberi (2022)

Teknik SEO, SEO sürecinde ele almanız gereken ilk adımdır. Sitenizde Teknik SEO konusunda eksikler varsa, SEO'dan istenen sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Bu sebeple, Teknik SEO’nun ne olduğunu ve nasıl doğru uygulayacağınızı öğrenmeniz çok önemlidir.

İyi haber şu ki, web sitenizde teknik bir SEO denetimi yaptıktan ve olası sorunları düzelttikten sonra bununla tekrar uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu yazıda, teknik SEO’nun ne olduğunu, izlenecek en iyi uygulamaların neler olduğunu ve teknik SEO kontrol listemizi kullanarak web sitenizin teknik SEO denetimini nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade eder. Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenize sorunsuz bir şekilde erişmesine, taramasına, yorumlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olabilirsiniz.

Web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtımı ile ilgisi olmadığı için “teknik” olarak adlandırılır. Teknik SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin altyapısını optimize etmektir.

Teknik SEO’nun gerçek anlamının ne olduğunu anlamak için bazı temel terminoloji ile başlayalım.

SEO nedir?

İlk olarak, SEO nedir? En basitleştirilmiş tanım, SEO’nun web sitenizi Arama motorları için optimize etme sürecidir.

SEO bağlamında optimizasyon şu anlama gelir:

Arama motorlarının web sitenize sorunsuz bir şekilde erişebilmesini ve dizine eklemesini sağlamak
Arayanın amacına uygun yüksek kaliteli içeriğe sahip olmak
Arama motorları tarayıcılarına web sitenizin yapısını anlamak için doğru sinyalleri vermek
Arama motoru örümceklerinin içeriğinizin anlamını (bağlamını) anlamasına yardımcı olmak.
Arama motoru algoritmalarına web sitenize güvenmek ve diğer web sitelerinden daha üst sıralarda yer almak için nedenler sunmak.
Yukarıdakilerin hepsini doğru bir şekilde yaptığınızda, web siteniz SEO dostu olacak ve birçok arama için (içeriğinizle ilgili) SERPS’te görünmeye aday olacaktır.

SEO’ya nasıl başlıyorsunuz?

Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair bir önceki makalemi okuduysanız, bilmelisiniz ki, arama motorlarının bir arama sorgusunu cevaplamadan çok önce attığı ilk adım, tarama ve indeksleme süreci.

Bu işlem sırasında, arama motorları indekslerine eklemek için halka açık web sayfalarını ararlar.

Bu sayfaları keşfeder, okur ve veritabanlarında düzenlerler, böylece daha sonra kullanıcılar tarafından girilen sorgulara kesin cevaplar vermek için algoritmaları tarafından erişilirler.

Resmin tamamını görmek için, SEO’nun üç ana sütununu gösteren aşağıdaki şemaya bakın: Teknik SEO, Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO.

Sayfa İçi SEO, içerikle ilgilidir ve bunu kullanıcının aradığı şeyle nasıl daha alakalı hale getirebileceğiniz ve sayfa dışı SEO (bağlantı oluşturma olarak da bilinir), güveni artırmak için diğer web sitelerinden bahsetme, bağlantılar (link) alma sürecidir.

Yukarıdaki şemada görebileceğiniz gibi, teknik, sayfa içi ve sayfa dışı SEO arasında net sınırlar yoktur, çünkü hepsinin tamamen optimize edilmiş bir web sitesi için birlikte çalışması gerekir.

Teknik SEO Uygulaması

Artık teknik SEO’nun ne olduğu netleştiğine göre, izlenecek en iyi uygulamaların hangileri olduğuna bakalım. Kendi teknik SEO denetiminizi gerçekleştirmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.

Tercih Edilen Etki Alanını Belirtin

Web sitenizi veya bloğunuzu kurarken, tercih ettiğiniz etki alanını belirtmeniz gerekir. Bunu yaparak, arama motorlarına, web siteniz için sürekli kullanmak istediğiniz alan adı varyasyonunu bildirmiş olursunuz.

Bunu neden yapmanız gerektiğini görelim.

Bir web sitesine varsayılan olarak www ile ve bir alan adının önünde www olmadan erişilebilir.

Örneğin, alanınız example.com ise, web sitenize hem http://www.ornek.com hem de http://ornek.com (yani www olmadan) erişilebilir.

Bu kullanıcılar için uygun olsa da, arama motorları için kafa karıştırıcıdır çünkü bunları iki farklı web sitesi olarak görürler.

Bu, indeksleme sorunları, yinelenen içerik sorunları ve sayfa sıralaması kaybıyla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için tercih ettiğiniz etki alanını ayarlamanız ve arama motorlarına seçiminiz hakkında bilgi vermeniz gerekir.

www mi yoksa www yok mu?

Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan biri, alan adlarının önünde www kullanıp kullanmamaları veya www olmayan sürümle gitme konusudur.

Bir formatı diğerine tercih etmenin SEO avantajı yoktur, bu kişisel bir tercih meselesidir.

Etki alanlarımın önünde www olmasını tercih ederim çünkü bana daha doğal geliyor ama http sürümünü kullanmaya karar verirseniz yanlış bir şey yoktur.

Önemli olan, arama motorlarına kararınız hakkında bilgi vermek ve web sitenizin ömrü boyunca tutarlı olmaktır.

Fikrinizi değiştirirseniz, farklı biçimler arasında geçiş yapmak için 301 yeniden yönlendirmelerini kullanabilirsiniz, ancak etki alanı geçişleri yapma riski her zaman olduğundan bu önerilmez.

Tercih ettiğiniz etki alanını nasıl ayarlayabilirsiniz?

Geçmişte, tercih ettiğiniz alanı belirtme ayarı Google Arama Konsolunda mevcuttu, ancak Google bu seçeneği kaldırmaya ve standart URL’lere güvenmeye karar verdi.

Standart URL’ler ve bunların arama motorlarının tercih ettiğiniz etki alanını anlamasına yardımcı olmak için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu rehberi okuyabilirsiniz.

Robots.txt dosyasını optimize edin

Robots.txt, web sitenizin kök dizininde bulunan ve web sitenizin hangi sayfalarını tarayabilecekleri ve dizinlerine ekleyebilecekleri konusunda arama motorlarına talimatlar veren bir metin dosyasıdır.

Bu dosyanın biçimi çok basittir ve çoğu durumda dosyada herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

Yararlı Robots.txt Kuralları
Yararlı Robots.txt Kuralları

Yine de önemli olan, arama motoru tarayıcılarının web sitenizi dizine eklemesini engelleyecek yanlış engellemelerin bulunmadığından emin olmaktır.

Önerilen Kılavuz : Robots.txt SEO – Robots.txt Nedir, Nasıl Oluşturulur ve Optimize Edilir

URL Yapınızı Optimize Edin

Teknik SEO denetim listenizdeki bir sonraki öğe, web sitenizin URL yapısını denetlemektir. URL yapısı ile URL’lerinizin biçimini kastediyoruz.

En iyi SEO uygulaması için bir URL oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Küçük harf karakterleri kullanın
 • URL’deki kelimeleri ayırmak için “-” kullanın
 • Açıklayıcı olan uzun kelimeleri kısaltın
 • Gereksiz karakterler veya kelimeler kullanmaktan kaçının
 • Hedef anahtar kelimelerinizi, anahtar kelime doldurmadan URL’de kullanın

Genel olarak, kalıcı bağlantı yapınızın biçimini tanımladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, yeni içerik yayınlarken URL’lerinizi optimize etmektir.

WordPress’i kullanıyorsanız, yeni bir yazı oluştururken WordPress’in yazı başlığınızı aldığını ve URL’yi otomatik oluşturduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin, “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 10 Teknik SEO Uygulaması” gönderinizin başlığıysa, WordPress tarafından oluşturulan URL http://www.ornek.com/yeni-baslayanlar-icin-en-iyi-10-teknik-seo-uygulamasi olacaktır.

Bu fena değil, ancak daha hedefli ve hatırlaması daha kolay olan http://www.ornek.com/teknik-seo gibi kısaltabilirsiniz.

Tercih edilen etki alanında olduğu gibi, kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeye karar verirseniz, bunu 301 yönlendirmelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Mevcut noktaların URL’lerini değiştirmeniz tavsiye edilmez, bunu yapmanın pek bir anlamı yoktur, ancak yeni yazılarınız için bunu uygulayabilirsiniz.

Google’da basit URL yapısı kullanılması konusunda bize fikir vermektedir.

Önerilen Kılavuz : Kalıcı Bağlantı (Permalink) URL nedir, Nasıl SEO Dostu Yapılır

Bir web sitesinin yapısı birçok nedenden dolayı çok önemli bir SEO faktörüdür.

Kullanıcıların bir web sitesinde daha uzun süre kalma ve ne istediklerini daha hızlı keşfetme olasılıkları daha yüksektir ve arama motorları bir web sitesini daha kolay anlayabilir ve dizine ekleyebilir.

Birçok web yöneticisinin yaptığı büyük bir hata, web sitelerini dönüşümler için optimize etme çabalarında, gezinmeyi ve site yapısını unutmaları ve SEO çabalarına zarar vermeleridir.

Tipik bir örnek, kullanıcıların arşiv sayfalarını gizlemek ve tüm içeriğin tek bir kategori altında toplanmasıdır.

Geçmişte, arşiv sayfalarının veya birden fazla kategori sayfasının SEO’nuza zarar verebileceği düşünülüyordu ancak bu kötü bir SEO uygulamasıdır.

Google, belirli bir sayfayı değerlendirirken bir web sitesinin genel yapısını dikkate alır ve bu göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir.

Elbette, herhangi bir fayda sağlamak istiyorsanız kategori sayfalarınız optimize edilmelidir.

Ek olarak, Google’ın belirttiği gibi (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın), iyi tanımlanmış bir yapı, web yöneticilerinin Google’a bir web sitesinin önemli içeriğini belirlemesine yardımcı olur, bu da gerçekten önemli olan sayfaların sıralamada daha yükseğe çıkarılmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Önerilen Kılavuz : SEO optimize site yapısı nasıl oluşturulur

Bir içerik haritası menüsü (breadcrumbs), kullanıcıların bir önceki sayfaya (genellikle kategori sayfasına) veya bir web sitesinin ana sayfasına gitmesine olanak tanıyan bir sayfanın üstünde veya altında bulunan bir dizi bağlantıdır.

Bir içerik haritası menüsü (breadcrumbs) iki ana amaca hizmet eder: kullanıcıların tarayıcılarındaki geri düğmesine basmadan bir web sitesinde kolayca gezinmelerine yardımcı olur ve arama motorlarına bir web sitesinin yapısı hakkında başka bir ipucu verir.

Breadcrumbs, Google tarafından şiddetle tavsiye edildiği için çeşitli SEO Kılavuzlarında bir SEO öğesi olarak bahsedilir.

Breadcrumbs’ı henüz etkinleştirmediyseniz, web sitenizde etkin olduklarından ve uygun şemaya sahip olduklarından emin olun.

Önerilen Kılavuz : İçerik haritası (breadcrumbs) nedir ve nasıl optimize edilir

Yapılandırılmış Veri İşaretlemeyi Uygula

Yapılandırılmış veriler (Structured Data Markup), Google tarafından Arama Sonuçlarında yoğun bir şekilde kullanıldığından, son birkaç yılda giderek daha fazla önem kazanıyor.

Yapılandırılmış veri (structured data) nedir?

Basit bir ifadeyle, yapılandırılmış veriler, web sayfalarınıza ekleyebileceğiniz, arama motoru tarayıcıları tarafından görülebilen ve içeriğinizi anlamalarına yardımcı olan koddur. Verilerinizi arama motorlarına anlayabilecekleri bir dilde açıklamanın bir yoludur.

Yapılandırılmış veriler teknik SEO ile nasıl ilişkilidir?

Yapılandırılmış verilerin bir web sitesinin içeriği ile ilgisi olmasına rağmen, teknik SEO’nun bir parçasıdır çünkü doğru bir şekilde elde etmek için web sitenize kod eklemeniz gerekir. Genellikle, yapılandırılmış veri tanımını bir kez eklersiniz ve ardından bununla ilgili hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Örneğin, breadcrumbs durumunda olduğu gibi, yapılandırılmış verilerinizi bir kez yapılandırmanız gerekir ve başka bir işlem yapmanız gerekmez.

Makaleler ve blog yazılarında da aynıdır. Doğru yapılandırılmış veri tanımını CMS’inize eklediğinizde, otomatik olarak yeni içeriğe uygulanacaktır.

Yapılandırılmış veri kullanmanın faydası nedir?

SERPS’teki listelerinizin sunumunu öne çıkan snippet’ler, bilgi grafiği girişleri vb. yoluyla geliştirmenize ve TO’nuzu (tıklama oranı) artırmanıza yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış verilerin kullanımları nelerdir?

İçeriğinizi tanımlamak için yapılandırılmış verileri kullanmanın birçok yolu vardır. En popüler olanlar: makaleler, tarifler, etkinlikler, iş ilanı, yerel işletmeler ve daha fazlası. Tam listeyi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Sitenizde zengin yapılandırılmış veri altyapısı olup olmadığını test etmeniz için Google’ın yeni zengin sonuçlar testi aracını kullanabilirsiniz.

Canonical URL’lerinizi Kontrol Edin

Web sitenizin her sayfasının kanonik (canonical) bir URL’si olmalıdır. Bu, yazılarınızın ve sayfalarınızın bölümüne etiketinin eklenmesiyle tanımlanır.

Canonical URL
Kanonik (Canonical) URL

Canonical (Standart Kanonik) URL nedir?

Google’a web sitenizi dizine eklerken sayfanın hangi sürümünü hesaba katacağını söylemenin basit bir yoludur. Kavram, tek bir sayfaya çeşitli URL’ler aracılığıyla erişilebilen tercih edilen etki alanına benzer.

Benzer içeriğe sahip sayfalarınız olduğunda, sayfalama amacıyla ve diğer web sitelerinden web sitenize içerik eklediğinizde yinelenen içerik sorunlarından kaçınmak için rel = ”canonical” kullanabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, tüm web sitesi sayfalarınız için kanonik (canonical) bir URL belirtmelisiniz.

Web sitenizin kanonik bir URL sağlayıp sağlamadığını kontrol etmenin en basit yolu, sayfalarınızdan herhangi birini ziyaret etmek, sayfada herhangi bir yeri sağ tıklamak ve KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE’yi seçmektir. Rel = “canonical” araması yapın ve değeri araştırın.

Canonical için herhangi bir iz bulamazsanız, bunu otomatik olarak eklemek için bir eklenti kullanabilir (WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO kullanabilirsiniz) veya kodunuzda gerekli değişiklikleri yapmak için bir web yazılımcısından yardım alabilirsiniz.

Diğer teknik SEO öğelerinde olduğu gibi, web sitenizi canonical URL’yi doğru gösterecek şekilde ayarladığınızda, başka bir şey yapmanız gerekmez.

Önerilen Kılavuz : Canonical URL Nedir

404 Sayfasını Optimize Edin

Web sitenizde ziyaret ettikleri URL bulunmadığında kullanıcılara 404 sayfası gösterilir. Sayfa silinmiş, URL değiştirilmiş veya kullanıcılar tarayıcılarında URL’yi yanlış yazmış olabilir.

Çoğu modern WordPress teması, varsayılan olarak 404 sayfasını optimize eder, yoksa 404 sayfa SEO’nuzu bir eklenti kullanarak veya tema şablonlarınızı düzenleyerek kolayca daha dostça hale getirebilirsiniz.

Optimize edilmiş bir 404 sayfası nedir?

Optimize edilmiş bir 404 sayfası şunları yapmalıdır:

 • Web sitenizle aynı yapıya ve gezinme menülerine sahip olmalı
 • Ziyaretçilere aradıkları sayfanın artık mevcut olmadığını samimi bir dille söyleyin
 • Onlara alternatifler verin (diğer ilgili sayfaları önerin)
 • Önceki sayfaya, ana sayfanıza veya diğer önemli sayfalara geri dönmeyi kolaylaştırın

404 sayfalarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

404 sayfanızın nasıl göründüğünü test etmek çok kolaydır, sadece yeni bir tarayıcı penceresi açın ve web sitenize var olmayan bir URL yazın. Tarayıcıda gösterilecek olan şey 404 sayfanızdır.

404 sayfanızı optimize etmek için çok fazla zaman harcamayın, bir sayfa bulunamadığında özel bir 404 sayfası döndürdüğünden emin olun.

XML Site Haritanızı optimize edin

Teknik SEO’nun en önemli unsurlarından biri XML site haritası optimizasyonudur.

XML Site Haritası, web sitenizde bulunan tüm sayfaları / yayınları listeleyen bir XML dosyasıdır. Başlıklarının yanı sıra yayınlanma tarihi ve son güncelleme tarihini de içerir.

XML Site Haritası
XML Site Haritası

Arama motorları XML site haritasını bir web sitesini tararken kendilerine rehber olarak kullanabilir.

XML Site Haritanızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

XML site haritası optimizasyonu basittir, site haritanıza yalnızca web siteniz için önemli olan sayfaları ekleyin. Çoğu durumda, bunlar sayfalarınız, yayınlarınız ve kategorilerinizdir.

Site haritası etiket sayfalarınıza, yazar sayfalarına veya kendi başına orijinal içeriği olmayan diğer sayfaları eklemeyin.

Yeni bir sayfa yayınlandığında veya bir sayfa güncellendiğinde site haritanızın otomatik olarak güncellendiğinden emin olun.

Site haritanızı Google ve Bing’e göndermek ve durumu kontrol etmek için Google arama konsolunu ve Bing Web Yöneticisi araçlarını kullanın.

Web Sitenizi HTTPS Yapmak için SSL Ekleyin

İnternetteki son trend güvenliktir. HTTPS, arama motoru sıralamanızı etkilediği bilinen bir sinyal ve kullanıcılarınız ile aranızda güven oluşturmanın ek bir yoludur.

Sunucunuza bir SSL yüklediğinizde, web sitenize http kullanılarak değil, https kullanılarak erişilebilir. Bu, web siteniz ve sunucunuz arasında aktarılan tüm bilgilerin (kullanıcı adları, şifreler, kişisel veriler vb.) şifrelenmiş olduğunu gösterir.

Geçmişte, e-ticaret web siteleri için SSL önemliydi, ancak günümüzde İnternet’teki herhangi bir web sitesinde bir SSL kurulu olmalıdır.

SSL yüklemediyseniz yapmanız gereken ilk şey, site barındırma (hosting) şirketiniz ile iletişime geçip hesabınızda SSL’yi etkinleştirmelerini istemektir ve ardından sıralamanızı kaybetmeden web sitenizde SSL’yi etkinleştirmek için bir taşıma prosedürü izlemeniz gerekir.

SSL eklemek, yeni bir etki alanına geçmeye benzer, bu nedenle prosedürü dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekir.

Önerilen Kılavuz : SEO’da Sıralama Kaybetmeden Web Sitesi http’den https’ye nasıl geçilir

Web Sitesi Hızı – Daha hızlı, daha iyidir

Bilinen bir başka arama motoru sıralama sinyali web sitesi hızıdır. Google, tüm SEO önerilerinde hızın öneminden bahsediyor ve araştırmalar, daha hızlı web sitelerinin daha yavaş web sitelerinden daha iyi performans gösterdiğini doğruluyor.

Web sitesi hızının üstesinden gelmek teknik bir sorundur ve iyi sonuçlar almak için web sitenizde ve altyapınızda değişiklik yapmanızı gerektirir.

Başlangıç ​​noktanız, hızınızı dört araç kullanarak kontrol etmektir: Google page speed insights, Gtmetrix, Pingdom tools ve think with google.

Yukarıdaki araçlar, hızınızı artırmak için neleri değiştirmeniz gerektiği konusunda size bazı önerilerde bulunacaktır, ancak yukarıda bahsettiğim gibi bu teknik bir sorundur ve size yardımcı olması için profesyonel site hızlandırma hizmeti almanız gerekebilir.

Genel olarak, web sitenizin daha hızlı yüklenmesi için yapabilecekleriniz şudur:

 • Sunucunuzu 64 bit işletim sistemini kullanacak şekilde yükseltin
 • PHP 7.4’e yükseltin -> bu, PHP 5.2’ye kıyasla hızda büyük iyileştirmeler sağlayacaktır.
 • Resimlerinizin boyutunu optimize edin. Kaliteyi kaybetmeden bunu yapmanıza yardımcı olacak araçlar var.
 • Eklenti kullanımını en aza indirin
 • WordPress’i ve tüm eklentileri en son sürümlere yükseltin
 • Önceden hazırlanmış ağır temalar kullanmayın. İhtiyaç duyulmayan çok sayıda kod eklerler, özel yapım bir temaya geçiş yapın.
 • CSS ve JS Dosyalarınızı optimize edin ve küçültün
 • Kullanıcılara önbelleğe alınmış sayfaları sunmak için bir önbelleğe alma eklentisi kullanın
 • Web sitenizin <head> kısmına çok fazla komut dosyası eklemekten kaçının
 • Eşzamansız javascript yüklemesini kullanın

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak isteğe bağlı değildir. Muhtemelen kullanıcılarınızın çoğu mobil cihaz kullanıyor ve Google tarafından mobil öncelikli dizinin tanıtılmasıyla, hızlı, mobil uyumlu bir web siteniz yoksa sıralamalarınız zarar görecektir.

Mobil uyumluluk, teknik SEO’nun bir parçasıdır, çünkü doğru şekilde yapılandırılmış mobil uyumlu bir temanız olduğunda, bununla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Aynı zamanda nasıl kurulacağına dair teknik bilgi gerektiren bir konudur.

Yapılacak ilk şey, Google’ın bu aracını kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol etmektir.

Web siteniz testi geçemezse, yapacak çok işiniz vardır ve bu birinci önceliğiniz olmalıdır.

Testi geçse bile, mobil ve SEO hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var:

 • Mobil web siteniz masaüstü sitenizle aynı içeriğe sahip olmalıdır. Mobil öncelikli dizinin kullanıma sunulmasıyla Google, mobil web sitelerini mobil içeriklerine göre sıralayacak ve böylece masaüstünde sahip olduğunuz her türlü içeriğin mobil cihazlarda da (dahili bağlantılar veya masaüstü web sitenizde bulunan diğer öğeler dahil) olması gerekir.
 • Mobil web siteniz 6 saniyeden daha kısa sürede yüklenmelidir (3G’de test edildiğinde).
 • Mobilde (masaüstüne kıyasla) daha düşük bir dönüşüm oranına sahip olmak normaldir, ancak bu, mobil web sitenizi mümkün olduğunca çok optimize etmemeniz gerektiği anlamına gelmez.
 • Mobil cihazlarda pop-up kullanmaktan kaçının
 • Bir AMP web sitesi, hızlı bir mobil web sitesine sahip olma ihtiyacının yerini almaz. Web sitenizde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı etkinleştirmiş olsanız bile, yine de kolay ve hızlı bir mobil web sitesine sahip olmanız gerekir. Mobil öncelikli dizin, mobil uyumlu sayfaların yerini alan AMP sayfalarını dikkate almaz.

Hâlihazırda mobil uyumlu bir web siteniz varsa, büyük olasılıkla mobil öncelikli dizin için endişelenmenize gerek kalmaz, ancak bir alt alan veya klasörde ayrı bir mobil web siteniz varsa, masaüstü web siteniz ile aynı içeriğe sahip olduğundan emin olun.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Hızlandırılmış mobil sayfalar (Accelerated Mobile Pages), mobil web’i daha hızlı hale getirme çabası kapsamında Google tarafından sunulan nispeten yeni bir kavramdır.

Basit bir ifadeyle, AMP ile, normal HTML’nin kısaltılmış bir sürümü olan AMP HTML kullanarak web sitenizin bir sürümünü sağlarsınız.

Web siteniz için AMP sayfaları oluşturduğunuzda, bunlar saklanır ve mobil uyumlu sayfalardan daha hızlı (neredeyse anında) yüklenen özel bir Google önbelleği aracılığıyla kullanıcılara sunulur.

AMP sayfalarına yalnızca Google Mobil sonuçları veya Twitter gibi diğer AMP sağlayıcıları aracılığıyla erişilebilir.

SEO topluluğunda AMP sayfalarını benimsemeniz gerekip gerekmediği konusunda uzun bir tartışma var, bu yaklaşımı kullanmanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

AMP’nin en önemli artıları ve eksileri:

AMP Artıları

 • Mobil sayfalarınızı daha hızlı hale getirir
 • TO’nuzu potansiyel olarak artırabilir (mobil kullanıcılardan)

AMP Eksileri

 • Uygulaması kolay değil. WordPress’te bile AMP eklentisini etkinleştirmek yeterli değil
 • E-posta ile pazarlama amacıyla AMP sayfalarını kullanamazsınız
 • İyi bir AMP web sitesi oluşturmanıza yardımcı olması için bir web geliştirici tutmanız gerekiyor
 • İki farklı web sitesinden (normal web siteniz ve AMP web siteniz) gelen raporları tutmanız ve hesaba katmanız gerektiği için analizleriniz ve raporlarınız kafa karıştırıcı hale gelecektir.
 • Şu anda Google, AMP’yi (hız dışında) benimsemenin SEO açısından bir faydası olmadığını belirtiyor, ancak bu gelecekte değişebilir.

Sayfalandırma ve çok dilli web siteleri

Teknik SEO denetim listenizdeki son iki öğe sayfalandırma ve çok dilli web siteleridir.

Her ikisi de çok teknik görevler ve yalnızca web sitenize uygulanmaları durumunda ilgilenmeniz gerekiyor.

Sayfalandırma

Sayfalandırma, uzun bir sayfayı birden çok daha kısa sayfaya bölmek istediğinizde ve kategori sayfalarınızda sayfalamayı etkinleştirdiğinizde kullanılır.

Yinelenen içerik sorunlarını önlemek ve bağlantıları ve sayfa sıralamasını ana sayfanıza birleştirmek için, arama motorlarına sonraki sayfaların ana sayfanın bir devamı olduğunu bildirmek için rel = ”next” ve rel = ”prev” bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Google, kodda rel = ”next” ve rel = ”prev” bağlantılarını bulduğunda, ana sayfanın hangisi olduğunu anlayacak ve bunu indeksleme amacıyla kullanacaktır.

Çok Dilli web siteleri

Web sitenizde birden fazla dilde içerik varsa, Google’a site yapınız ve içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi vermek için hreflang özniteliğini kullanmanız gerekir.

Bu, kullanıcılara doğru içeriği sunmalarına (yani İngilizce içeriği İngilizce göstermelerine) yardımcı olacak ve aynı zamanda yinelenen içerik ve indeksleme sorunlarından kaçınarak SEO’nuzu optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Web Yöneticisi Araçları

En önemli teknik SEO görevlerini gerçekleştirmek için web yöneticisi araçlarının yardımına ihtiyacınız var. Web yöneticisi araçları, arama motorları tarafından sağlanır ve bir web sitesini teknik SEO için optimize etmek için kullanılabilir.

En eksiksiz araç seti, Google tarafından sağlanan Google Arama Konsoludur (Google Search Console).

Google Arama Konsolu
Google Arama Konsolu

Google arama konsolu ile robots.txt dosyanızı test edebilir, Google’a bir site haritası gönderebilir ve tarama hatalarını bulup düzeltebilirsiniz.

Sitenizi Google ve Bing web yöneticisi araçlarına kaydetmeniz ve temel ayarları yapılandırmanız şiddetle tavsiye ederim. Aşağıdaki kılavuz, başlamanıza yardımcı olabilir.

Önerilen Kılavuz: Google Search Console Nedir? Yeni Başlayanlar için Adım Adım 2020 Güncel Kılavuz

Teknik SEO Kontrol Listesi

Bu noktaya geldiyseniz, muhtemelen şu anda teknik SEO’nun ne olduğu ve neden sayfa içi SEO ve Sayfa Dışı SEO’dan ayrı ele alındığı konusunda çok iyi bir fikriniz var.

Bunu daha önce yapmış olsanız bile, web sitenizde teknik SEO denetimi yapmak her zaman iyi bir fikirdir ve bu sizin teknik SEO kontrol listenizdir.

 • Tercih edilen bir etki alanı belirtin
 • Robots.txt dosyanızı kontrol edin ve optimize edin
 • URL Yapınızı kontrol edin ve optimize edin
 • Gezinme ve web sitesi yapınızı gözden geçirin
 • Yazılarınıza ve sayfalarınıza kırıntı menüleri ekleyin
 • Hesapta görüntülenen yeri gösteren bağlantılar için şema işaretlemesi ekleyin
 • Ana sayfanıza yapılandırılmış veriler ekleyin
 • Gönderilerinize yapılandırılmış veriler ekleyin
 • Diğer sayfalara yapılandırılmış veriler ekleyin (türlerine göre)
 • Kanonik URL’lerinizi kontrol edin
 • 404 Sayfanızı optimize edin
 • XML site haritanızı optimize edin ve Google ve Bing’e gönderin
 • HTTPS’yi etkinleştir
 • Yükleme hızınızı kontrol edin ve web sitenizi daha hızlı yapmaya çalışın
 • Web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edin
 • Accelerated Mobile Pages (AMP) kullanmayı düşünün
 • Sayfalandırma ve çok dilli ayarlarınızı kontrol edin
 • Web sitenizi Google Arama Konsolu ile kaydedin
 • Web sitenizi Bing Webmaster araçlarıyla kaydedin

Web sitenizin optimizasyon seviyesini daha fazla kontrol etmek için, teknik SEO’nun ötesine geçen çok daha fazla kontrol içeren genel bir SEO Denetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç

Teknik SEO, arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için optimize etmeniz gereken bir dizi kontrol ve ayardan oluşur.

Çoğu durumda, teknik SEO’nuzu doğru bir şekilde yaptığınızda, periyodik SEO Denetimleri yapmak dışında bununla tekrar ilgilenmeniz gerekmez.

Teknik kelimesi, bazı görevleri (sayfa hızı optimizasyonu, yapılandırılmış veri ekleme vb.) gerçekleştirmek için biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir, ancak bunu yapmanız gerekir, aksi takdirde web siteniz tam potansiyeline ulaşamaz.

Bazı görevler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duymanız durumunda, SEO Kurslarımız teknik SEO’nun tüm yönlerini ayrıntılı olarak kapsar ve süreç boyunca size adım adım rehberlik eder.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu