SEO Makaleleri

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEO ve SEM genellikle birbirine karıştırılan iki süreçtir. Peki SEO veya SEM hangisi daha iyi? Ne olduklarını, ortak yönlerini ve arasındaki farkları bu yazımızda göreceksiniz.

SEO ve SEM arasındaki farklar, basitçe Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO), yaygın olarak bilindiği gibi Arama Motoru Pazarlaması (SEM) veya Arama Pazarlamasının bir parçası olmasıdır. Her iki süreç de arama motorlarında görünürlüğü artırmayı amaçlamaktadır.

SEM, SEO’nun ötesine geçerken SEO, web sitenizi organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralama elde etmek için optimize etmekle ilgilidir. PPC reklamcılığı gibi arama motoru trafiğini almanızı sağlayacak diğer yöntemleri içerir.

SEO ve SEM
SEO ve SEM

SEO ve SEM

Yukarıdaki SEO Ve SEM şemasında görebileceğiniz gibi, tipik bir arama motorunun sonuçlar sayfası (SERP) iki tür sonuç içerir. Birincisi ücretli arama sonuçları, ikincisi ise organik arama sonuçlarıdır.

Ücretli sonuçlar, kullanıcıların onları organik sonuçlardan ayırt etmesine yardımcı olmak için genellikle “REKLAM” kelimesiyle (ve siyah koyu harfle) gösterilir. Google arama sonuç sayfasında (SERP) organik arama sonuçlarının üstünde en fazla 4 adet ve altında en fazla 3 adet olmak üzere gösterilirler. Diğer arama motorlarında bu farklılık gösterebilir.

Web sitenizin “ücretli arama sonuçlarının” en üstünde görünmesini sağlamak için, teklif vermek ve en üst konumlardan birini kazanmak için PPC (tıklama başına ödeme) reklamları kullanmanız gerekir.

Bunu, arama motorları tarafından reklamverenlere sunulan farklı PPC platformları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Örneğin, Google Ads Google’ın reklam aracıdır, Microsoft Advertising, Bing için reklam platformudur, her arama motorunun kendi aracı vardır.

Web sitenizin organik sonuçların en üstünde görünmesini sağlamak için iyi SEO uygulamalarını kullanmanız gerekir. Özetle bu, SEO dostu bir web sitesine sahip olmak ve kullanıcının belirli bir arama terimi için amacını karşılayan içerik yayınlamak anlamına gelir.

Her iki süreç de (SEO ve PPC), dijital pazarlamada genellikle Arama Motoru Pazarlaması veya kısaca SEM olarak bilinenleri oluşturur. İşte bu üç terim arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak görsel bir temsil.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)
SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Nasıl çalıştıklarını anlamak için SEO ve SEM’i daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO ve SEM arasında bir karşılaştırma yapmak amacıyla, SEO tanımıyla başlamak önemlidir, böylece ikisi arasındaki farkın ne olduğu herkes tarafından anlaşılabilir.

SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almak amacıyla web sitenizi optimize etme sürecidir. SEO’dan gelen trafik, organik trafik olarak da adlandırılır.

SEO önemlidir çünkü arama motoru trafiğinin çoğu organik sonuçların en üstüne gider. Bu nedenle, arama motorlarından para ödemeden trafik almak istiyorsanız, web sitenizin ilk 5 konumdan birinde görünmesi gerekir.

SEO için optimize edilmiş bir web sitesi, arama motoru tarayıcıları tarafından kolayca anlaşılır ve bu, SERPS’te (arama motoru sonuç sayfaları) daha yüksek sıralama şansını artırır.

SEO’ya Genel Bakış

seo ya genel bakış
SEO’ya Genel Bakış

3 ana SEO türü vardır: teknik SEO, sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO.

Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade eder. Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayabilmesini ve dizine eklemesini sağlarsınız.

Teknik SEO’nun ana bileşenleri şunlardır:

 • XML Site Haritaları
 • Canonical URL’ler
 • Sayfa hızı
 • Mobil uyumluluk
 • Site yapısı
 • Web sitesi güvenliği

Site İçi SEO, belirli anahtar kelimeler için optimize etmeleri için tek tek sayfalara ve içeriğe uygulayabileceğiniz kuralları ifade eder.

Sayfa içi SEO’nun ana bileşenleri şunlardır:

 • Sayfa başlığı optimizasyonu
 • Meta açıklama optimizasyonu
 • URL optimizasyonu
 • Resim optimizasyonu (ALT Metin kullanımıyla)
 • H1 Etiket optimizasyonu
 • İçerik optimizasyonu

Site dışı SEO, web sitenizin arama motorlarının gözüne olan güvenini artırmak amacıyla diğer web sitelerinden referans (backlink) alma sürecini ifade eder.

Yeni başlayanlar için bu kafa karıştırıcı olabilir, ancak bunu en çok referansa sahip web sitesinin daha üst sıralarda yer aldığı bir sıralama sistemi gibi düşünmeye çalışın. Bu durumda referanslar, diğer web sitelerinden sitenize gelen bağlantılardır. Site dışı SEO’nun bağlantı kurma olarak adlandırılmasının nedeni de budur.

Herhangi bir yanlış anlamayı önlemek için, yalnızca web sitenize kaç bağlantı verildiği değil, aynı zamanda bu bağlantıların nereden geldiği (ve bir dizi başka faktör) meselesidir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM, arama motorlarında görünürlüğü SEO aracılığıyla organik trafik alarak veya PPC reklamcılık yoluyla ücretli trafik alarak artırmayı hedefleyen dijital pazarlama sürecidir.

Arama Motoru Pazarlaması, SEO’nun çok üstündedir, ancak bu yalnızca dijital pazarlamanın bir alt kümesidir.

Dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, video pazarlama ve içerik pazarlaması gibi SEM ve SEO’nun yanı sıra web sitenizin trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz diğer kanalları içerir.

SEM trafiği neden önemlidir?

Arama Motoru Pazarlaması trafiği (organik SEO veya Ücretli Arama Reklamcılığı yoluyla), hedeflendiği için İnternet trafiğinin en önemli kaynağı olarak kabul edilir.

İnsanların bir soruna çözüm bulmak, bir soruya cevap bulmak veya bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmek için arama motorlarını kullandığı yaygın olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla, arama yapanların arama sonuçlarından bir web sitesini tıkladıklarında veya bir reklamı tıkladıklarında, dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksektir. Görüntülenen web sitelerinin ve reklamların alaka düzeyi, SEM trafiğini diğer trafik kaynaklarından daha değerli kılar.

Facebook ve Twitter, hedeflenen trafiği kullanmak için reklam platformlarını optimize etmeye çalışıyor, ancak yine de, doğrudan arama motorlarından gelen trafiğin daha iyi bir yatırım getirisi var.

SEM, SEO’ya yardımcı olur mu?

Birçok insanın düşündüğünün aksine SEM, SEO’ya yardımcı olmuyor. Belirli anahtar kelimeleri hedeflemek ve arama motoru trafiği elde etmek için PPC kullanırsanız, bu SEO çabalarınızı olumlu veya olumsuz olarak etkilemez.

SEO sıralamaları, yüzlerce faktör dikkate alınarak belirlenir ve SEM veya PPC kampanyaları bunlardan biri DEĞİLDİR.

PPC’ye Genel Bakış

Ücretli arama reklamcılığı yoluyla, esasen arama motoru sonuçlarında reklam alanı satın alırsınız. Dolayısıyla, SEO aracılığıyla organik olarak en üst konumlardan birinde yer almaya ve ücretsiz trafik almaya çalışmak yerine, arama sonuçlarının üstünde görünmek için ödeme yaparsınız.

PSA için en iyi bilinen reklam ajansı Google Ads’dir (resmi olarak Google Adwords). Google Ads aracılığıyla, reklamlarınızın Google arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilir ve yalnızca reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödeme yaparsınız.

Bu aynı zamanda tüm sürecin tıklama başına ödeme veya PPC olarak adlandırılmasının nedenidir.

İşte PPC sürecine genel bir bakış:

 • Bir PPC platformunda bir hesap oluşturun (örneğin Google Ads)
 • Reklamlarınızın arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri belirtin
 • Reklamlarınızı oluşturun (arama motorları şu anda sonuçlarında yalnızca metin reklamlar gösteriyor)
 • Günlük bütçenizi ve MAX TBM’nizi belirleyin (reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödemek istediğiniz maksimum para tutarı)
 • Kampanyalarınızı çalıştırın ve sonuçları izleyin

Bütçeniz tükendiğinde reklamlarınızın yayını durdurulur. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, reklamlarınızın arama sonuçlarında gösterilmesi için ödeme yaparken, en üstteki reklam konumlarında gösterilmelerinin garanti edilmemesidir.

Bu, rekabete ve en iyi reklam yerleşimlerinden birini garantilemek için tıklama başına ne kadar ödeme yapmak istediğinize bağlıdır.

PPC Hakkında Daha Fazla Bilgi Edilecek Kaynaklar

Google Ads Kılavuzu – en popüler PPC platformuna yeni başlayanlar için bir başlangıç ​​kılavuzu.

SEO vs SEM: Hangisi daha iyi, SEO mu, SEM mi?

Bir web sitesinin nihai hedefi, reklamları gören, reklamları tıklayan, web sitesini ziyaret eden, markayı hatırlayan ve daha sonra ihtiyaç duydukları anda arama yapan müşterilerden organik arama elde etmek olmalıdır.

Bu nedenle, bir web sitesinin temeli SEO’nun temel unsurudur. Google, yandex, bing, yahoo gibi tüm arama motorlarının web sitesini tararken anladığı bir işletme hakkında alakalı bilgiler sağlar ve ardından bu ilgili bilgileri onu arayan müşterilere gösterir.

Daha iyi SEO hazırlığı yapan bir web sitesi, bir işletme organik aramasından daha iyi sonuçlar alacaktır. SEO temeli olmadan, SEM için yapılan harcamalar kaynak israfıdır ve organik aramadan hiçbir şey kazanmaz.

Hem SEM hem de SEO, web sitesi trafiğini korumak ve iyileştirmek için birbirleriyle etkileşim halindedir. Ücretli pazarlama artık eskisinden daha pahalı hale geliyor, tıklama başına maliyet arttığında, tıklama sayısı azalacaktır. Bu nedenle organik arama, bir web sitesinin uzun vadede trafiği dengelemesine ve pazarlama bütçesini en aza indirmesine yardımcı olacaktır.

SEO’nun arama motoru pazarlamacılığının iki bileşeninden biri olmasına rağmen, birçok pazarlamacı SEM’den bahsederken PPC reklamcılığını kastediyor.

Temel olarak, Ücretli Arama Ağı Reklamcılığını SEM’in tek bileşeni olarak görüyorlar. Bu durumda ikisi arasında bir karşılaştırma yapabiliriz.

Maliyet

Organik SEO, genellikle uzun süreli sonuçlar için en iyi pazarlama taktiğidir. Hedef anahtar kelimeler için organik sonuçlarda üst sıralarda yer alan web siteleri, 7/24 ücretsiz trafik, sektörde tanınırlık elde edebilir ve SEO’nun tüm avantajlarından yararlanabilir.

PPC kullanan web siteleri, arama motorlarından hedeflenmiş trafik almaya devam edebilir, ancak bunun için ödeme yapmaları gerekir. Ücretli kampanyaları durdurduklarında trafik kaybolur.

Bu noktada, SEO trafiğinin genellikle ücretsiz olduğu düşünülse de, popüler anahtar kelimeler için en iyi organik sonuçlara ulaşmanın çok zaman, çaba ve para gerektirdiğini unutmamak önemlidir.

Arama alanı tüm endüstriler için oldukça rekabetçidir ve en üst konumlardan birini güvence altına almak için önemli bir yatırım yapmanız gerekir.

Sürekli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmanız (bu çok maliyetli bir süreçtir), SEO sürecine ve web sitenizin yüzlerce SEO kuralı ile optimizasyonuna yardımcı olacak bir SEO uzmanı tutmanız gerekecektir.

Peki, maliyet açısından hangisi daha etkili, SEO mu yoksa SEM mi? Kesinlikle SEO. Başlangıç ​​yatırımı gerektirebilir, ancak işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler için üst sıralarda yer aldığınızda, reklam bütçeleri konusunda endişelenmeden 7/24 yolculuğun ve “ücretsiz trafiğin” tadını çıkarabilirsiniz.

Zaman

SEO ve SEM arasındaki bir diğer önemli fark, SEO’nun çalışması ve sonuç üretmesi için PPC neredeyse anında iken çok zaman almasıdır.

Yani, hangisi daha iyi, genel dijital pazarlama hedeflerinize bağlıdır. Hızlı trafik almak istiyorsanız, SEM (ücretli arama reklamcılığı) ile başlayabilir ve SEO’nuz üzerinde paralel çalışabilirsiniz. Ücretli trafiğe güvenmeden uzun ömürlü bir online iş oluşturmak istiyorsanız, SEO sizin cevabınızdır.

Öğrenme kolaylığı

Yeni başlayanlar için, SEO ve PPC öğrenmek için bir eğitim süreci gereklidir, ancak deneyimlerime göre, bir SEO uzmanından daha hızlı bir PPC uzmanı olabilirsiniz.

Bunun nedeni, PPC’nin SEO’ya kıyasla daha az kurala sahip olmasıdır. Bir PPC platformunun nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, PPC kampanyalarını denemeye başlayabilirsiniz. Sınırlı bir bütçeyle pilot kampanyalar yürütebilir, sonuçları analiz edebilir ve ardından bütçenizi genişletip daha fazla kampanya oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, yapay zekanın SEM platformlarına girmesiyle işiniz daha kolay, çünkü geçmişte yaptığımız karmaşık görevlerin çoğu (reklam yerleştirme için manuel teklif verme gibi) AI algoritması tarafından otomatik olarak yapılabiliyor.

Öte yandan, SEO öğrenmek için arama motorlarının nasıl çalıştığını ve özellikle sıralamanın nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Belirli bir arama terimi için sonuçların görünme sırasına karar verirken arama motorlarının yüzlerce kural kullandığını hesaba katarsanız, bunun çok iş olduğunu anlayabilirsiniz.

İyi haber şu ki, öğrenme sürecini hızlandırmak ve SEO becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek için bir çok online kurs var.

Risk

İşletmeniz SEM’e bağlı olduğunda, SEO ve PPC ile ilgili riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

SEO için en büyük risk, Google’ın algoritma değişiklikleridir. Google, en büyük arama motorudur ve aynı zamanda herhangi bir web sitesi için ana trafik kaynağıdır. Yılda birkaç kez organik sonuçları etkileyen değişiklikleri yayınlarlar. Bu değişiklikler sırasında sıralama ve trafik kaybetmek veya kazanmak mümkündür.

Trafik alırsanız, bu harikadır, ancak trafiği kaybederseniz neyin yanlış gittiğini ve nasıl düzeltileceğini (düzeltmek mümkünse) anlamak önemli miktarda zaman alabilir.

PPC için en büyük risk reklam maliyetleridir. Tıklama başına maliyet yıldan yıla artıyor ve yalnızca ücretli trafiğe bağlıysanız, reklam maliyetinin kabul edilebilir seviyelerin üzerine çıktığı bir noktaya ulaşabilirsiniz. Bu, işte kalmak için fiyatları artırmanız gerekebilir, ancak bu satışları ve kârı azaltabilir.

Sektördeki 20 yıllık deneyimime göre, bu riskleri ele almanın en iyi yolu, SEM kampanyalarınızın bir parçası olarak hem SEO hem de PPC kullanmaktır. İş modelinize bağlı olarak, daha hızlı sonuçlar üretebileceği için PPC ile başlayabilirsiniz, ancak buna paralel olarak SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekir.

İdeal senaryo, her iki kanaldan da hedeflenmiş trafik alabileceğiniz bir noktaya ulaşmaktır, böylece SEO veya PPC ile ilgili bir şeyler ters giderse, işiniz tamamen etkilenmez.

Sonuç

SEM’in iki bileşeni vardır: SEO pazarlaması ve PPC pazarlaması. SEO teknik olarak SEM’in bir parçası olmasına rağmen, birçok kişi SEM’den bahsederken arama motorlarından trafik almak için PPC reklamlarını kullanma sürecini kastediyor.

Genel olarak, Arama motoru pazarlaması (SEM) kritik bir dijital pazarlama kanalıdır. Uzun ömürlü bir online iş oluşturmak istiyorsanız, ikisini de kullanmanız gerekir.

PPC size daha hızlı sonuçlar sağlayabilir ancak trafik için ödeme yapmaya devam etmeniz gerekecek, SEO’nun sonuç üretmesi daha uzun sürer ve daha büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirir.

SEM, Google’a özel platformlarda (Google My Business, Google Alışveriş vb.) Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamları ve ücretli reklamlar gibi arama motorlarında görünürlüğü artırmayı hedefleyen dijital bir pazarlama sürecidir.

Her iki süreç de, yüksek oranda hedeflenmiş trafik elde etmek amacıyla bir web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmayı amaçlar.

Organik aramalar ve ücretli reklamlar arasındaki tıklama oranlarındaki büyük farkla, SEO kesinlikle daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayabilir. Tabii ki, PPC anında tıklamalar çekerken, SEO’nun gerçekten etkili olması (önemli trafik kazançları elde etmek) 6 ay veya daha uzun sürebilir.

SEO sabırlı olabilen ve bekleyebilen insanlar içindir, ancak SEM mümkün olan en kısa sürede kar etmek isteyen işletmeler içindir. Uzun vadede SEO, SEM’den kesinlikle daha iyidir çünkü sıralamada yer almanız doğal ve ücretsizdir.

SEM, web sitesi trafiği karşılığında ücretli pazarlamadır. SEM, trafiği anında web sitesine getirecektir ve bir işletme bu kanallar üzerinden reklama ne kadar çok harcama yaparsa, o kadar çok trafik alır.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu