SEO Makaleleri

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO (Arama motoru optimizasyonu), herhangi bir işletmenin başarısı için son derece önemlidir. Her web sitesi yöneticisi ve tasarımcısı, SEO'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve tüm web sitesi türleri için oluşturabileceği trafik potansiyelini anlamalı ve bilmelidir.

SEO, uygun şekilde yapıldığında sadece trafik getirmez, aynı zamanda işinizle ilgili hizmet ve ürünlerinizi arayan potansiyel müşterileri de getirir. Bu nedenle, SEO yaparken hedef kitlenizi ve işin doğasını anlamanız çok önemlidir. Seo Nedir ve SEO Neden Önemlidir konulu rehberimizin size yardımcı olmasını umarız.

Bu SEO Rehberinde öğrenecekleriniz:

SEO Nedir?

SEO, Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarının organik sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde edebilmesi için web sitenizi optimize etmeye yönelik bir dizi kuraldır.

Bir web sitesini kullanıcı dostu, daha hızlı ve daha kolay gezinebilir yaparak kalitesini arttırmanın harika bir yoludur.

SEO Neden Önemlidir?

Günümüzün rekabetçi pazarında SEO pazarlaması her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorları her gün milyarlarca kullanıcının sorularını yanıtlamak veya problemlerini çözmek için hizmet ediyor.
Sadece Google’da her gün 6 milyar kişi arama yapıyor!

Eylül 2020 Dünyada Arama Motoru Kullanım Oranları
Eylül 2020 Dünyada Arama Motoru Kullanım Oranları

Statcounter’ın Eylül 2020 verilerine göre dünya çapında, Amerikan şirketlerinden Google %92.05 açık ara farkla, Bing %2.83, Yahoo %1.65, (Çin Arama Motoru) Baidu %0.98 , (Rus Arama Motoru) Yandex %0,76 ve Amerikan arama motoru DuckDuckGo %0.53 aramalardan pay alıyor.

Bir web siteniz, bloğunuz veya alışveriş siteniz varsa SEO, arama motorlarından hedeflenmiş ücretsiz trafik almanıza yardımcı olacaktır.

SEO Pozisyon Başına Tıklama Oranları
SEO Pozisyon Başına Tıklama Oranları

Arama motoru optimizasyonu önemlidir çünkü:

  1. Arama motoru kullanıcılarının çoğunluğunun (% 65’ten fazlası – yukarıdaki grafiğe bakın) arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) ilk 5 öneriden birini tıklama olasılığı daha yüksektir. Bundan yararlanmak ve web sitenize ziyaretçi veya alışveriş sitenize müşteri kazandırmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
  2. Günümüzün rekabetçi dünyasında herkes iş dünyasında daha fazla kar elde etmenin yolunu bulmaya çalışıyor. SEO, çevrimiçi müşterileri doğrudan işletmenize kazandırmayı çok kolaylaştırır. Kaliteli SEO hizmeti, şirketi beklentiden farklı bir seviyeye taşıyabilir.
  3. SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir, aynı zamanda doğru bir SEO uygulaması bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir.
  4. Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alması, web sitesine olan güveni artırır.
  5. SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için iyidir. Web sitenizi Google veya diğer arama motorlarında arayarak bulan kişilerin sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya ortamlarında paylaşma olasılığı daha yüksektir.
  6. SEO, büyük bir web sitesinin sorunsuz çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarı olan web siteleri SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan faydaları, arama motoru trafiğindeki artıştır ve dolaylı faydaları, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir kontrol listesine sahip olmaktır.
  7. SEO sizi rekabette öne geçirebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve satışlarını arttırma olasılığı daha yüksektir.

Yeni başlayanlar için SEO’ya giriş

SEO’ya yeni başlayanlar için yukarıdaki tanım karmaşık görünebilir.

Daha basit bir ifadeyle, Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi Google, Yahoo, Bing, Yandex veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst konumlara taşıyacak şekilde iyileştirmenin bir yoludur.

Google’da bir arama yaptığınızda, gelen sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır.

Bu algoritmalar (arama motoru sıralama faktörleri olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci, üçüncü sırada vb. gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü hesaba katar.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, size optimize edilmemiş sitelere göre bir avantaj sağlar ve daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin ana aşamaları nelerdir?

Yukarıda bahsettiğim gibi, SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçler bütünüdür.

Basit olması için SEO aşamalarını 3’e ayırabiliriz:

SEO Aşamaları Genel Bakış
SEO Aşamaları Genel Bakış

Teknik SEO: Teknik SEO çalışması ile arama motorlarının web sitenizi herhangi bir sorun yaşamadan tarayabilmesini ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Site İçi SEO: Sitenizi ve içeriğinizi arama motoru dostu hale getirmek için uygulanacak kurallardır.

Sayfa Dışı SEO: Web sitenizi veya bloğunuzu arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için tanıtmanın yollarıdır.

Teknik SEO Nedir?

SEO sürecindeki ilk aşama teknik SEO olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, teknik SEO’nun bir web sitesinin gerçek içeriğiyle veya web sitesi tanıtım yöntemleriyle ilgisi yoktur.

Arama motor tarayıcılarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlarla ilgisi vardır. Genellikle, teknik SEO’nuzu doğru bir şekilde yaptığınızda, bununla tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Öte yandan, tarama ve indeksleme ile ilgili sorunlarınız varsa, sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Site İçi SEO Nedir?

İkinci aşama site içi SEO ya da sayfa içi arama motoru optimizasyonudur. Sayfa İçi SEO, öncelikle bir sayfada bulunan içerik ve diğer öğelerle ilgilidir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, “iyi içerik”, doğruluk açısından uygun şekilde araştırılmış, popüler (trend olan) konular hakkında konuşan ve hedef kitlenizin sizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri kullanan içeriktir. Okuması kolay olmalı, hedef kitleniz için bilgilendirici olmalı ve hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin sizi lider gibi göstermelidir. Sonuçta, insanların da paylaşmak istediği içerik olmalıdır!

“İyi İçerik”, içeriğinizin kopyalanmış değil benzersiz olması gerektiği anlamına gelir. İkincisi, bilgilendirici olmalı ve okuyucunun tam olarak istediği bilgileri açığa vurmalıdır.

Teknik ve sayfa dışı SEO’nun aksine, sayfa içi SEO’nun ana odak noktası, arama motoru tarayıcılarına site içeriğinizi anlayabilmeleri için yeterli sinyali sağlamaktır.

Arama motorlarının bir sayfayı bir insan gibi okumadıklarını, bu yüzden bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamak için sinyaller aradıklarını unutmayın.

Bu aşamada web sitesi yapısı, SEO anahtar kelimeleri, başlık optimizasyonları, başlıklar, dahili bağlantılar, görsel SEO, yapılandırılmış veri işaretleme ve arama motorlarına doğru sinyalleri gönderebilecek diğer teknikler ile ilgilenmelisiniz.

Doğru takip edilirse, sayfa içi SEO, bir web sitesinin veya bloğun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini de artıracaktır.

İçerik optimizasyonunun sayfa içi SEO’nun bir parçası olduğunu, ancak bazen buna İçerik SEO’su denildiğini unutmayın.

Sayfa İçi SEO Kılavuzumuz, farklı sayfa içi SEO tekniklerini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Site Dışı SEO Nedir?

Üçüncü aşama Site dışı SEO‘dur (Sayfa dışı arama motoru optimizasyonu).
Web sitenizde (site içi SEO) yapabilirsiniz, böylece Arama sonuçlarında (SERP) daha üst sıralarda yer alırsınız. Web sitenizin sıralama konumunu iyileştirmenin diğer yolu site dışı SEO tekniklerini kullanmaktır.

Site dışı SEO genellikle bağlantı kurma (link building) olarak bilinir, ancak bir web sitesini tanıtmanın uygun bir yolu bağlantı oluşturmaktan çok daha fazla yöntem ve teknik içerdiği için web sitesi tanıtımı terimini kullanmayı tercih edebiliriz.

Sayfa dışı SEO neden önemlidir?
Genel olarak, bir kullanıcı bir arama sorgusu yazdığında, arama motoru algoritmaları dizinlerine bakar ve kullanıcının amacını karşılayabilecek en iyi sayfaları bulmaya çalışır.

İyi aday olan sayfalar, arama sonuçlarının ilk sıralarında görünür.

Sonuçlarda bir web sayfasının konumunu belirleyen faktörlerden biri, gelen bağlantıların (geri bağlantılar-backlink) sayısıdır.

Geri bağlantılar (Backlink) bir güven sinyalidir ve bağlantıların nereden geldiğine bağlı olarak sıralama konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilirler.

Bağlantılar tanınmış ve güvenilir sitelerden geliyorsa sıralamanız olumlu yönde etkilenecektir.

Ücretli bağlantılar, makale dizinlerindeki bağlantılar, bağlantı çiftlikleri veya bir değişimin sonucu ise, sıralamanız olumsuz etkilenecektir.

Bağlantıları bu şekilde almak Google kurallarının ihlali anlamına gelir ve büyük olasılıkla aynı zamanda bir Google Cezasına (Google Penalty) da neden olur.

Daha fazla bağlantı almak için ne yapabilirsiniz?

Bu çok güzel bir soru ve eminim ki internette bu kelime öbeğini ararsanız yüzlerce farklı yanıt alacaksınız.

Bağlantı oluşturmaya nasıl yaklaşacağınızla ilgili bu makaleyi okuyabilirsiniz, ancak asıl odak noktanız bağlantıların nasıl alınacağı değil, web siteniz için nasıl kaliteli içerik oluşturacağınızdır.

İyi içerik size doğal bağlantılar sağlar ve bu da size yüksek sıralama ve trafik kazandırır.

Bağlantıları satın alarak veya kolay yoldan almaya çalışırsanız, geçici bir başarı elde edebilir ve ardından web sitenizin bir sonraki Google güncellemesinden sonra en üst sayfalardan kaybolduğunu görebilirsiniz.

SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu nedir?

SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu SEO alıştırması yapmaktır.

Farklı kavramları ve teorileri öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu, çeşitli SEO tekniklerini bir web sitesinde uygulamak ve sıralamalarınızı izlemektir.

Sıralamalarınız ve organik trafiğiniz artıyorsa, bu doğru yolda olduğunuz anlamına gelir. Değilse, SEO stratejinizi ve eylem planınızı gözden geçirmeniz gerekecektir.

SEO ve Dijital pazarlama arasındaki fark nedir?

Bazı insanlar bana sık sık “SEO, Dijital Pazarlama ile aynı mı?” Diye soruyor. Verebileceğim en basit cevap, SEO, Dijital Pazarlama cephaneliğinizde bulunan araçlardan biri olmalıdır.

SEO, normalde sosyal medya tanıtımı, PPC (Ödemeli reklamcılık), içerik stratejisi vb. gibi diğer şeyleri içeren genel Dijital Pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

Daha fazla bilgi için: SEO ve SEM arasındaki fark yazımızı okuyun.

Özetle SEO

SEO nedir?
SEO, web sitenizi arama motorlarının organik sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşması için optimize etmeye yönelik bir dizi kuraldır.

SEO neden önemlidir?
Arama motoru trafiğinin çoğunluğu ilk 5 sonuca gider. SEO ile web siteniz, hedef anahtar kelimeleriniz için en üst konumlardan birinde görünebilir ve kullanıcılar web sitenizi ziyaret edebilir.

SEO’yu kendiniz yapabilir misiniz?
Evet, kendi başınıza SEO öğrenmenize ve yapmanıza yardımcı olabilecek SEO kurslarımız ve rehberler mevcuttur. Teoriyi öğrenmenin yanı sıra, SEO öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktır.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu