Sosyal Medya Makaleleri

Sosyal Medya veya SEO, Hangisi Daha İyi?

Sosyal medya veya SEO, dijital pazarlamanızı artırmanın en iyi yolu mu? Çevrimiçi başarı için her iki araç da gerekli mi yoksa Sosyal medya yeni SEO mu?

Birçok web yöneticisi, küçük işletme sahibi ve diğer dijital pazarlamacılar bana dijital pazarlama sürecinde sosyal medyanın ve SEO’nun rolü hakkında sorular soruyor.

Özellikle çevrimiçi kampanyaları için sınırlı bütçeleri olduğunda daha fazla çevrimiçi gösterim elde etmek için hangisinin daha iyi olduğunu merak ediyorlar.

Bunun çok iyi bir soru olduğunu ve geçmişte doğru cevabı bulmak için çok zaman harcadığımı kabul etmeliyim.

Bu kafa karıştırıcı çünkü sosyal medya internette iş yapma şeklimizi değiştirdi ve doğal olarak web yöneticileri sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisinin ne olduğunu ve paranızı ve çabanızı nereye koyacağınızı bilmek istiyor.

Kısacası ikisine de ihtiyacınız var ve nedenini aşağıda açıklayacağım.

Ayrıntılara girmeden ve herkesin aynı yolda olduğundan emin olmadan önce sosyal medya pazarlamacılığının ne olduğunu ve SEO’nun ne olduğunu çok hızlı bir şekilde görelim.

Sosyal Medya Pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak amacıyla sosyal ağları (facebook, instagram, LinkedIn, youtube, vs.) kullanma sürecidir.

Bu bazıları için sürpriz olabilir, ancak sosyal ağlar yalnızca arkadaşlarınızla ağ kurmak ve konuşmak için kullanılmaz, pazarlamacılar ve şirketler için çok önemli bir satış aracıdır.

Sosyal medya pazarlama süreci neleri içerir?

Kısacası SMM, markanızla ilgilenen ve etkileşimde bulunmak isteyen bir grup takipçi oluşturarak sosyal ağlarda marka itibarınızı oluşturmakla ilgilidir.

Bunu yapmak için hedef kitlenizi belirlemeniz ve iyi bir içerik pazarlama planı ve sosyal medya kampanyası yoluyla onlarla bağlantı kurmaya çalışmanız gerekir.

Bu, sosyal medya sayfalarınızda alakalı ve ilginç içerik yayınlamayı ve ayrıca takipçilerinizle etkileşim kurmayı içerir.

Sosyal Medya işe yarıyor mu?

Geçmişte, birçok pazarlamacının satış için sosyal medyanın etkinliği konusunda şüpheleri vardı, ancak son birkaç yılda işler çarpıcı biçimde değişti.

Son araştırmalar, sosyal medyada bir markayla etkileşim kuran müşterilerin belirli bir şirketten daha fazla alışveriş yapma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, tüketicilerin % 70’inden fazlasının sosyal medyada bir gönderi gördükten sonra satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Son birkaç yıldır sosyal medya pazarlamacılığı ile ilgili kişisel deneyimim, sosyal ağlarda müşterilerimizin ürün ve hizmetlerini (çeşitli nişlerde) tanıtmak için gerçekten iyi sonuçlar görmemiz anlamında yapılan çalışmalarla benzer.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, bir web sitesini arama motorları için optimize etme işlemidir.

Optimize etmekle, arama motorlarının web sitesini daha kolay “okuyabilmesi” (tarayabilmesi) için web sitesi kodu, görünüm, içerik ayarları ve yapısında bu çalışmaları yapmayı kastediyoruz.

Bir web sitesi hakkında ne kadar çok şey anlarlarsa, daha iyi sıralamalara ulaşma şansı o kadar artar.

Arama motorları, hangi web sitelerinin en üst konumlarda gösterileceğine karar vermek için bir dizi kural kullanır ve SEO bu kuralları yerine getirmekle ilgilidir.

SEO dostu bir web sitesi aynı zamanda daha kullanıcı dostudur, bu nedenle SEO’nun faydaları sıralamaların ötesine geçer.

SEO işe yarıyor mu?

Kesinlikle! SEO, arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir ve bu, Google arama kutusunu kullanan kişiler yüksek oranda hedeflendiğinden daha fazla trafik ve satış anlamına gelir.

Ya bir problemleri var ve bir çözüme ihtiyaçları var ya da bir soruları var ve bir cevap arıyorlar.

Sosyal Medya yeni SEO mu?

Social media veya SEO hakkında bir arama yaparsanız, “sosyal medya yeni SEO” cümlesini çok göreceksiniz.

Bu cümlenin ima ettiği şey, sosyal medya paylaşımlarının (beğeniler, tweet’ler, pinler, LinkedIn paylaşımları vb.) SEO gibi sıralamalar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğudur.

Bu doğru mu?

Cevap ortada bir yerde.

Sosyal medya yeni SEO değildir çünkü SEO, web sitenizi ve içeriğinizi arama motorları ve kullanıcılar için optimize etmekle ilgilidir. Uzun vadede iyi bir sıralama elde etmek için SEO’ya ihtiyacınız var.

Öte yandan sosyal medya, kullanıcıların beğenme, pin veya tweet vererek farklı sayfalara / web sitelerine “oy vererek” tercihlerini gösterebilecekleri büyük bir anket gibidir.

Dolayısıyla, birisi sosyal medyada popüler olanın arama motorlarında da popüler olmasını beklemelidir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Sosyal sinyaller tek başına sıralamaları etkileyemez. Google, algoritmada sosyal sinyalleri kullanmadıklarını birçok kez belirtmiştir.

Öte yandan, birçok çalışma, sosyal medyada iyi performans gösteren sayfaların Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığını gösterdi.

Sosyal sinyaller sıralamaları etkilemiyorsa, neden sosyal medyaya ihtiyacımız var ve neden sosyal sıralamadaki popüler gönderiler arama motorlarında popüler olmayan gönderilere göre daha iyi?

Cevap basit:

Başka bir trafik kaynağı ve harika bir satış aracı olduğu için sosyalleşmeye ihtiyacınız var.
Sosyal paylaşımlara ihtiyacın var çünkü kazanmak istiyorsun ‘sosyal kanıt’ geldi.
Sosyal paylaşıma ihtiyacınız var çünkü bu, daha fazla insanın içeriğinizi göreceği anlamına gelir ve bu, diğer web yöneticilerinin doğal olarak ona bağlanma olasılığını artırır, bu da dolaylı olarak SEO’nuzu artıracaktır.

Başka bir deyişle, sosyal medya dolaylı olarak bir web sayfası / sitesi için daha fazla gösterim oluşturarak SEO’ya yardımcı olur.

Sosyal Medya veya SEO – Hangisi daha iyi?

Bu yazının başında belirtildiği gibi, ikisine de ihtiyacınız var. Her ikisi de bir web sitesinin / çevrimiçi işletmenin daha fazla trafik almasına ve bazı koşullarda daha fazla satış yapmasına yardımcı olabileceğinden, biri veya diğeri değildir.

SEO, içeriğinizin arama motorları tarafından okunabilmesini sağlar ve sosyal medya, içeriğinizi daha fazla insanın önüne daha hızlı bir şekilde ulaştırmanıza yardımcı olur.

Bir sayfayı ne kadar çok insan görürse, ona bağlanma, sosyal medyada paylaşma veya içerikle etkileşim kurma şansı o kadar artar.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

Gürer Ilgar

Y.T.Ü Elektronik ve Hab. Mühendisi, Web Yazılımcısı, Sertifikalı SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı. işletmelerin web sitesi trafiğini, dönüşümlerini ve gelirlerini artırmalarına rehber olan 20 yıl tecrübeli Modern Pazarlama Stratejisti. SEO, Web Tasarımı ve Dijital Pazarlama konularında benimle çalışmak ve birebir eğitim almak isterseniz; İletişim: 0532 574 66 33

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu