SEO Makaleleri

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? (10 Adımlık Rehber)

Bu yazıda bir SEO uzmanı olmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

İnternet siteniz için daha fazla satış ve gelir yaratabilecek anahtar kelimeler için trafiğinizi nasıl artıracağınızı ve daha yüksek sıralamalara nasıl ulaşacağınızı öğrenmek ister misiniz? O halde SEO hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmeli ve SEO Uzmanı olmalısınız.

SEO uzmanlığına sahip olmak, SEO uzmanlarının tek ayrıcalığı değildir. Kendi başına SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkesin ustalaşabileceği bir beceridir.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalı?

Adımlara geçmeden önce, bir SEO uzmanı ile SEO profesyoneli arasındaki farkı anlamak önemlidir.

SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını ve Arama Motorlarında bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için SEO’nun nasıl uygulanacağını bilen kişidir.

Bir SEO profesyoneli, SEO danışmanlığı yaparak, SEO hizmetleri sunarak veya müşterileri proje bazında alarak SEO’yu bir meslek olarak uygulayan bir SEO Uzmanıdır.

SEO uzmanı olmak için bir meslek olarak SEO pratiği yapmak zorunda olmadığınızı belirtmek için bu farktan bahsediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamıyor olsanız bile SEO becerilerinizi geliştirmeniz size birçok avantaj sağlayacaktır.

SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralamalarınızı ve trafiğinizi artırın – Bu, birinin arama motoru optimizasyonunda uzman olmayı hedeflemesinin en açık nedenidir.

İnternet sitenizi arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız, para kazanmak için blog hazırlamak veya çevrimiçi bir işletme açmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz.

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – Şirket içi SEO becerileriniz varsa, dış desteğe ihtiyaç duymadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri azaltın – Yalnız bir girişimciyseniz veya blog yazarıysanız, bir SEO uzmanı işe almak zorunda kalmaktansa kendiniz SEO yapabilirseniz çok kara geçebilirsiniz. Genellikle SEO uzmanı maaş olarak aylık 3.000-6.000TL aralığında bedeller talep etmektedir.

SEO yaptırmak için kimi işe alacağınız gibi daha iyi kararlar verin – SEO’yu kendiniz biliyorsanız, SEO üzerinde çalışmak için hangi danışmanı veya şirketi tutacağınıza karar vermek çok daha kolaydır. SEO paketlerinin neler içerdiğini anlayacak ve önerdiklerinin web sitenizin daha iyi sıralamalara ulaşmasına gerçekten yardımcı olup olamayacağına karar verebilecek bir konumda olacaksınız.

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – bir pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız, SEO hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya meslektaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir çevrimiçi işletme SEO olmadan hayatta kalamaz – SEO artık isteğe bağlı değildir. SEO göz önünde bulundurularak oluşturulmamış web siteleri, son derece rekabetçi çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmelerinin hiçbir yolu yoktur. SEO’yu bilmek ve onu doğru kullanmak, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmanın 10 Adımı

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, kendinizin bir SEO Uzmanı olmasının en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, kendiniz bir SEO Uzmanı olmanın en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

  1. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın
  2. Temel Arama Motoru Pazarlama kavramlarını öğrenin
  3. SEO’nun gerçek manasını anlayın
  4. Doğru SEO Eğitimini seçin
  5. SEO değişikliklerinden haberdar olun
  6. Doğru SEO Araçlarını seçin
  7. SEO pratiği yapın – teorik kalmayın
  8. SEO uzmanlığınızı gösterin
  9. Sabırlı olun
  10. Lider SEO uzmanlarını takip edin

Adım 1: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmektir.

Çoğu insan için bu, zaten bildikleri (veya bildiklerini düşündükleri) bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve ardından en karmaşık teorilere doğru ilerlemek her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, diğer en iyi arama motorlarının da nasıl çalıştığına benzer şekilde, Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar:
Arama Motorları Nasıl Çalışır?
Google Arama Nasıl Çalışır?

Adım 2: Temel Arama Motoru Pazarlama Kavramlarını Öğrenin

İşe girişmeden önce, arama motoru pazarlamacılığını oluşturan tüm farklı kurallar hakkında genel bir fikre sahip olmalısınız. Dijital pazarlamanın ne olduğunu ve SEO’nun dijital pazarlama kampanyalarındaki rolünü anlamalısınız.

İnternetteki varlığınızı daha güçlü hale getirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve SEO ile birlikte hangi diğer araçları kullanabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

Adım 3: SEO’nun gerçek manasını anlayın

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılarla ilgili değildir, bundan çok daha fazlasıdır. SEO’nun gerçek misyonu, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak istediklerini vermektir.

Amacınız yalnızca daha fazla arama motoru trafiği elde etmek değil, aynı zamanda bu trafiği tekrarlayan ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmektir.

SEO’nun bir takım alt bileşenleri vardır, en önemlileri:

seo bileşenleri
3 Temel SEO Bileşeni

Adım 4: Doğru SEO Eğitimini seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi ve öğrenilecek çok şey var ve bu bir karmaşa yaratıyor.

Bunu herhangi bir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, sonunda okunacak sonsuz bir makale listesi ve denenecek şeyler bulacaksınız.

Günümüzde işler farklı. SEO’yu hızlı bir şekilde öğrenmek isteyenler, internette arama yapmak ve makaleleri okumak için sonsuz saatler harcamak zorunda kalmadan iyi bir kursu takip ederek bunu yapabilirler.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:
Google Dijital Atölye – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmiyor, ancak çevrimiçi pazarlamaya aşina olmak istiyorsanız harika bir kaynak.
Moz SEO Kursu – Moz, araçlarıyla ünlü bir şirkettir, ancak aynı zamanda SEO’nun temellerini kapsayan bir SEO kursu da oluşturmuştur. Tam değil ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.
SEO Rehberi – Bu, Google’dan başka bir rehberdir. Google’ın bakış açısından SEO’yu kapsar. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını öğrenmeyeceğiniz, ancak Google’ın SEO hakkında ne öğrenmenizi istediğini öğreneceğiniz anlamına gelir. Yine de, birkaç saat ayırın ve adımları gözden geçirin, üzerinde düşünmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.
SEO Sertifikaları – Takip edebileceğiniz ve sertifikalı bir SEO uzmanı olabileceğiniz mevcut tüm SEO sertifikalarının bir listesi.

Adım 5: SEO değişikliklerinden haberdar olun

SEO statik bir uygulama değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, sıralama algoritmalarında her yıl 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmeleri ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlamaları gerekir.

Bilgi sahibi olmanın en iyi yolu, yapılan SEO değişikliklerini gecikmeden bildiren ve en güncel bilgileri içeren SEO haber sitelerini takip etmektir.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:
Arama Motoru Yuvarlak Masası – Tüm SEO uzmanları tarafından takip edilmesi gereken bir web sitesi. SEO endüstrisinde olan her şey hakkında günlük haberler. Benim için burası sektörümüzdeki en değerli ve faydalı SEO haber sitesi.
Arama Motoru Arazisi – SEO endüstrisindeki en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google için çalışıyor.
Google Bloğu – Google, Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için kısa süre önce bir blog kurdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşıyorlar.
Google arama bloğu – Google’ın sadece Arama’ya özel bir bloğu.
Google Web Yöneticileri Bloğu – resmi Google web yöneticileri bloğu. Aramadaki son değişikliklerle ilgili haberleri almak için takip edin.
SEO WP Club Blog – Kendi Modern Pazarlama Stratejileri bloğumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacak kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklarla haftalık olarak güncellenir.

Adım 6: Doğru SEO Araçlarını seçin

Gerçek şu ki, tek başınıza SEO yapamazsınız. Yapılacak işlemler ve alınacak çok fazla karar var ve her şeyi manuel olarak yapmaya çalışırsanız, değerli zamanınızı daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak görevler üzerinde çalışmak yerine sayıları analiz etmek için harcarsınız.

İyi SEO araçlarının maliyeti olduğu da doğrudur, ancak uzun vadede geri dönüş, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazladır.

Kullanabileceğiniz SEO Araçları:
Google Web Yöneticisi Araçları (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en kullanışlı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında size birçok bilgi verebilir. SEO’nuzu geliştirmek için Web Yöneticisi araçlarını nasıl kullanacağınızla ilgili önceki kılavuzumu okuyun.
Google Analytics (Ücretsiz) – Google’dan başka bir ücretsiz araç. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizde nasıl gezindiği hakkında pek çok şey öğrenmek için Google analitiğini kullanabilirsiniz. Keşfedilecek çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda ölçüm var. Yeni başlayanlar için Google analizi adlı bu makale, başlamak için harika bir yerdir.
SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim favori SEM aracım. Ücretsiz değildir ancak SEO, PPC kampanyaları, rakip analizi, anahtar kelime araştırması, bağlantı oluşturma, sosyal medya izleme ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve SEO’nuz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.
Ahrefs. (Ücretli) – SEMRUSH’a bir alternatif. Aylık abonelik yapılıyor, ancak aynı zamanda sektördeki en saygın SEO araçlarından biridir. Satın almadan önce test edebilmeniz için 7$’a 7 günlük deneme imkanı sunar.

Adım 7: SEO Pratiği Yapın – Teorik kalmayın

SEO teorik değildir, çoğunlukla pratiktir. SEO teorisini incelemenin sonucu, web sitenize uygulayabileceğiniz ve arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artırabileceğiniz işlemlerin bir listesi olmalıdır.

Sorun şu ki, her web sitesi benzersizdir ve bir web sitesi için işe yarayan şey diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. Bu nedenle, sadece teorik kalmak değil, gerçekten SEO pratiği yapmak gereklidir.

Başkalarının SEO kampanyalarında başarılı olmayı nasıl başardığına dair örnek olayları okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler almak ve SEO’yu kavrayana kadar denemeye devam etmenizi sağlayacak ilhamı almanın harika bir yoludur.

Adım 8: SEO Uzmanlığınızı Gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin onu başkalarına öğretmeye çalışmak olduğunu söylerler. Bu SEO için de geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda çok şey öğrendim ve SEO becerilerimi önemli ölçüde geliştirdim.

Benim tavsiyem, bir web sitesi veya SEO bloğu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşmaktır.

Zamanla, bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olduğunu ve aynı zamanda diğer insanlara yardım ettiğinizi göreceksiniz ki bu oldukça tatmin edici bir deneyimdir.

Adım 9: Sabırlı Olun

SEO hakkında konuşmak ve “sabır” kelimesinden bahsetmenin bir yolu yok. SEO çalışması zaman alır ve çok erken sonuç almak için acele etmemelisiniz.

Google İlk 10 da sıralanan sayfaların yaşları
Google İlk 10’da Sıralanan Sayfaların Yaşları

SEO, trafiğinizi artırmanın en hızlı yolu değildir. Hemen sonuç almak istiyorsanız, PPC kampanyalarını deneyin. SEO, size yıllarca 7/24 organik trafik sağlayacak sağlam bir temel oluşturarak uzun vadeli sürdürülebilir bir kaynak oluşturmakla ilgilidir.

İnternet sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, değişiklikten önce sıralamanızı ve trafiğinizi (bir süre için) not almalı ve değişiklikten sonra aynı süre zarfındaki (süre açısından) değerler ile karşılaştırmalısınız.

Sıralamalarınızı ve trafiğinizi izleyin ve daha fazla karar vermeden önce yeterli zaman verin.

Adım 10: Lider SEO Uzmanlarını takip edin

Son olarak, bir SEO uzmanı olma yolunda bir takım zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayal kırıklığına uğrayacağınız, çok sıkıldığınız ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Merak etmeyin, bunun olması normaldir. Diğer insanların hikayelerini okursanız, hiçbirinin bugün geldikleri noktaya şansla varmadıklarını anlayacaksınız. Bu, sıkı çalışmanın ve SEO hakkında saatlerce süren testlerin ve okumaların sonucudur.

Aşağıdaki liste, ilham almak ve SEO’nun nasıl uygulanabileceğini anlamak için kesinlikle takip etmeniz gereken 5 SEO uzmanını içermektedir. 5’i de milyon dolarlık işletme kurmayı başardı ve SEO’yu nasıl doğru kullanacaklarını bildikleri için bunu başardılar.

Hikayelerini okuyun ve SEO uygulamalarını analiz etmek için biraz zaman harcayın. Bazen ‘geleneksel’ SEO’lardan farklı şeyler yaptıklarını fark edebilirsiniz ve bunun nedeni, başarısız olmaktan korkmadan yeni şeyler denemek ve SEO ile deney yapmak için güven ve uzmanlığa sahip olmalarıdır.

Neil Patel – Sektördeki en saygın SEO uzmanlarından biri. Sadece bloğunu okumakla kalmayın, uygulamalarını ve içerik SEO’sunu geniş ölçekte nasıl kullanmayı başardığını analiz etmeye çalışın.
Brain Dean – Bağlantı kurma konusunda uzmandır. Onun bloğu, hızlı sonuçlar almak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları ve teknikler için harika bir kaynaktır.
Eric Enge – Stone Temple’ın Başkanı, Kurucusu ve CEO’su. Sektörde yılların tecrübesine sahip bir SEO uzmanı.
Joost. de Valk – En popüler SEO eklentisi Yoast’ın kurucusu ve CEO’su.
Rand Fishkin – MOZ’un Kurucu Ortağı, büyük konuşmacı ve girişimci.

Sonuç

Bir web sitesi veya çevrimiçi işletme ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Listede pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, solo girişimciler ve e-ticaret sahipleri bulunur.

Neden? Çünkü SEO, tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelinde yer almaktadır. SEO ilkeleri, yalnızca arama motorlarında mümkün olan maksimum ilgiyi garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda bir web sitesine bir çok yönden yardımcı olabilir.

SEO Uzmanı olmak kolay değil ama zor da değildir. Süreç çok fazla okuma, uygulama ve test içerir.

Şimdi başlıyorsanız, en iyi yol iyi bir SEO kursu almaktır, böylece tüm bilgileri tek bir yerde bulabilirsiniz, doğru SEO araçlarını kullanın ve her şeyden önce SEO pratiği yapmaya başlayın. Hatalarınızdan ders alın ve tekrar deneyin.

Arama motorları ve SEO gelecek yıllar boyunca burada kalacak ve bu, işiniz ve kişisel becerileriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Full-Stack Web Developer, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. İşletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 23 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu