SEO Makaleleri

Google Sıralamada Yükselmek Ne Kadar Sürer?

Google'da sıralanmak için ne gerekiyor ve en üst sıralardan birine ulaşmadan önce ne kadar beklemeniz gerekiyor?

Google’da ne bir web sitesini üste çıkarmak için sihirli bir formül, ne de size google sıralamada yükselmek ve ilk sayfalara ulaşmanın ne kadar süreceğini söyleyebilecek kimse yoktur.

Araştırmalara göre, yeni bir web sitesi hazırladıysanız, Google’dan ilk ziyaretlerinizi görene kadar 3-4 ay beklemeniz gerekebilir. 6-7 ay sonra ve doğru yönde çalışmanız şartıyla Google’dan ciddi bir trafik almaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir karışıklığı önlemek için, yukarıdaki tahminler Google’da size biraz organik trafik getirebilecek ve ille de ilk 5 konumdan biri olmayacak şekilde bulunacaktır.

Google’da daha üst sıralarda yer almak ve en üst sıralara ulaşmak için bir yıldan fazla beklemeniz gerekebilir.

Tecrübeye göre, Google sıralaması söz konusu olduğunda, diğerlerinden daha önemli olan bazı faktörler var ve bu yazıda anlatacağım şey bu.

Google’da yükselmek ne kadar sürer?

Google, sıralama algoritmalarında 255’ten fazla faktör kullandıklarını defalarca söyledi, ancak Google’da sıralamada yükselmenin ne kadar sürdüğü ile ilgili en önemli faktörler şunlardır:

Alan adı yaşı

Eski ve güvenilir bir web sitesi, diğer faktörlerin eşit kalması koşuluyla, Google arama sonuçlarında yeni bir web sitesine göre daha yüksek sırada yer alır.

Bu, yeni bir web sitesinin iyi sıralama elde edemeyeceği anlamına gelmez, ancak daha fazla zaman alacağı anlamına gelir.

Bir alan adı, 6 aydan daha kısa süreyle etkin olduğunda (park edilmemiş) yeni kabul edilir. 6 aylık sürenin ardından arama motorlarından ciddi bir trafik almaya başlayabilirsiniz.

Ayda 500.000’den fazla ziyaretle başarılı bir bloğun nasıl oluşturulacağına dair örnek olaylarımdan birini okuyabilirsiniz; bu, yeni bir etki alanı için trafik oluşturmanın çok iyi bir örneğidir.

Temiz alan adı

Bu, Google’da sıralama çabalarınızın lehine veya aleyhine çalışabilecek başka bir faktördür.

Temiz alan adı, Google tarafından manuel veya algoritmik bir ceza ile cezalandırılmamış bir web sitesidir.

Etki alanınızın temiz olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu yapmanın 2 yolu vardır.

  1. Google web yöneticisi araçlarına giriş yapın, kontrol paneline gitmek için bir web sitesini tıklayın ve Güvenlik ve Mnuel işlemler menüsünden “Manuel İşlemler” i seçin. “Hiçbir sorun algılanmadı” mesajını görürseniz, bu, web sitesinin herhangi bir manuel cezasının olmadığı anlamına gelir.
  2. El kitabının yanı sıra, algoritmik cezaları da kontrol etmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, Google Analytics’e (veya kullandığınız analiz aracına) giriş yapmak ve trafik kaynakları raporuna gitmektir.

Trafik kaynağı olarak Google’ı seçin ve tarih aralığını yılın başından itibaren ayarlayın. Trafikteki büyük değişiklikleri izleyin ve bunların meydana geldiği tarihleri ​​Google algoritma değişiklik geçmişi ile karşılaştırın.

Trafiği kaybettiğiniz tarihler ile Google’ın değişiklik yaptığı tarih arasında bir bağlantı görürseniz, web sitenizin cezalandırıldığını bilirsiniz ve değişikliğin türüne bağlı olarak kurtarma işleminiz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Alan adınız temiz değilse, Google’da herhangi bir terim için yükselmeye çalışmak zaman kaybıdır, çünkü verilen ceza size izin vermeyecektir.

Devam etmenin en iyi yolu, önce alanınızı temizlemek veya belki de yeni bir alan adıyla en baştan başlamayı düşünmektir.

Anahtar kelime rekabeti

Özellikle en popüler anahtar kelimeler için güçlü bir rekabet var, bu nedenle sıralama istediğiniz anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Bu şekilde daha fazla trafik alacağınıza inandığınız popüler anahtar kelimelerin peşinden gitmeye çalışırsanız, çok güçlü ve güvenilir bir web siteniz olmadıkça büyük olasılıkla pek bir şey başaramayacaksınız.

Bunun yerine yapmanız gereken, düşük rekabet içeren anahtar kelimeleri, bunlar için yüksek sıralamalar elde edene kadar hedeflemek ve ardından popüler anahtar kelimelerin peşinden gitmeye çalışmaktır.

Düşük rekabete dayalı anahtar kelimeler için yüksek sıralamalar size trafik, diğer web sitelerinden bağlantılar kazandıracak ve yavaş yavaş bu, web sitenizi daha güçlü hale getirecek ve daha önemli terimler için sıralama yapabilecektir.

İçerik türü (haber, makale, fotoğraf vb.)

Google’da sıralama yapmak için gereken süreyi etkileyen bir diğer faktör de içerik türüdür. Son dakika haberleri, haber olarak kabul edilmeyen hikayelerden daha hızlı sıralanır.

Örneğin, Orta Doğu’daki olası savaş olaylarıyla ilgili bir hikaye, gıda alerjileri hakkındaki hikayenizden daha hızlı bir şekilde üst sıralarda görünecektir.

Aynı şekilde, bir ünlünün yeni doğmuş bebeğinin fotoğrafı yüklediğiniz yeni blog yazısı fotoğrafından daha hızlı bir şekilde zirveye çıkacaktır.

SEO için optimize edilmiş başlıklar

SEO için optimize edilmiş bir başlığa sahip olmak düşündüğünüzden daha önemlidir ve optimize edilmemiş bir başlıktan daha hızlı sıralamanıza yardımcı olabilir.

Normal bir blog yazarı veya web yöneticisi iseniz, yani nispeten yeni bir web siteniz varsa, çok güçlü olmayan bir yazar profiline ve web sitenize yalnızca birkaç gelen bağlantıya sahipseniz, o zaman en iyi içeriği yazıp yanlış başlığı seçseniz bile, kısa vadede kazanma şansınız yok.

Bunu daha önce defalarca görmüştüm ve müşterilerime anlatmaya çalıştığım şey, özellikle çok güçlü olmayan web siteleri için sayfa başlıklarının önemi.

Örneğin okuduğunuz gönderiyi alın:

Seçtiğim başlık, ‘Google sıralamada yükselmek ne kadar sürer‘ SEO için optimize edilmiş bir başlıktır, yani Google’da bu terimi arayan insanlar var ve anahtar kelimeler içeriyor.

Bu seçimi yaptım çünkü deneyimlerimden, optimize edilmemiş bir başlık yerine bu terim için (önümüzdeki birkaç hafta içinde) iyi bir sıralama elde etme şansımın daha fazla olduğunu biliyorum, yani ‘Web sitenizi çok yakında Google’ın ilk sayfasında görmeyi beklemeyin.

Gerçekten güçlü bir web siteniz ve profiliniz varsa, optimize edilmemiş başlıkları oldukça hızlı bir şekilde sıralamanız mümkündür, ancak durum böyle değilse, başlıklarınızla daha seçici olabilir ve daha kısa sürede daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İçerik Uzunluğu

İçerik uzunluğu, dolaylı bir sıralama faktörüdür. Bir konuyla ilgili derinlemesine bir makale, aynı konuyla ilgili daha kısa bir makaleden daha yüksek sıralama şansına sahiptir.

Neden?

Diğer blog yazarlarının dikkatini çekmesi ve sosyal medya ağlarında backlink veya bahseden (paylaşımlar ve beğeniler) alma olasılığı daha yüksektir. Oluşturulan bu yoğunluk, Google algoritması tarafından fark edilme süresini kısaltır.

Ayrıca bakınız: Bir blog yazısı SEO için ne kadar uzun olmalıdır.

Web sitesindeki gönderi sayısı / içerik miktarı

Bu aynı zamanda yukarıda açıklandığı gibi alanın yaşıyla da ilgilidir.

Zaten bir dizi kaliteli yayınlanmış gönderiye sahip bir web sitesinde yayınlanan bir gönderi, yalnızca birkaç yayınlanmış gönderi içeren bir web sitesinde yayınlanan bir makaleden muhtemelen daha hızlı sıralanacaktır.

Orijinal İçerik

Bu söylemeye gerek yok ama bazen temelleri açıklığa kavuşturmak önemlidir. Orijinal olmayan içeriği Google’da veya diğer arama motorlarında sıralamayı beklemeyin.

SEO önemlidir ama zaman alır

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO, yalnızca yeni bir gönderi veya web sitesini sıralamak için değil, aynı zamanda sıralamanın ne kadar süreceği konusunda da çok önemli bir rol oynar.

SEO’nun çalışması zaman alır, ancak Google sıralamanızı iyileştirmenin tek yolu budur. Süreci hızlandırabilecek en önemli SEO faktörleri şunlardır:

Dış referansların sayısı (bağlantılar) – Önemli, kullanışlı ve değerli olduğu için bir dizi doğal bağlantı alan yeni bir gönderi / sayfa da SERPS’e daha hızlı tırmanacaktır.

Yeni içeriği ne sıklıkta yayınladığınız – İçeriği yayınlama sıklığınız, Google’da yeni bir sayfanın sıralanması için gereken süreyi etkiler.

Sabit bir programınız varsa (yani haftada 2-3 kez), büyük olasılıkla içeriğiniz neredeyse anında dizine eklenecektir, ancak yeni içeriği çok sık yayınlamadığınız durumlarda, arama motorlarının bunu öğrenmesi bir gün sürebilir.

Dizine eklemenin sıralama anlamına gelmediğini, ancak sürecin ilk adımı olduğunu unutmayın. Aradaki farktan emin değilseniz, arama motorlarının nasıl çalıştığına dair önceki yazımı okuyun.

Google’da daha iyi sıralama elde etmek için ne yapabilirsiniz?

Yukarıda anlattığımın yanı sıra, Google’da daha iyi sıralamalar elde etmek için şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Sabırlı olun – Sabır, çevrimiçi ortamda başarılı olmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken belki de en önemli özelliklerden biridir.

Arama motorları karmaşık sıralama algoritmaları tarafından yönetilir, yönetmeleri gereken BÜYÜK verilere sahiptir, rekabet çok büyüktür ve onları sıralamalarındaki en üst sıralardan birini hak ettiğinize ikna etmek genellikle zaman alır.

Güvenilir bir SEO ajansı ile çalışın – İnternet tüm işletmeler için çok önemlidir ve bazen istediğiniz sonuçları alamadığınızda, belki de bunu profesyonellere bırakmak daha iyidir.

Güvenilir bir SEO firmasına işi devretmek belki de yapılacak en iyi şeydir ve düşündüğünüz kadar maliyetli değildir.

Kaliteli orijinal içerikle güncellemeye devam edin – Vazgeçmeyin, denemeye devam edin. Başınızı belaya sokabilecek herhangi bir şey yapmadıysanız (örneğin bağlantı satın almak gibi), o zaman iyi kalitede çalışmayla birlikte azim size sonuç verecektir.

Sosyal medyadaki varlığınız üzerinde çalışın – Google’ın iyi çalışmanızı bulmasını ve tanımasını beklerken, daha fazla ilgi ve görünürlük için sosyal medyaya yönelebilirsiniz.

Bu 10 sosyal medya pazarlama ipucunu okuyup takip edin ve bu 15 sosyal medya hatasından kaçındığınızdan emin olun.

Google’ı bir süreliğine unutun – Google konusunda takıntılı olmayın çünkü bu size hata yapmanıza neden olur.

Sıralama istatistiklerinizi günde birçok kez kontrol etmek yerine yapabilecekleriniz Google’ı bir süreliğine unutmak ve trafiğinizi artırmanın başka yollarına odaklanmaktır.

Bu sadece Google’a daha az bağımlı olmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda sağlam bir çevrimiçi varlık oluşturmak istiyorsanız gerekli olan trafik ve gelir kaynaklarınızı da çeşitlendirecektir.

Sonuç

Google’da iyi bir sıralama elde etmek zaman alır. Yeni web sitesi açıyorsanız, Google’dan ilk ziyaretlerinizi görene kadar 3-4 ay beklemeniz gerekebilir.

6-7 ay sonra ve doğru yönde çalışmanız şartıyla Google ve diğer arama motorlarından daha ciddi trafik almaya başlayabilirsiniz.

İlk aylarda işler iyi görünmüyorsa yapabilecekleriniz pes etmek değil, beyaz şapka tekniklerini kullanmaya devam etmektir ve er ya da geç Google trafiğinin hak ettiğiniz kısmını alacaksınız.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu