SEO Makaleleri

Küçük İşletmeler için SEO’nun Faydaları

SEO, küçük işletme sahiplerine birçok avantaj sunar ve bu yazıda tüm detaylarıyla ele alacağız.

Küçük işletmeler için SEO’nun faydaları oldukça fazladır. SEO uygulamayan işletmelerin, arama motoru pazarlamacılığına (SEM) yatırım yapan şirketlerden çok daha kötü durumda olduğunu söylemek abartı olmaz.

SEO’nun ne olduğunu bilmiyorsanız, öncelikle arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu ve SEO’nun arkasındaki temel terminolojiyi öğrenmek için SEO Nedir ve Neden önemlidir başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Küçük İşletmeler İçin SEO’nun 10 Faydası

İşte SEO’nun Faydaları:

1. SEO, daha iyi ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır

Yeni başlayanlar için SEO, kullanıcılar için daha iyi, daha hızlı ve daha dostça bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İsmine rağmen, arama motoru optimizasyonu sadece arama motorları ile ilgili olmayıp, odak noktası kullanıcı üzerindedir.

Kullanıcılarınız mutlu olduğunda arama motorları da mutlu olur. İyi site içi SEO tekniklerini takip etmek, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve bu, bir dizi kısa ve uzun vadeli fayda sağlar.

2. Yeni müşteriler bulun ve büyümeye yardımcı olun

Düşünürseniz, bir web sitenizin olmasının ana nedenlerinden biri müşteri tabanınızı genişletmek ve farklılaştırmaktır.

Bir web sitesine sahip işletmelerin, web sitesi olmayan işletmelere göre iki kat daha hızlı büyüdüğü bir gerçektir.

SEO, arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olur ve bu, daha hedefli ziyaretlere ve esasen daha fazla müşteriye dönüşür.

3. Yeni pazarları keşfedin

Web kesinlikle Dünya ekonomisinde en hızlı büyüyen pazarlardan biridir, ancak tek pazar değildir.

Başarılı bir SEO stratejisi, yeni pazarlar bulmanıza ve yeni ekonomileri keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya platformları ve mobil pazarlar, SEO performansınızı artırarak trafik seviyenizi yepyeni bir aşamaya taşıyabilir.

4. Dönüşüm oranlarınızı artırın

SEO için optimize edilmiş bir web sitesi hızlıdır, kullanımı kolaydır ve mobil ve tablet cihazlarla uyumludur.

Bu aynı zamanda daha iyi dönüşümler anlamına gelir, yani web sitenize gelen ziyaretçilerin müşteri, abone veya sadık ziyaretçi olma olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla dönüşümü arttırması, SEO’nun faydaları arasında önemli bir yer alır.

SEO’dan elde edilen yatırım getirisinin PPC’den (Tıklama Başına Maliyet) veya diğer herhangi bir dijital pazarlama kanalından daha düşük olması şaşırtıcı değildir.

PPC SEO Yatırım Getirisi
PPC – SEO Yatırım Getirisi

5. Daha iyi sıralamalarla marka bilinirliği oluşturun

SERP’lerin (Arama motoru sonuç sayfası) üst sıralarında yer almanın gizli avantajlarından biri marka bilinirliğidir.

Kullanıcıların, internette iyi bir varlığı olmayan markalardan çok bir terimi aradıklarında ilk sırada göründüğünde bir markaya güvenme olasılığı daha yüksektir.

Marka bilinirliği oluşturması gereken küçük işletmeler (yerel amaçlar için veya ulusal olarak genişlemek için) SEO’ya yatırım yapmalı ve işleriyle ilgili terimler için üst sıralarda yer almalıdır.

Artık 90’lı yıllarda değiliz ve arama motorları bir markayı oluşturmada veya yok etmede çok önemli bir rol oynuyor.

6. E-posta pazarlamacılığı ile özel bir hayran kitlesi oluşturun

İyi bir SEO yaklaşımı, daha fazla trafik ve e-posta pazarlaması yoluyla özel bir hayran kitlesi oluşturmanın harika bir yolu anlamına gelir.

E-posta pazarlama sosyal medyadan önce vardı ve hala çok önemli bir trafik ve gelir kaynağıdır.

Aslında, birçok başarılı blogcu, paralarının çoğunun sosyal medyadan veya diğer ortamlardan değil, e-posta listelerinden geldiğini iddia ediyor.

SEO’nuz üzerinde çalışırken, kullanıcıların bülteninize abone olmalarını kolaylaştırın. SEO yatırımınızın getirisini en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur.

7. En son gelişmeleri takip edin

Arama motoru pazarlaması, dünyanın en hızlı değişen sektörlerinden biridir. SEO Kuralları ve uygulamaları her zaman değişir ve SEO sıralamanızı ve trafiğinizi korumak istiyorsanız, en son gelişmeleri takip etmeniz gerekir.

Bunu yapmanın iki yolu vardır:

İlk olarak: SEO endüstrisinde yapılan değişiklikleri takip edin ve en son standartlara uymak için web sitenizde gerekli değişiklikleri yapın.

SEO uzmanı olmanız gerekmez, ancak bilgi sahibi olmanız ve harekete geçmeye istekli olmanız gerekir.

İkincisi: Güvenilir bir SEO şirketi ile çalışın. İşlerinin bir kısmı, hiçbir fırsatı kaçırmamak için size en son gelişmeler hakkında tavsiyelerde bulunmaktır.

8. Rekabette öne geçin

Aynı niş pazarında benzer ürünleri benzer fiyatlarla satan iki işletme hayal edin. Birinin arama motoru optimize edilmiş bir web sitesi, diğerinin ise optimize edilmemiş bir web sitesi var.

Diğer şeyler eşit olduğunda, hangi şirketin daha başarılı olduğunu düşünüyorsunuz? Hangi şirket yerel SEO’dan daha fazla müşteri kazanacak ve hangi şirket daha hızlı büyüyecek?

Arama motorlarının ve SEO’nun gücünü küçümsemeyin ve rakipleriniz SEO ve sosyal medya pazarlaması yapıyorsa sizin de yapmanız gerektiğini unutmayın.

Öte yandan, bunların hiçbirini yapmıyorlarsa, farklılaşma ve bir adım önde olma şansınız yükselecektir.

9. İşletmenizi 7 × 24 açık tutun

Organik trafik alan bir işletme, haftanın 7 günü 24 saat açık gibidir. İnternetin ve SEO’nun büyüsü budur.

Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında üste çıkarmak için zaman ve para ayırın, işletmeniz kapalıyken yeni müşteriler kazanın!

10. SEO, sosyal medya pazarlaması için iyidir

Yüksek sıralamaya sahip bir web sayfası daha fazla sosyal medya ilgisine maruz kalacaktır. SEO ile sosyal medya arasındaki ilişki iki yönlüdür.

Sosyal medyanın popülerliği SEO amaçları için iyidir ve SEO daha fazla sosyal medya görünürlüğü sağlar.

Basit bir deyişle, sayfanız arama motoru sonuçlarının ilk sıralarında bulunduğunda, aramalarda iyi sıralaması olmayan bir sayfaya göre kullanıcıların sayfanızı BEĞENME olasılığı daha yüksektir.

Dolayısıyla SEO’nun faydaları arasında sosyal medya ile ilişkisi de göz ardı edilmemelidir.

SEO avantajlarından nasıl yararlanabilirsiniz?

SEO dostu bir web sitesi oluşturun

Öncelikle bir web sitesine ihtiyacınız var. Bu tuhaf gelebilir, ancak Amerikan işletmelerinin % 50’sinden fazlasının henüz bir web sitesine sahip olmadığı bir gerçektir.

Bu, yakın zamanda yapılan bir Google anketinden alınan bir rakamdır ve ayrıca, web’i kullanan işletmelerin kullanmayanlara göre % 40 daha hızlı büyümesinin beklendiğini belirtir.

Bu yüzden ilk adım olarak bir alan adı kaydetmeniz ve işletmeniz için bir web sitesi geliştirmeniz gerekir.

Web sitenizde vermeniz gereken minimum bilgiler şunlardır: iletişim bilgileri, şirket bilgileriniz, ürünleriniz, çalışma saatleriniz vb.

Dijital pazarlama stratejisi tasarlayın ve uygulayın

İkinci olarak, dijital pazarlama kampanyanızı tasarlayacak birine ihtiyacınız var. Bu kişi SEO’nun ötesine geçmek için yeterli deneyime sahip bir SEO uzmanı ya da bir dijital pazarlama yöneticisi olmalıdır. SEO’ya para harcamayı bir maliyet olarak değil bir yatırım olarak düşünmelisiniz.

Yukarıda açıklanan SEO’nun tüm faydalarının bir maliyetin sonucu olmadığını, ancak dikkatli bir yatırımın sonucu olduğunu unutmayın.

Kendi kendinize SEO yapmayı öğrenin

SEO hizmetini dışardan almak söz konusu değilse, o zaman sorun yok, bunu kendiniz yapabilir ve yine de avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aşağıdaki makaleler başlamanıza yardımcı olabilir, ancak SEO’nun bağlantılar oluşturmakla ilgili olmadığını (bazılarının size söyleyebileceği gibi), dikkat çekici bir kullanıcı deneyimi oluşturmak ve en kaliteli içeriği sağlamakla ilgili olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

Sonuç

Küçük işletmeler için SEO’nun faydaları çoktur.

SEO sadece çevrimiçi rekabet eden işletmeler için önemli değil, tüm şirketler için gerekli bir yatırımdır.

Optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak bugünlerde mutlak gerekliliktir. SEO için herhangi bir para harcamak bir maliyet değil, bir yatırım olarak düşünülmelidir.

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu